FUNZEUM

Wróć do wszystkich klientów
Długi weekend okazją do odwiedzenia nietypowego muzeum tonącego w kolorach

Długi weekend okazją do odwiedzenia nietypowego muzeum tonącego w kolorach

Zbliżający się kolejny długi, wakacyjny weekend sprawia, że wiele osób poszukuje pomysłów na odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce. Chętnie wybieramy atrakcje, które możemy zobaczyć z rodziną lub przyjaciółmi i dobrze się bawić podczas ich doświadczania. Jedną z inspiracji na weekendową wycieczkę może być odwiedzenie śląskiego Funzeum łączące świat rozrywki i edukacji.

To nietypowe muzeum, którego motywem przewodnim jest kolor i światło, powstało w 2022 roku. Funzeum przez zabawę pokazuje w jaki sposób występują one w przyrodzie, jaki mają wpływ na życie człowieka i w jaki sposób je wykorzystujemy w codziennym funkcjonowaniu. Na powierzchni około 4 000 mkw. znajduje się ponad 50 multimedialnych instalacji i wiele kreatywnych elementów. Niektóre z nich można współtworzyć według własnych inspiracji. Nie znajdziemy tu zamkniętych gablot jak w tradycyjnych placówkach muzealnych, na wielu eksponatach wolno siadać, a do niektórych da się nawet wejść. Obiekt daje także możliwość realizacji oryginalnych zdjęć przez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i zaskakujących pomysłów.

To nie tylko nowe, ale także niestandardowe miejsce na turystycznej mapie Polski. Wyróżnia je przede wszystkim wykorzystanie technologii w obszarze kolorów i światła oraz możliwość edukacji poprzez interaktywną zabawę. Przestrzeń obiektu ma pełnić funkcję nowoczesnego muzeum, pobudzającego wyobraźnię. Eksponaty zostały tak zaprojektowane, aby odwiedzający mogli ich dotykać i kreować na ich podstawie własne pomysły podczas zwiedzania.

Funzeum tonie w kolorach. Barwną przestrzeń tworzą multimedialne instalacje i interaktywne elementy, zachęcające do odkrywania i eksplorowania udostępnionych wystaw. Na zwiedzających czekają 2 stałe wystawy „Kolor” i „Światło”, które pozwalają w niestandardowy i interaktywny sposób zapoznać się z tytułowymi tematami. Wystawę „Kolor” tworzą aż 32 ekspozycje, które pozwalają wejść w kontakt z każdym z przedstawionych kolorów i pobawić się wszystkimi kolorami jednocześnie. Podczas zwiedzania można też odkryć kilka zaskakujących efektów wizualnych, związanych z barwami.

Wystawa zatytułowana „Światło” poświęcona jest ekspozycji związanej ze światłem, jego odbiciem i lustrami. Zwiedzanie rozpoczyna się jednak od strefy strefa, gdzie zostanie wyłączone światło, aby w specjalnych okulary 3D zanurzyć się w niezwykłej sferze fluo. Pozwoli to na zapoznanie się m.in. z niezwykłym zjawiskiem luminescencji, czyli emisji fal świetlnych przez niektóre ciała. Na wystawie „Światła” nie zabraknie również dużej ilości zwierciadeł i luster, które pozwolą na uzyskanie niecodziennych efektów wizualnych. Podczas zwiedzania można także znaleźć się we wewnętrzu dużego kalejdoskopu i w pokojach typu Infinity Room z prawie 300 lampkami zmieniającymi kolory, odbitymi wielokrotnie w około 100 m2 luster.

Odwiedzenie Funzeum może być ciekawym pomysłem na kreatywne i radosne spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Jest jedną z nowych, polskich atrakcji otwartych w 2022 roku, która pozwala na twórczą zabawę i pobudza wyobraźnię. Zgodnie z założeniem twórców, obiekt ten powstał z myślą, aby bawić i edukować oraz odkrywać niezwykłe zjawiska z wykorzystaniem kolorów i światła.