Nowy Wzrok

Wróć do wszystkich klientów
Krótkowzroczność - najczęstsza wada wzroku Polaków

Krótkowzroczność - najczęstsza wada wzroku Polaków

Krótkowzroczność to jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej obecności, ponieważ dobrze widzą przedmioty znajdujące się blisko oraz nie badają wzroku.

Miopia czyli krótkowzroczność polega na dobrym widzeniu z bliska, podczas gdy obraz w oddali jest rozmazany. Duży wpływ na rozwój wady ma spędzanie długich godzin przed monitorami komputerów, smartfonów czy tabletów. Niektóre osoby już w dzieciństwie zmagają się z wadą wzroku, ponieważ ma ona podłoże genetyczne oraz pogłębia się co roku.

Krótkowzroczność polega na nieprawidłowym skupianiu promieni świetlnych. Wpadają one do oka i ogniskują się przed siatkówką zamiast na siatkówce, jak w przypadku prawidłowo funkcjonującego oka. Jeśli jest wystarczająco jasno krótkowidz pomaga sobie mrużąc oczy, zmniejszając tym samym rozproszenie obrazu na siatkówce i zwiększając głębię ostrości.

W celu poprawy widzenia większość osób stosuje okulary lub miękkie soczewki kontaktowe. Dostępne są jednak na rynku również innowacyjne metody korekcji wady wzroku, które niwelują wadę raz na zawsze lub pomagają ją zatrzymać, dodatkowo zwiększając komfort widzenia.

Nowoczesną metodą, która zmniejsza rozwój krótkowzroczności jest metoda ortokorekcji. Cały proces korekcji odbywa się w nocy. Do snu zakłada się specjalne soczewki, które przywracają krótkowidzom pełną ostrość widzenia w ciągu dnia. Przespanie w nich nocy gwarantuje prawidłowe widzenie na minimum 16 godzin i nie trzeba wspomagać się okularami. Ortokorekcja polega na bardzo delikatnym modelowaniu rogówki na tyle, by w dzień ostrość wzroku była idealna. Metoda ta może stosowana u dzieci już od 10 roku życia i ma za zadanie spowolnić postęp krótkowzroczności.

Ortokorekcja jest bezpieczną metodą, która bardzo rzadko wywołuje jakiekolwiek komplikacje. Obecnie wykorzystuje się soczewki ortokeratologiczne najnowszej generacji, które zapewniają odpowiednie dotlenienie rogówki w trakcie snu, a ich inwazyjność w strukturę oka jest minimalna. Zaletą tej metody jest fakt, że w przeciwieństwie do trwałych metod korekcji wzroku może być stosowana również u dzieci od 10 tego roku życia, często spowalniając lub zupełnie zatrzymując proces pogłębiania się wady wzroku - mówi Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Rozwiązaniem może być również zabieg laserowej korekcji, aktualnie jedna z najbardziej zaawansowanych metod usuwania wad wzroku. Polega na modelowaniu rogówki za pomocą wiązki lasera w taki sposób, aby promienie świetlne wpadające do oka ogniskowały się prawidłowo, co w konsekwencji pozwala na zmianę mocy optycznej oka i trwałe dobre widzenie.

Rezultaty badań i opinie okulistów nie napawają optymizmem. Bardzo rzadko sprawdzamy stan zdrowia swoich oczu, dlatego tak istotna jest edukacja profilaktyczna i wiedza na temat możliwości jakie daje współczesna medycyna, która pozwala na szybkie rozpoznanie wady i wdrożenie odpowiedniej korekcji poprawiając komfort widzenia.