Nowy Wzrok

Wróć do wszystkich klientów
Jakie są rodzaje badań okulistycznych i czemu służą?

Jakie są rodzaje badań okulistycznych i czemu służą?

Badania okulistyczne obejmują różnorodne procedury, które pomagają w ocenie stanu zdrowia oczu, identyfikowaniu problemów wzroku oraz diagnozowaniu chorób oczu. Jakie badania są wykonywane w gabinecie okulistycznym wyjaśnia optometrysta.

Badanie Wzroku (Refrakcja):

To podstawowe badanie, które pozwala na określenie, czy pacjent ma wadę wzroku, taką jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy presbyopia. Jest wykonywane za pomocą tablicy Snellena lub innych narzędzi do sprawdzania ostrości widzenia.

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego (Tonometria):

Optometrysta przeprowadza różnorodne badania w celu oceny stanu zdrowia oczu oraz identyfikacji problemów wzroku. Wykonuje na przykład podstawowe badanie polegające na sprawdzaniu zdolności pacjenta do wyraźnego widzenia obiektów na różnych odległościach czy ocenia zdolność pacjenta do skutecznego poruszania oczami w różnych kierunkach i współpracy między nimi. Ocenia wadę wzroku pacjenta i określa potrzebną korekcję. Może to obejmować badanie oka za pomocą różnych soczewek i obserwację reakcji pacjenta na zmiany w korekcji. Wykonuje także mierzenie ciśnienia  wewnątrzgałkowego za pomocą tonometrii czy może ocenić produkcję łez oraz funkcję gruczołów łzowych. Po ustaleniu odpowiedniej korekcji refrakcyjnej, optometrysta może dokonać ostatecznej oceny i przepisać odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe. – wyjaśnia Piotr Toczołowski, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Badanie dna oka (fotografia oka lub tomografia optyczna cohena):

Pozwala na ocenę struktury dna oka, w tym nerwu wzrokowego, naczyń krwionośnych i plamki żółtej. To ważne badanie przy diagnozowaniu chorób takich jak cukrzycowa retinopatia, zwyrodnienie plamki żółtej czy jaskra.

Badania wykonywane przez optometrystę są ważne dla diagnozowania problemów wzroku, monitorowania zdrowia oczu oraz przepisywania odpowiedniej korekcji wzroku.

Pole widzenia (perimetria):

Perimetria jest stosowana do oceny pola widzenia pacjenta. Badanie to jest szczególnie istotne w przypadku chorób, które wpływają na pole widzenia, takich jak jaskra czy niektóre choroby neurologiczne.

Badanie kształtu oka (topografia rogówki):

Topografia rogówki pomaga w ocenie kształtu powierzchni rogówki. Jest stosowane w diagnostyce astygmatyzmu, krótkowzroczności czy dalekowzroczności i niektórych dystrofii rogówki.

Badanie naczyniowe (angiografia):

Angiografia oka pozwala na zobrazowanie naczyń krwionośnych w siatkówce. Jest stosowane w diagnostyce chorób naczyniowych oka.

Badanie gruczołów łzowych (test Schirmera, badanie czasu pojedynczego błysku):

Pomaga w ocenie produkcji łez i oceny funkcji gruczołów łzowych. Jest istotne przy diagnozowaniu zespołu suchego oka.

Badanie kolorów (test ishihary):

Testy kolorów są stosowane w celu identyfikacji zaburzeń widzenia kolorów, takich jak daltonizm.

Badanie ogniskowania (okulometria):

Okulometria to badanie zdolności oczu do skupiania na różnych odległościach. Pomaga w diagnozowaniu problemów akomodacyjnych.

Badanie ruchomości oczu (badanie motoryki oczu):

Pozwala na ocenę ruchomości oczu i współpracy między nimi. Jest ważne w diagnostyce problemów związanych z ruchami oczu, takich jak zez.

Badanie ciała szklistego (tomografia koherentnej optyki, OCT):

OCT umożliwia uzyskanie szczegółowych obrazów struktury ciała szklistego, co jest przydatne w diagnostyce chorób siatkówki i ciała szklistego.

Badanie soczewki oka (biomikroskopia):

Biomikroskopia pozwala na dokładną ocenę przedniej części oka, w tym soczewki. Jest stosowane w diagnostyce zaćmy i innych problemów soczewki.

Regularne badania okulistyczne są kluczowe dla zachowania zdrowia oczu oraz wczesnego wykrywania problemów wzroku i chorób oczu. Zaleca się regularne przeprowadzanie badań przynajmniej raz w roku, szczególnie dla osób wrażliwych na problemy wzroku lub z czynnikami ryzyka chorób oczu.