Fundacja Świętego Mikołaja

Wróć do wszystkich klientów
Przyłączając się do akcji „Wiosną Stypendia rosną!” każdy z nas może pomóc dzieciom z niezamożnych rodzin rozwijać talenty

Przyłączając się do akcji „Wiosną Stypendia rosną!” każdy z nas może pomóc dzieciom z niezamożnych rodzin rozwijać talenty

Fundacja Świętego Mikołaja rusza z kolejną edycją ogólnopolskiej akcji „Wiosną Stypendia Rosną!” zachęcając, aby wesprzeć razem z nią dzieci z niezamożnych rodzin w spełnianiu marzeń o rozwoju pasji i talentów. Ambasadorami tegorocznej akcji fundacji została Justyna Bednarek – ceniona i lubiana autorka książek dla dzieci oraz Artur Andrus – artysta, satyryk i prezenter.

W Polsce wciąż prawie 1 mln dzieci żyje w biedzie i ma ograniczony dostęp do edukacji rozwijającej zainteresowania. Aby im pomóc można wesprzeć ogólnopolski stypendialny program dla utalentowanych dzieci i młodzieży, który prowadzi we współpracy ze szkołami Fundacja Świętego Mikołaja. Wystarczy wybrać szkołę, której potrzebujących uczniów chcemy objąć pomocą i wpłacić dowolną kwotę na dedykowane szkolne subkonto stypendialne. Fundacja Świętego podwoi każdą zebraną złotówkę w ramach akcji „Wiosną Stypendia rosną!”, a pieniądze w 100% trafią do wybitnie zdolnych dzieci, którym brak pieniędzy uniemożliwia rozwijanie talentów.

Program Stypendia św. Mikołaja dla utalentowanych uczniów jest już prowadzony od 12 lat w postaci stypendium, które można wydatkować wyłącznie na pokrycie kosztów edukacyjnych i rozwojowych. Dla dzieci takich jak 12-letni Mikołaj z Podhorców. Chłopiec pochodzi z niezamożnej rodziny. Głównym źródłem dochodu jest niewielkie gospodarstwo rolne i rodzinie nie zawsze wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Mikołaj jest wybitnie uzdolniony artystycznie. Wygrywa w konkursach malarskich i fotograficznych, jest jednym z najlepszych uczniów w szkole. Stypendium okazało się też znaczącym wsparciem dla 14-letniej Kasi z Łapczycy, która z powodzeniem gra koszykówkę i marzy o karierze sportowej. Pochodzi z wielodzietnej rodziny w malutkiej miejscowości i bez pomocy nie ma możliwości uczestnictwa w treningach i startach w zawodach. Takich zdolnych dzieci, które chcą rozwijać swoje umiejętności i talenty, jak Mikołaj czy Kasia, jest w Polsce znacznie więcej.

Fundacja Świętego Mikołaja ma gotowy i sprawdzony mechanizm, który rozwija już od 12 lat, a każdy może zostać darczyńcą i Świętym Mikołaja nie tylko od święta w wybranej przez siebie szkole -  szkole którą sam ukończył, szkole koło swojego domu, szkole w miejscowości, którą odwiedza podczas wakacji.

Do  programu stypendialnego fundacji przystąpiło już ponad 300 szkół z różnych miejscowości w Polsce, zarówno tych małych jak Czarna w Bieszczadach, czy Perły na Mazurach, jak i z największych ośrodków, jak na przykład Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Fundacja Świętego Mikołaja zaprasza każdą polską szkołę do wspólnego pomagania. Do tej pory pomoc trafiła już do ponad 3430 dzieci.

 „Świat możemy zmieniać tylko wspólnie, budując więzi i solidarnie pomagając potrzebującym, których spotykamy na naszej drodze. Jeżeli z okazji pięknej wiosny chcą Państwo zrobić coś dobrego, to ufundowanie Stypendium św. Mikołaja to najlepsze co możecie zrobić. Wiele wybitnych młodych talentów, nie może rozkwitnąć bez naszej pomocy, a włączenie się w akcję Wiosną Stypendia Rosną to najłatwiejszy i najbardziej wiarygodny w Polsce sposób na pomaganie.” – mówi Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja.                     

W ramach akcji „Wiosną Stypendia Rosną!”, która jest powiązana z programem stypendialnym, Fundacja Świętego Mikołaja podwoi każdą złotówkę zebraną na szkolnych stypendialnych subkontach – motywując w ten sposób do działania lokalnie na rzecz potrzebujących pomocy dzieci. Każdej szkole, która przystąpi do akcji przekaże pieniądze na jednoroczne stypendium dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny.

Fundacja wspiera także lokalne działania zbiórkowe w szkołach, które włączą się do akcji. Przekaże komplet materiałów niezbędnych do prowadzenia lokalnie zbiórki na stypendia dla dzieci i weźmie na siebie wszystkie formalności. Dodatkowo fundacja wystawi również zaświadczenia o wolontariacie uczniom zaangażowanym w działania na rzecz stypendiów oraz przeszkoli kolejnych nauczycieli, którzy chcą być liderami lokalnych działań na rzecz uczniów w potrzebie.

Formularz zgłoszeniowy dla szkół, które chcą dołączyć do programu stypendialnego Fundacji Świętego Mikołaja oraz wyszukiwarka szkół, których uczniów można wesprzeć dostępna jest na stronie stypendia.mikolaj.org.pl.

Stypendia św. Mikołaja to ogólnopolski program, poprzez który Fundacja Świętego Mikołaja wspiera rozwój pasji i talentów uzdolnionych dzieci i młodzieży z niezamożnych rodzin. Fundacja za swoją pomoc nie pobiera od szkół żadnych opłat ani prowizji i aktywnie wspiera je m.in. dodatkowymi dopłatami do stypendiów. Zaprasza do współpracy każdą polską szkołę i zachęca również darczyńców do wspierania zdolnych uczniów za pośrednictwem fundacji.

O Fundacji Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

  • Antonina Grządkowska
  • Fundacja Świętego Mikołaja
  • antonina.grzadkowska@mikolaj.org.pl
  • +48 791 793 021
  • Stypendia św. Mikołaja, Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, współpraca ze szkołami