Dailyfruits

Wróć do wszystkich klientów
Zdrowa, firmowa  integracja jest na czasie

Zdrowa, firmowa integracja jest na czasie

Integracja jest istotnym elementem team building sprzyjającym budowaniu relacji między pracownikami i na linii pracodawca - pracownicy. Okres pandemii wymógł na firmach przeniesienie wydarzeń integracyjnych do świata online, od kilku miesięcy znów zaczęły się one coraz częściej odbywać w formie tradycyjnej. Widoczna jest jednak zmiana ich charakteru. Aktualnie coraz więcej działań integracyjnych dotyczy profilaktyki zdrowotnej, powiązanej na przykład ze zdrowym żywieniem, budowaniem odporności i promowaniem aktywności fizycznej. Event sokowy dla pracowników czy sportowy piknik firmowy z dietetykami to chętnie realizowane obecnie pomysły na wydarzenia integracyjne w organizacjach.

Kilkunastomiesięczne funkcjonowanie w pandemii mimo kreatywności pracodawców, którzy próbowali prowadzić online różne działania integracyjne dla pracowników na home office, odbiło się na funkcjonowaniu rozproszonych zespołów i rosnącym poczuciu izolacji. Dlatego wraz z możliwością powrotu do biur i unormowania modelu pracy hybrydowej, wiele organizacji rozpoczęło przygotowania do wdrożenia cyklicznych działań integracyjnych i realizacji firmowych eventów powitalnych dla pracowników.

Reonboarding pracowników, którym często towarzyszyły także powitalne upominki od pracodawców, był odpowiedzią na potrzeby zatrudnionych wracających po pandemii do pracy stacjonarnej. Jak pokazało badanie Dailyfruits zrealizowane w pierwszej połowie 2021 roku aż 44% pracujących zdalnie Polaków zadeklarowało, że będzie odczuwać stres z powodu powrotu do biura. Zaakcentowanie powrotu do pracy stacjonarnej to tylko jeden z elementów realizowanych od kilku miesięcy działań integracyjnych w firmach. Ich zmieniający się po pandemii charakter wynika z innych potrzeb niż 2 lata temu, często coraz głośniej sygnalizowanych przez pracowników.

Oprócz zwiększenia poczucia przynależności do grupy, niwelowania skutków izolacji społecznej oraz poprawy dobrostanu psychicznego, ważnym elementem działań integracyjnych dla pracowników stała się po pandemii profilaktyka zdrowotna. Potrzebę takich działań, umożliwiających budowanie na przykład zdrowych nawyków żywieniowych w miejscu pracy, pokazały wyniki badania Dailyfruits „Firma w trendzie zdrowia i zero waste”. Co trzeci zapytany pracownik chciałby w większym zakresie skorzystać z benefitów, oferowanych przez pracodawcę wspierających jego zdrowie, wskazując konkretne rozwiązania. Opieka medyczna w szerszym zakresie, spotkania ze specjalistami np. z dietetykiem czy fizjoterapeutą, owoce i warzywa oraz inne zdrowe przekąski w biurze, cykliczny program edukacji żywieniowej czy firmowe dni zdrowia – to przykłady rozwiązań, na jakich obecnie zależy pracownikom. Pracodawcy świadomi, jak ważne są takie działania dla zdrowia fizycznego i psychicznego pracowników i jak duży mają wpływ na efektywność pracy, starają się realizować działania integracyjne w oparciu o tematykę zdrowia.

Jednym ze zdrowych eventów firmowych, który cieszy się aktualnie dużą popularnością są eventy sokowe w biurach i zakładach pracy. Formuła spotkania dla pracowników, w trakcie której jest możliwość wyciskania świeżych soków owocowych połączona na przykład z wykładem dietetyka, sprzyja zarówno integracji, jak również inspirowaniu pracowników do dbania o zdrowe nawyki żywieniowe. Tylko w ciągu ostatnich 3 miesięcy zostaliśmy zaproszeni do realizacji takich eventów w ponad 40 firmach z całej Polski, a ilość zapytań o taką możliwość cały czas rośnie. Coraz częściej firmy wracają również do stacjonarnych form dietetycznych konsultacji indywidualnych połączonych z analizą składu ciała dla pracowników. W popandemicznej rzeczywistości, dwóch latach pracy zdalnej, wielu pracowników boryka się z dodatkowymi kilogramami, pogorszeniem stanu zdrowia i jakości życia. Zaprojektowany przez dietetyka plan działania pomaga wrócić pracownikom na drogę zdrowego stylu życia. - komentuje Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Event sokowy w firmie to tylko jeden z pomysłów na zdrową integrację pracowników, która po pandemii zyskała na znaczeniu. Szukając ciekawych propozycji na firmową integrację zgodnie z trendem zdrowia, firmy coraz częściej zapraszają do współpracy m.in. dietetyków. Jak pokazało badanie Dailyfruits pracownicy chętnie korzystaliby w ramach opieki pracodawców ze spotkań z dietetykiem czy trenerem personalnym, ze zdrowych przekąsek w biurze, a także z cyklicznego programu edukacji żywieniowej czy realizacji gier i ćwiczeń zespołowych. Pracownicy łakną integracji po pandemii, tym bardziej że już w jej trakcie aż 57% zapytanych pracujących Polaków deklarowało potrzebę udziału w firmowych integracjach.

W materiale prasowym wykorzystano dane z badania Dailyfruits „Firma w trendzie zdrowia i zero waste”.