FUNZEUM

Wróć do wszystkich klientów
Śląska atrakcja łącząca pokolenia

Śląska atrakcja łącząca pokolenia

Szukając pomysłów na rodzinne spędzanie czasu stajemy często przed wyzwaniem znalezienia atrakcji, która będzie potrafiła zainteresować zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Z myślą o naszych pociechach wybieramy miejsca pozwalające na dobrą zabawę i spożytkowanie dziecięcej energii. Dla nas z kolei istotne mogą być walory poznawcze i edukacyjne danej atrakcji. Czy da się pogodzić te potrzeby? Z tym zamiarem zostało zaprojektowane pierwsze w Polsce Funzeum, gdzie można kreatywnie bawić bez względu na wiek, eksperymentować i poznawać niezwykłe zjawiska z wykorzystaniem kolorów i światła.

Nazwa nietypowego muzeum, które wyłamuje się całkowicie ze schematów zwiedzania, powstała z zestawienia słów „fun”, czyli zabawa i „muzeum”. Obiekt tworzą 2 duże multimedialne wystawy: wystawa koloru z instalacjami artystyczno-edukacyjnymi i wystawa światła prezentująca w nietypowy sposób wykorzystanie różnych form naturalnego i sztucznego światła.

Pierwsze w Polsce Funzeum zostało otwarte dla zwiedzających w 2022 roku w Gliwicach. Nie znajdziemy tu zamkniętych gablot jak w tradycyjnych placówkach muzealnych. Barwną przestrzeń obiektu, zajmującą prawie 4000 mkw. tworzą multimedialne instalacje i interaktywne elementy, zachęcające do odkrywania i eksplorowania udostępnionych wystaw.

Zastosowanie kreatywnych pomysłów i nowoczesnych technologii w prezentowaniu zjawisk związanych z kolorami i światłem, czyli motywami przewodnimi tego obiektu sprawia, że bez względu na wiek zwiedzający chętnie angażują się w odkrywanie zasobów edukacyjno-rozrywkowych. Dzieci urzekają przede wszystkim kolory wnętrz, możliwość dotykania i twórczej zabawy poszczególnymi elementami wystaw bez zakazów typowych dla tradycyjnych placówek muzealnych. Dorośli z kolei dają się ponieść kreowaniu rzeczywistości, która zaskakuje dzięki wykorzystaniu oryginalnych pomysłów i nowoczesnych technologii. Zarówno dzieci, jak i dorośli bawią się eksplorując zaprezentowane w Funzeum zjawiska. Dodatkowym atutem obiektu jest możliwość realizacji zdjęć z ciekawymi efektami wizualnymi, dzięki zastosowanym technologiom cyfrowych i bogactwie kolorów.

Funzeum powstało z myślą, aby pobudzać do kreatywnego odkrywania świata w każdym wieku i poznawania niezwykłych zjawisk z wykorzystaniem kolorów i światła. Przestrzeń została tak zaprojektowana, aby motywować do twórczego działania i przekazywać sporą dawkę wiedzy w  nowoczesny, ale w przystępny sposób. - mówi Adam Wicher, dyrektor generalny Funzeum.

Wielokolorowe scenerie, interaktywne elementy oraz multimedialne instalacje tworzące przestrzeń tego obiektu służą nie tylko zabawie, ale także edukacji. W Funzeum zarówno dzieci, jak i dorośli mogą rozwijać swoją kreatywność i eksperymentować z kolorami i światłem, aby odkrywać jego tajemnice. Na zwiedzających czekają m.in. multimedialne wystawy których celem jest angażowanie naszych zmysłów, pobudzanie wyobraźni i dostarczanie niezapomnianych przeżyć.

Dodatkowo w obiekcie po zakończonym zwiedzaniu dzieci mogą rozładować nagromadzoną energię w strefie Funzone, w której znajduje się m.in.: świecąca podłoga do tańca, 12 metrowe piano podłogowe czy podniebny plac zabaw. Dorośli w tym czasie mogą odpocząć po intensywnym zwiedzaniu.

Funzeum mieszczące się na Śląsku jest obecnie największym w Polsce obiektem edukacyjno-rozrywkowym oferującym multisensoryczne i interaktywne instalacje, inspirowane motywami kolorów i światła. To nietypowe muzeum zajęło 1. miejsce w tegorocznym ogólnopolskim konkursie Top Atrakcje 2022 w kategorii Nowości i odkrycia. Jest też jedną z polskich atrakcji, która przez sposób prezentacji wystaw i jej zasobów pozwala na kreatywne spędzanie czasu łączące pokolenia i dostarczające sporej dawki radosnej, wspólnej zabawy.