Nowy Wzrok

Wróć do wszystkich klientów
Choroby tarczycy mogą wpływać na oczy

Choroby tarczycy mogą wpływać na oczy

Objawy oczne w chorobach tarczycy pojawiają się zwykle w nadczynności gruczołu tarczowego, ale mogą też występować u ludzi z prawidłową czynnością hormonalną tarczycy lub jej niedoczynnością. Optometrysta wyjaśnia jak reaguje oko kiedy mamy problemy z tarczycą.

Najczęstszym objawem choroby w przypadku oczu jest oftalmopatia tarczycowa, która stanowi zespół objawów ocznych spowodowanych przewlekłym, autoimmunologicznym zapaleniem tkanek miękkich oczodołu występującym głównie w chorobie Gravesa-Basedowa, rzadziej chorobie Hashimoto.

W przypadkach łagodnych obejmuje nieznaczne dolegliwości polegające na dyskretnym obrzęku tkanek miękkich, poszerzeniu szpar powiekowych oraz nadmiernym wydzielaniu łez. Pacjenci mogą doświadczać obrzęku, który może powodować uczucie ciężkości i dyskomfortu wokół oczu. Natomiast w cięższych przypadkach może grozić ryzykiem trwałej utraty wzroku w przebiegu neuropatii nerwu wzrokowego lub owrzodzenia rogówki.- wyjaśnia optometrysta Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok

Jakie mogą występować dolegliwości:

Obrzęk powiek

Pacjenci mogą doświadczać obrzęku powiek, który może powodować uczucie ciężkości i dyskomfortu wokół oczu.

Wypadanie rzęs

Wypadanie rzęs może być wynikiem osłabienia mięśni powiek lub innych zmian w strukturze powiek związanych z chorobą tarczycy.

Suchość Oczu

Osoby z chorobami tarczycy mogą doświadczać zespołu suchego oka, który objawia się suchością, podrażnieniem i pieczeniem oczu.

Podwójne widzenie

Niektórzy pacjenci mogą doświadczać podwójnego widzenia, szczególnie gdy choroba tarczycy wpływa na nerwy kontrolujące ruchy oczu.

Zaburzenia Widzenia

W niektórych przypadkach choroby tarczycy mogą prowadzić do zaburzeń widzenia, takich jak widzenie zamazane, rozmyte lub zmniejszona ostrość widzenia.

Warto zauważyć, że objawy oczne mogą różnić się w zależności od rodzaju i zaawansowania choroby tarczycy oraz indywidualnych cech pacjenta. Jeśli pacjent doświadcza jakichkolwiek objawów ocznych, które wydają się związane z chorobą tarczycy, ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą, który może przeprowadzić odpowiednie badania i zaplanować odpowiednie leczenie. Niektóre objawy oczne mogą wymagać opieki okulistycznej lub interwencji chirurgicznej w celu poprawy stanu zdrowia oczu i zapobiegania powikłaniom.