Fundacja Świętego Mikołaja

Wróć do wszystkich klientów
Raport Fundacji Świętego Mikołaja: Rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Jak przez ten czas pomagaliśmy dzieciom?

Raport Fundacji Świętego Mikołaja: Rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Jak przez ten czas pomagaliśmy dzieciom?

Ostatni rok to czas pełen wyzwań i solidarności Polaków, którzy od pierwszego dnia wojny nieustająco pomagają potrzebującym. Fundacja Świętego Mikołaja prezentuje raport działań, które przeprowadziła w ciągu minionego roku na rzecz dzieci z Ukrainy. Pomoc wciąż jest potrzebna.

Od 2019 roku Fundacja Świętego Mikołaja pomaga dzieciom z Ukrainy. Do marca 2022 roku na wschodzie Ukrainy, w Mariupolu prowadziła Świetlicę Świętego Mikołaja, która w wyniku działań wojennych została zniszczona. Wybuch wojny postawił wszystkich wobec problemów, z którymi nie mierzono się nigdy wcześniej. Korzystając z doświadczeń zebranych w programach stypendialnych Fundacja Świętego Mikołaja uruchomiła ogólnopolski program, który pozwolił w długofalowy i systemowy sposób wspierać dzieci z Ukrainy.

Od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji dostarczaliśmy artykuły pierwszej potrzeby do punktów pobytu, gdzie dzieci spędzały noce po przyjeździe do Polski. Dostarczaliśmy dzieciom koce i plecaki, w których znajdowały się między innymi podstawowe produkty higieniczne, książeczki, mini-puzzle, woda i słodkości. Wydrukowaliśmy i przekazaliśmy dzieciom tysiące książeczek w ich ojczystym języku. We współpracy z partnerami z Ukrainy – Maltańską Służbą Pomocy Iwano-Frankiwska oraz Fundacją Pomoc Maltańska uruchomiliśmy Międzynarodowe Centrum Logistyczne w Chorzowie. Dzięki niemu kierowaliśmy na wschód transporty humanitarne z całej Europy. Naszej fundacji udało się także wyposażyć ośrodki dla dzieci osieroconych, przesiedlonych ze wschodu Ukrainy w okolice Iwano-Frankiwska. Dodatkowo w marcu 2022 roku utworzyliśmy program „Przystanie Świętego Mikołaja”, w ramach którego w całej Polsce powstały miejsca, w których dzieci z Ukrainy otrzymują wsparcie psychologiczne, edukacyjne, gdzie integrują się z rówieśnikami, bawią i uczą języka polskiego. Obecnie prowadzimy jego trzecią edycję. – mówi Joanna Paciorek, dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.

Łączny koszt pomocy przekazanej na wsparcie dzieci z Ukrainy to ponad 9 000 000 złotych. W ramach naszych działań zostało przekazanych dzieciom 1500 ciepłych koców, około 5000 plecaczków powitalnych, ponad 28 000 książeczek i około 450 wyprawek szkolnych. Do dziś otworzono w całej Polsce 126 „Przystani Świętego Mikołaja”. Zorganizowano 1000 godzin nauczania języka polskiego, odbyło się również 3500 zajęć i warsztatów. Około 1500 dzieci skorzystało z pomocy psychologa. Od marca 2022 roku z naszego Centrum Logistycznego w Chorzowie wyjechało 184 transporty humanitarne, przekazano także 3000 ton żywności. Udało się także zorganizować wszystkie niezbędne materiały i skompletować 3 transporty medyczne. Pomoc została przekazana do oddziału pediatrycznego szpitala miejskiego w Równem oraz szpitala w Chmielnickim, a także do ośrodka opiekującego się dziećmi z padaczką. 19 grudnia 2022 roku, we wspomnienie Św. Mikołaja w kalendarzu juliańskim, oficjalnie otworzono Świetlicę Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku – mieście, które stało się obecnie miejscem do życia dla wielu rodzin i całych ośrodków opiekuńczych uciekających ze wschodu kraju w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia.

Nasze życie zmieniło się rano 24 lutego, gdy wszystkich obudziły wybuchy. Ziemia się zatrzęsła, dzieci płakały. Mama powiedziała mi, że właśnie zaczęła się wojna. Praktycznie wszystkie budynki w pobliżu naszego domu zostały zniszczone. Spłonęła również Świetlica Świętego Mikołaja, do której chodziłam z siostrą na lekcje malowania. Pani Katia (Kateryna Sukhomłynowa) częstowała nas ciasteczkami i herbatą. Dla starszych dzieci prowadziła kursy pierwszej pomocy. W czasie wojny Pani Katia uratowała wielu ludzi, udzielała pierwszej pomocy, zawoziła do szpitala, rozdawała leki i jedzenie potrzebującym. – fragment listu autorstwa Zheni – dziewczynki, która była jedną z podopiecznych Świetlicy w Mariupolu.

W wyniku ataku Rosji na Ukrainę, kiedy miliony ludzi z dziećmi opuściło swoje domy, Fundacja Świętego Mikołaja rozszerzyła działania na terytorium całej Ukrainy oraz na Polskę. W reakcji na kryzys migracyjny zareagowano natychmiast, aby pomóc jak największej liczbie dzieci z Ukrainy. Dzięki wsparciu osób prywatnych, wielu firm i wolontariuszy udzielono nie tylko pomocy doraźnej, ale także uruchomiono długofalowe projekty, takie jak „Przystanie Świętego Mikołaja” czy Świetlicę Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku. W ramach Przystani Świętego Mikołaja fundacja nawiązuje lokalne partnerstwa i finansuje projekty integracyjne, pomoc psychologiczną oraz edukacyjną.

Wszystkie działania naszej fundacji nie byłyby możliwe bez wielkich serc i zaangażowania setek ludzi z całej Polski, naszych wolontariuszy, partnerów biznesowych i darczyńców indywidualnych. Z całego serca dziękuję każdej osobie, która pomogła dzieciom. Przez ostatni rok razem dążyliśmy do świata, w którym każde dziecko będzie czuło się bezpieczne i kochane. Dziś chciałabym podzielić się szczegółami działań, które przeprowadziliśmy w ciągu ostatniego roku i przypomnieć, że wciąż mamy wiele do zrobienia. Dzieci z Ukrainy nadal potrzebują naszej opieki i wsparcia.Aktualnie koncentrujemy się na pomocy edukacyjnej. Od stycznia prowadzimy trzecią już edycję „Przystani Świętego Mikołaja”. - mówi Joanna Paciorek, Dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.

Potrzeby wciąż są ogromne. Dzieci z Ukrainy potrzebują pomocy, dlatego Fundacja prosi o wsparcie.

Darowiznę można przekazać przelewem
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002 
tytuł przelewu: pomoc dzieciom z Ukrainy darowizna
lub wpłacić wybraną kwotę on-line.

  • Antonina Grządkowska
  • Fundacja Świętego Mikołaja
  • antonina.grzadkowska@mikolaj.org.pl
  • +48 791 793 021
  • Stypendia św. Mikołaja, Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, współpraca ze szkołami