Nowy Wzrok

Wróć do wszystkich klientów
W soczewkach miękkich nie można się kąpać

W soczewkach miękkich nie można się kąpać

Soczewki kontaktowe są wygodnym rozwiązaniem dla wielu osób z wadami wzroku, ale ich użytkowanie wiąże się z pewnymi zasadami higieny i bezpieczeństwa. Jedną z ważniejszych zasad jest unikanie kontaktu soczewek z wodą, w tym kąpieli, ponieważ może to prowadzić do poważnych infekcji. Jednym z najgroźniejszych patogenów, który może powodować takie infekcje, jest pasożyt Acanthamoeba.

Woda, szczególnie z basenów, jezior, rzek, a nawet z kranów, może być źródłem różnych mikroorganizmów. Głównym problemem są patogeny, które mogą przyczepić się do soczewek kontaktowych i prowadzić do infekcji oka. Najbardziej niebezpiecznym z nich jest Acanthamoeba. Acanthamoeba to rodzaj wolno żyjącej ameby, która występuje powszechnie w wodzie (słodkiej i morskiej), glebie i powietrzu. Istnieje wiele gatunków Acanthamoeba, ale niektóre z nich mogą powodować infekcje u ludzi. Najczęstszymi objawami są: silny ból oka, który nie jest proporcjonalny do widocznych objawów, zaczerwienienie oka, utrata ostrości wzroku, nadwrażliwość na światło, uczucie ciała obcego w oku czy nadmierne łzawienie.

Najczęstszą i najbardziej poważną infekcją spowodowaną przez Acanthamoeba jest Acanthamoeba keratitis (AK), która jest zapaleniem rogówki oka. Jest to bardzo bolesne schorzenie, które może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku.

Diagnostyka Acanthamoeba keratitis wymaga specjalistycznych badań laboratoryjnych, w tym mikroskopii i hodowli. Leczenie jest trudne i długotrwałe, często obejmujące stosowanie specjalistycznych kropli do oczu przez kilka miesięcy. W ciężkich przypadkach może być konieczna transplantacja rogówki.

Woda może również wpływać na strukturę soczewek miękkich, prowadząc do ich zniekształcenia i zmniejszenia komfortu noszenia. Soczewki kontaktowe mogą działać jak gąbka, wchłaniając zanieczyszczenia i chemikalia z wody, co zwiększa ryzyko podrażnień i infekcji.

Kiedy używamy zwykłych miękkich soczewek należy unikać kontaktu z wodą. Nie wolno kąpać się, ani pływać i brać w nich prysznica. 

Rozwiązaniem dla osób z wadami wzroku, które chcą korzystać w pełni z uroków lata i kąpieli słonecznych jest metoda ortokorekcji. Ortho-K to metoda korekcji wzroku, która polega na noszeniu specjalnych twardych soczewek kontaktowych w nocy. Te soczewki stopniowo zmieniają kształt rogówki, co pozwala na poprawę ostrości widzenia w ciągu dnia bez potrzeby noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. Soczewki ortokorekcyjne są twarde i gazoprzepuszczalne. Mają specjalny kształt, który delikatnie modeluje powierzchnię rogówki podczas snu. Pacjent zakłada soczewki na noc. Podczas snu soczewki naciskają na rogówkę, zmieniając jej kształt w kontrolowany sposób. Rano, po zdjęciu soczewek, zmodyfikowany kształt rogówki utrzymuje się przez cały dzień, co pozwala na wyraźne widzenie bez dodatkowych korekcyjnych środków. - wyjaśnia Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok

Miękkie soczewki kontaktowe są wygodnym rozwiązaniem, ale ich użytkowanie wymaga przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa, aby uniknąć poważnych infekcji, takich jak Acanthamoeba keratitis. Unikanie kontaktu soczewek z wodą jest kluczowym elementem tych zasad, chroniąc oczy przed potencjalnie niebezpiecznymi patogenami. Rozwiązaniem może być również metoda ortokorekcji, czyli zakładanie twardych soczewek na noc.