Fundacja Świętego Mikołaja

Wróć do wszystkich klientów
Przystanie Świętego Mikołaja pomagają dzieciom z Ukrainy w Polsce, także podczas wakacji

Przystanie Świętego Mikołaja pomagają dzieciom z Ukrainy w Polsce, także podczas wakacji

Przystanie Świętego Mikołaja to miejsca w całej Polsce, które Fundacja Świętego Mikołaja tworzy razem z partnerami lokalnymi dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. W trakcie wakacji organizowane są półkolonie dla dzieci, liczne wycieczki, warsztaty czy lekcje języka polskiego.

Przystanie Świętego Mikołaja funkcjonujące w naszym kraju wciąż pomagają dzieciom z Ukrainy. W wakacje nie zwalniają tempa. W ramach Przystani zawierane są partnerstwa z lokalnymi stowarzyszeniami, bibliotekami czy kołami gospodyń wiejskich, aby działać razem.

Na przykład wraz ze Stowarzyszeniem Magnolia prowadzona jest Przystań w Gdańsku, w której odbywają się półkolonie letnie. Mizerna to niewielka miejscowość w Małopolsce, w gminie Czorsztyn, gdzie od lat funkcjonuje Stowarzyszenie Sprężyna. To właśnie tam wspólnie stworzono Przystań Świętego Mikołaja gdzie 45 dzieci z Ukrainy w trzech grupach wiekowych, dzięki działalności Przystani może nauczyć się języka polskiego, poznać region i zniwelować poczucie obcości. W Przystani Świętego Mikołaja prowadzonej przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy odbywają się cykliczne zajęcia muzykoterapeutyczne.

W Przystaniach zawsze zatrudniane są osoby ukraińskojęzyczną z doświadczeniem pedagogicznym. Na dzieci czekają opiekunowie, bezpłatne zajęcia integracyjne, arteterapia, lekcje języka polskiego, pomoc psychologiczna i w okresie letnim dodatkowo - wycieczki, zajęcia sportowe, wyjazdy i inne wakacyjne atrakcje. Łącznie na uruchomienie 60-ciu Przystani Świętego Mikołaja w całej Polsce Fundacja przeznaczyła już ponad 2 200 000 złotych.

Fundacja pracuje także nad otwarciem Świetlicy Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku, mieście w zachodniej Ukrainie (130 km na południowy wschód od Lwowa), do którego uciekło ze wschodniej Ukrainy wiele rodzin z dziećmi. Dzieci już teraz przebywają pod opieką i mają zapewnione zajęcia plastyczne i integracyjne.

Przystań to miejsce, w którym można bezpiecznie zacumować i schronić się przed burzą. Nasze Przystanie Świętego Mikołaja stworzyliśmy po to, by otoczyć opieką dzieci z Ukrainy, które trafiły do Polski w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Od 2019 roku prowadziliśmy w Mariupolu Świetlicę Świętego Mikołaja, do której każdego dnia przychodziły na zajęcia dzieci i młodzież. Rosjanie zniszczyli ją doszczętnie, zostały tylko wypalone ściany. Ale to nas nie zatrzymało. Od początku wojny udzieliliśmy pomocy tysiącom dzieci z Ukrainy. Nie przestaniemy działać. Dzieci nas potrzebują, nie zostawimy ich. – mówi Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.

Przystanie Świętego Mikołaja w całej Polsce starają się zapewnić dzieciom z Ukrainy pomoc, opiekę i wsparcie w trudnej sytuacji. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, do Polski przybyło około pół miliona dzieci w wieku szkolnym. W wyniku wojny Ukrainę opuściło 5 mln uchodźców. 3 mln pozostały w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, z czego blisko 1,9 mln w Polsce. 40% z nich to dzieci. Wraz z upływem czasu ich potrzeby zmieniają się, ale nie maleją. Pomoc nadal ma kluczowe znaczenie dla ich integracji, edukacji i harmonijnego rozwoju. Fundacja chce wspierać dzieci w systemowy sposób, dlatego prowadzi w całej Polsce Przystanie Świętego Mikołaja.

O Fundacji Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

  • Antonina Grządkowska
  • Fundacja Świętego Mikołaja
  • antonina.grzadkowska@mikolaj.org.pl
  • +48 791 793 021
  • Stypendia św. Mikołaja, Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, współpraca ze szkołami