Nowy Wzrok

Wróć do wszystkich klientów
Zimą okulary przeciwsłoneczne są potrzebne bardziej niż latem

Zimą okulary przeciwsłoneczne są potrzebne bardziej niż latem

Pomimo że zimą dni są krótsze, a słońce może być mniej intensywne niż latem, okulary przeciwsłoneczne nadal są bardzo przydatne, a czasami nawet bardziej niż latem. Pełnią one kluczową rolę w ochronie oczu przed szkodliwymi skutkami promieniowania słonecznego.

Okulary przeciwsłoneczne wyposażone w odpowiednie filtry UV blokują szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV). Promieniowanie UVB i UVA może prowadzić do uszkodzenia oczu, takiego jak zapalenie spojówek, katarakta czy zwyrodnienie plamki żółtej. Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne zapewniają ochronę przed 100% promieniowaniem UV.

Oto kilka powodów, dla których zimą warto nosić okulary przeciwsłoneczne:

Odbicie światła

Śnieg i lód mają zdolność do odbijania promieni słonecznych, co może zwiększać ilość światła docierającego do oczu. Okulary przeciwsłoneczne pomagają chronić oczy przed nadmiernym oślepianiem. 

Promieniowanie UV

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest obecne przez cały rok, nawet w chłodniejszych miesiącach. Niektóre zimowe aktywności, takie jak jazda na nartach, mogą eksponować oczy na silne promieniowanie UV odbijające się od śniegu. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV pomagają chronić oczy przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV. W zimie  słońce znajduje się niżej dlatego świeci prosto w oczy i ekspozycja oka na światło UV jest większa.

Wiatr i mróz

Zimowy wiatr może wysuszać oczy i skórę wokół nich, co może powodować dyskomfort i podrażnienia. Okulary przeciwsłoneczne mogą również działać jako bariera ochronna przed wiatrem i zimnem, co pomaga utrzymać oczy w lepszym stanie.

Kondycja szkła oka

Chociaż zimą dni są krótsze, nadal ważne jest dbanie o zdrowie oczu na dłuższą metę. Noszenie okularów przeciwsłonecznych może pomóc w ochronie przed przedwczesnym starzeniem się skóry wokół oczu oraz przed rozwojem chorób oczu związanymi z ekspozycją na promieniowanie UV.

Ochrona przed śnieżnym oślepianiem

Śnieżne oślepienie, znane również jako "ślepiąca biel" to zjawisko, które może wystąpić podczas jazdy na nartach lub w warunkach zimowych, gdy słońce odbija się od śniegu. Okulary przeciwsłoneczne mogą pomóc w redukcji oślepienia i poprawie widoczności.

Dobrze dobrane i wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne stanowią istotny element ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Noszenie okularów przeciwsłonecznych pomaga w redukcji oślepienia spowodowanego intensywnym światłem słonecznym, szczególnie podczas jasnych dni, na wodzie czy na śniegu, gdzie odbicie światła może być szczególnie mocne. Redukcja oślepienia poprawia komfort widzenia i zapobiega zmęczeniu oczu. – mówi Piotr Toczołowski z Centrum okulistycznego Nowy Wzrok

Noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, nawet w okresie zimowym jest istotne dla ochrony zdrowia oczu i komfortu. Wybierając okulary przeciwsłoneczne warto zwrócić uwagę na to czy posiadają one filtr UV, który chroni oczy przed szkodliwymi promieniami.