Fundacja Świętego Mikołaja

Wróć do wszystkich klientów
Szkoła letnia Akademii Liderów – kompetencje przyszłości na wyciągnięcie ręki

Szkoła letnia Akademii Liderów – kompetencje przyszłości na wyciągnięcie ręki

Po raz 8. Fundacja Świętego Mikołaja zaprosiła zaangażowanych społecznie uczniów z całej Polski do wzięcia udziału w szkole letniej młodych liderów. Młodzież będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach.

Każdego roku Fundacja Świętego Mikołaja zaprasza grupę wybranych wybitnych, młodych społeczników w wieku 16-20 lat do wzięcia udziału w programie rozwojowym. Uczestnicy realizują własne autorskie projekty społeczne, obywatelskie, historyczne, kulturalne, lub na rzecz środowiska naturalnego. Biorą udział w 10 - dniowej szkole letniej, 4 dniowej szkole zimowej, a także otrzymują roczne stypendium i wsparcie tutora. W tym roku projekty młodych liderów będą realizowane od 1 sierpnia do 30 listopada. A na ich podsumowanie Fundacja zaprosi uczestników do Warszawy w grudniu podczas 4-dniowej szkoły zimowej. Uczestnicy otrzymają także całoroczne stypendia, dzięki którym będą mogli rozwijać swoje pasje i talenty, a na czas realizacji projektów wsparcie profesjonalnych tutorów. 

Bezpłatna 10 – dniowa szkoła letnia Akademii Liderów odbywa się w tym roku od 1 – 10 lipca w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Fundacja dla uczestników zaplanowała szereg warsztatów, szkoleń i spotkań, dzięki którym młodzi liderzy będą gotowi do przeprowadzenia jesienią swoich pierwszych projektów. W tym roku młodzież uczyć się będzie badania potrzeb odbiorców, stawiania realnych celów, budowania harmonogramów projektowych, zarządzania, motywowania zespołu i dzielenia pracy, komunikacji i negocjacji, tworzenia prezentacji i wystąpień publicznych, a także fundraisingu. Ich projekty będą realizowane przy wsparciu profesjonalnych tutorów.

Według World Economic Forum wśród najważniejszych kompetencji, które wpłyną na sukces na rynku pracy wymienia się: umiejętność współpracy z innymi, aktywne uczenie się, rozwiązywanie złożonych problemów, kreatywność i pomysłowość. Najlepszą nauką takich umiejętności jest praktyka. Fundacja Świętego Mikołaja, widząc potrzebę wspierania dzieci i młodzieży, wypełniła lukę w systemie edukacyjnym i od 2016 roku prowadzi program Akademii Liderów. Dzięki niemu młodzi ludzie mogą podejmować własne, autorskie projekty i mierzyć się z każdym etapem wdrożenia swojej idei w życie. Od obserwacji, poprzez stawianie realnych celów, budowanie zespołu, który wierzy we wspólną misję jak i wdrożenie przyjętych działań w określonym czasie. 

Aby wszechstronnie rozwijać młode osoby, które własny czas i talenty chcą poświęcić na służbę potrzebującym czy dbanie o dobro wspólne zaprosiliśmy również wyjątkowych, inspirujących gości, z którymi liderzy będą mogli porozmawiać o solidarności, odpowiedzialności i możliwości zmieniania świata. Danie młodym osobom szansy na realizowanie własnych pomysłów, ale także wzięcie przez nich pełnej odpowiedzialności za swój pomysł i jego wykonanie, przy równoczesnym przekazaniu sprawdzonych narzędzi, wsparciu w mierzeniu się z trudnościami i bliskim towarzyszeniu to najmądrzejsza inwestycja w kolejne pokolenia, którą możemy podjąć – mówi Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja

Martyna i Wiktor z Łańcuta poprzez swój projekt chcą zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia światłem. Edukacja na temat wpływu światła na środowisko ma inspirować do nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań. Emilka z Nowej Sarzyny za cel postawiła sobie budowanie relacji pomiędzy seniorami, a młodzieżą. Liderka projektu dostrzegła ogromny potencjał w historiach opowiadanych przez seniorów  dlatego postanowiła stworzyć okazję do ich spisania i zaprezentowania. W ramach projektu planowana jest także sesja fotograficzna dla osób starszych. Kacper i Janek chcą zorganizować cykl warsztatów na temat dobrej organizacji czasu, motywacji oraz różnych metod nauki. Natomiast Marysia z Warszawy chce popularyzować technologię inżynierii genetycznej CRISPR/CAS oraz wspierać budowanie społeczności osób zainteresowanych rozwojem badań w tym obszarze.

W 2023 roku Akademia Liderów dofinansowana jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra", a 11 uczestników zrealizuje projekty o tematyce historycznej i patriotycznej.

W ramach Akademii Liderów od 2016 roku Fundacja Świętego Mikołaja przeszkoliła już 236 młodych osób z różnych stron Polski. Akademiści zrealizowali wspólnie 163 projekty angażując do współpracy kolejny tysiąc młodych osób w wolontariat. Udało się także zbudować środowisko młodych osób, dla których ważne są wspólne sprawy i nie boją się brać za nie odpowiedzialności. Nawiązało się dużo pięknych przyjaźni a absolwenci angażują się we wspólne działania wspierając się nawzajem. 

  • Antonina Grządkowska
  • Fundacja Świętego Mikołaja
  • antonina.grzadkowska@mikolaj.org.pl
  • +48 791 793 021
  • Stypendia św. Mikołaja, Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, współpraca ze szkołami