Nowy Wzrok

Wróć do wszystkich klientów
Na czym polega astygmantyzm?

Na czym polega astygmantyzm?

Astygmatyzm to druga po krótkowzroczności najczęstsza wada wzroku. Szacuje się, że dotyka aż 20-30% Polaków. Osoby cierpiące na tę wadę mają problem z wyraźnym widzeniem przedmiotów z bliska i z daleka. Objawem astygmatyzmu może być również mrużenie, łzawienie lub zaczerwienienie oczu. Na czym polega, jak go zdiagnozować oraz skorygować wyjaśnia optometrysta. 

Astygmatyzm to wada powodująca zniekształcenie widzenia.  Osoby cierpiące na tę chorobę nie widzą ostro linii pionowych i poziomych, a kontury obrazów wydają im się nieostre. Dorośli i dzieci z astygmatyzmem mają trudności z czytaniem, a kształt przedmiotów czy osób zarówno tych znajdujących się blisko, jak i daleko jest rozmazany. Chorobie mogą towarzyszyć bóle głowy, a nawet wrażliwość na światło. 

Astygmatyzm to wada wzroku, która często ma podłoże genetyczne, może być również wynikiem urazu lub choroby oczu, która powoli deformuje rogówkę. Do choroby mogą doprowadzić także rany, uszkodzenia oraz blizny na rogówce oka.

W przypadku astygmatyzmu rogówka ma kształt wydłużony zamiast okrągłego. To powoduje, że wiązka światła, która dostaje się do oka zostaje zniekształcona, a widziane obrazy stają się zamazane. Problem z wyraźnym widzenie może być oznaką astygmatyzmu, ale może też wskazywać na inne schorzenia oczu. Żeby to stwierdzić konieczna jest wizyta u specjalisty. Podczas podstawowego badania wzroku optometrysta ocenia, jaka to wada i doradza najbardziej optymalną korekcję w konsultacji z pacjentem. - wyjaśnia Piotr Toczołowski, optometrysta z Centrum Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Astygmatyzm rogówkowy, który występuje w większości przypadków, jest wynikiem nieprawidłowego kształtu rogówki. Astygmatyzm soczewkowy, dużo rzadziej występujący, jest z kolei związany z nieprawidłowym kształtem soczewki oka. W większość postaci astygmatyzm można łatwo skorygować za pomocą okularów ze szkłami cylindrycznymi lub soczewek kontaktowych torycznych. Istnieje również możliwość korekcji astygmatyzmu za pomocą zabiegu laserowego. Niewłaściwa korekcja może prowadzić do poważnych schorzeń oczu oraz pogorszenia jakości widzenia. Kluczowa jest właściwa diagnoza u specjalisty oraz odpowiednia korekcja astygmatyzmu, która pozwala odzyskać ostrość widzenia i poprawić jakość życia.