Fundacja Świętego Mikołaja

Wróć do wszystkich klientów
Dzień Dziecka: Co z nich wyrośnie?

Dzień Dziecka: Co z nich wyrośnie?

Z okazji Dnia Dziecka Fundacja Świętego Mikołaja zadaje pytanie „Co z nich wyrośnie?”. Każdy rodzic wychowuje swoje dzieci najlepiej, jak potrafi, nie mając jednak pojęcia, jak będzie wyglądała ich przyszłość. Twarzą tegorocznej kampanii z okazji Dnia Dziecka jest Sabine, jedenastoletnia podopieczna Uniwersytetu Dziecięcego, który fundacja prowadzi w syryjskim Aleppo. Głosem zaś są dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 45 w Warszawie.  

W dniu, w którym obserwujemy jak nasze pociechy cieszą się prezentami, atrakcjami i uwagą dorosłych, nie możemy zapominać o dzieciach, które borykają się ze stratą najbliższych, zaburzeniami rozwoju i brakiem dostępu do edukacji. Sytuacja dzieci w Aleppo jest bardzo trudna, a problemy, z którymi się zmagają może rozwiązać życzliwość nieznajomych dorosłych z odległego kraju w Europie Środkowej.

Co wyrośnie z dzieci w Aleppo?

Uniwersytet Dziecięcy w Aleppo to kontynuacja działań i  pomocy fundacji, w kraju, który cierpi z powodu trwającej od lat wojny. Pośród gruzowisk zakiełkowało coś pięknego. Od 2019 roku we współpracy ze sprawdzonymi lokalnymi partnerami Fundacja Świętego Mikołaja prowadzi placówkę, która oferuje dzieciom dostęp do bezpiecznej przestrzeni, opiekę, nowoczesną edukację, a także pomoc pedagogów i psychologów.

Wszystkie dzieci w Uniwersytecie uczą się zachowania w grupie, radzenia sobie z emocjami, higieny osobistej i świadomości własnych praw. Są chronione przed skutkami wojny i otrzymują narzędzia przywracające równowagę i dziecięcy entuzjazm. Każde z dzieci może wybrać jedną z czterech specjalizacji:

 • Media – w ramach której dzieci uczą się podstaw pracy dziennikarskiej, biorą udział
  w warsztatach prowadzonych w lokalnej rozgłośni radiowej i pracują z profesjonalnym fotografem.
 • Medycyna – dzieci uczą się anatomii, eksperymentują, odwiedzają szpital i oglądają
  z bliska, jak obsługuje się niezbędny sprzęt w karetce i jak pracują lekarze
  w ich rodzinnym mieście.
 • Inżynieria – najmłodsi nie tylko uczą się obsługiwania specjalistycznego oprogramowania (m.in. AutoCAD), ale też odwiedzają firmy np. budowlaną, by śledzić proces od etapu projektu, przez dobór i zakup surowców, aż po realizację i budowę.
 • Nauka – dzieci korzystają z nowoczesnych zajęć pełnych widowiskowych eksperymentów i ciekawostek. Mają okazję odwiedzić laboratorium, pracownię mikrobiologii i biorą udział w warsztatach z fizyki.

W Dzień Dziecka każde dziecko powinno czuć się wyjątkowo i miło spędzić czas. Każde powinno mieć równe szanse i możliwości, ponieważ dzieciństwo dotyczy wszystkich dzieci na całym świecie. Jednak skala potrzeb i wyzwań, z którymi najmłodsi mierzą się w wielu miejscach na świecie jest ogromna. Konflikty zbrojne, katastrofy naturalne, przejawy agresji, samotność, zaniedbania to wszystko odbiera dzieciom nadzieję na lepsze jutro. Wyzwaniem jest również brak dostępu do edukacji i często trudna sytuacja ekonomiczna. W Dzień Dziecka chcemy zwrócić uwagę wszystkich na sytuację dzieci w Aleppo. Miasto wciąż podnosi się z powojennych ruin, a dodatkowo walczy z konsekwencjami trzęsienia ziemi, które miało miejsce w lutym 2023 roku. Pamiętajmy, że o dzieci i ich dobrostan należy zabiegać i troszczyć się nie tylko w dniu ich święta. Naszym hasłem „Co z nich wyrośnie?” apelujemy do Państwa, by pomogli nam Państwo zapewnić lepszą przyszłość dzieciom z Aleppo. – mówi Jola Górska z Fundacji Świętego Mikołaja.

Trwa zbiórka pomocowa dla dzieci z Aleppo. Pomóc można wchodząc na stronę www.mikolaj.org.pl/dziendziecka lub wykonując przelew na konto Fundacji Świętego Mikołaja - konto: Volkswagen Bank Polska S.A. - 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002, tytuł przelewu: darowizna na Dzień Dziecka.

Pomoc darczyńców fundacji zapewnia opiekę dla 217 dzieci. Z okazji Dnia Dziecka chcemy przedstawić jedno z nich.

Poznajcie naszą podopieczną

Jedną z podopiecznych Uniwersytetu Dziecięcego jest Sabine. 4-osobowa rodzina dziewczynki bardzo ucierpiała w trakcie trzęsienia ziemi. Stracili dom. Sabine borykała się z koszmarami, lękiem i trudnościami adaptacyjnymi. W trakcie zgłoszenia do Uniwersytetu zdiagnozowano jej problemy i wdrożono program dopasowany do jej sytuacji. Dziewczynka jest koleżeńska i odpowiedzialna. Wytrwale i z oddaniem zajmuje się babcią borykającą się z chorobą Alzheimera. Jest niezwykle obowiązkowa, a opiekunowie mówią, że wręcz „ciekawska”. Zadaje mnóstwo pytań i bardzo przykłada się do zajęć. Dzięki wsparciu psychologicznemu otworzyła się i zaczęła nazywać swoje uczucia. Wiele dowiedziała się o okresie dojrzewania, w który wchodzi. Sabine wybrała specjalizację inżynieryjną. Jej pracą dyplomową był autorski pomysł stworzenia projektu w Minecraft, który został bardzo wysoko oceniony, zarówno przez nauczycieli, jak i innych uczniów. W grupie dzieci, która kończyła zajęcia, brał udział również jej brat Hajd. Zdecydowanej poprawie uległy relacje Sabine z członkami rodziny.

Jej mama powiedziała: Moje dzieci odniosły ogromne korzyści zarówno z punktu widzenia edukacji jak i radzenia sobie wśród ludzi. Projekt pomaga odkrywać dzieciom talenty, tak było z moimi. Pomaga też nam jako rodzicom, żeby obserwować ich rozwój i radzić sobie z zachowaniami typowymi dla ich wieku.

W spocie z okazji Dnia Dziecka oddaliśmy głos dzieciom z Polski. Prosimy posłuchać go mając w pamięci historię Sabine i jej koleżanek i kolegów. Zachęcamy do tego, żeby w wielkie święto naszych pociech uczyć je również dzielenia się z innymi, np. poprzez włączenie się w zbiórkę na rzecz dzieci z Aleppo. To od nas zależy co z nich wyrośnie. Medycy? Inżynierowie? Dziennikarze? A może naukowcy? – dodaje Jola Górska.

Spot z udziałem dzieci z warszawskiego Przedszkola Integracyjnego nr 45 został przygotowany dzięki uprzejmości Pana Adriana Pieczki (Radio Dla Ciebie).

 • Jola Górska
 • Koordynatorka ds. fundraisingu i komunikacji
 • jola.gorska@mikolaj.org.pl
 • +48 577 777 640
 • Fundacja Świętego Mikołaja