Fundacja Świętego Mikołaja

Wróć do wszystkich klientów
Pomoc dzieciom zagrożonym wykluczeniem edukacyjnym

Pomoc dzieciom zagrożonym wykluczeniem edukacyjnym

Kiedy wiosną szkoły zamknęły się z powodu wybuchu pandemii koronawirusa, wiele dzieci z niezamożnych rodzin z dnia na dzień straciło kontakt z nauczycielami. Brak komputera i łącza internetowego uniemożliwiał im naukę. Od początku pandemii cały zespół Fundacji Świętego Mikołaja prowadzi intensywne działania na rzecz pomocy dzieciom zagrożonym wykluczeniem edukacyjnym. Jeszcze w tym miesiącu 100 komputerów z oprogramowaniem trafi poprzez Fundację do najbardziej potrzebujących uczniów w ramach walki ze skutkami COVID-19.

Fundacja Świętego Mikołaja od 10 lat prowadzi ogólnopolski program Stypendia św. Mikołaja, w ramach którego wspiera zdolne dzieci z niezamożnych rodzin z całej Polski. Od wybuchu pandemii COVID-19 fundacja organizuje pomoc i kampanie społeczne związane z tematyką wykluczenia edukacyjnego. Dzięki Stypendium św. Mikołaja w ostatnim czasie kilkudziesięciu podopiecznych kupiło laptopy, niezbędne programy komputerowe, myszki, drukarki i opłaciło dostęp do Internetu. Dzięki temu, w razie ponownego zamknięcia szkół, dzieci, które otrzymały pomoc, będą mogły bez przeszkód uczyć się z domu.

Fundacja Świętego Mikołaja przeprowadziła badanie potrzeb wśród rodziców stypendystów. 52% rodziców odpowiedziało, że zdarzają się sytuacje, w których kilka osób musi skorzystać z jednego komputera w tym samym czasie, np. rodzeństwo w wieku szkolnym lub rodzice pracujący zdalnie. Ponad 30% rodziców stwierdziło, że brakuje im jednego dodatkowego komputera, a kolejnych 6% rodziców ma więcej niż 2 dzieci i brakuje im w domu przynajmniej dwóch komputerów.

Skala potrzeb jest ogromna. Co miesiąc pomagamy 250 dzieciom z całej Polski przekazując im Stypendium św. Mikołaja. Dzięki temu dzieci mogą opłacić zajęcia dodatkowe, a także w razie potrzeby kupić niezbędny sprzęt do zdalnej nauki, taki jak komputer czy drukarka. Dodatkowo dzięki współpracy z firmą IG Knowhow Limited, która przekazała Fundacji Świętego Mikołaja środki na przeciwdziałanie wykluczeniu edukacyjnemu, właśnie kupiliśmy 100 laptopów z oprogramowaniem dla uczniów z niezamożnych rodzin i jeszcze w tym miesiącu trafią one do najbardziej potrzebujących. - komentuje Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.

Laptopy otrzyma setka dzieci z miejscowości rozsianych po całej Polsce: z Bań Mazurskich, z Birczy, z Bydgoszczy, z Ciechanowca, z Czarnej, z Czartajewa, z Dębicy, z Elbląga, z Ełku, z Gostynina, z Huty Komorowskiej, z Klementowic, z Konina, z Końskich, z Kożuchowa, z Krasnobrodzia, z Krościenka n. Dunajcem, z Kruszewca, z Lipna, z Lubaczowa, z Lublińca, z Lubrańca Marysina, z Łodzi, z Moderówki, z Olsztynka, z Opoczna, z Ostrowi Mazowieckiej, z Ostrowa Wielkopolskiego, z Połańca, z Puław, z Purdy, z Raciborza, z Radziejowic, z Rucianego-Nidy, z Rud, z Sanoka, z Sieczychów, ze Słupcy, ze Stadnickiej Woli, z Trzemeszna, z Ustrzyk Dolnych, z Warszkowa, z Włodawy, z Wojewodzina i ze Zduńskiej Woli.

Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć najbardziej potrzebujących. To kolejny projekt zrealizowany razem z Fundacją Świętego Mikołaja. Edukacja jest krytycznym elementem rozwoju każdego młodego człowieka. Podczas pandemii COVID-19 wiele dzieci napotkało na utrudnienia z dostępem do nauki ze względu na brak komputera. W IG od wielu lat wspieramy rozwój talentów i angażujemy się w wyrównywanie szans w ramach naszego globalnego programu Brighter Future. - komentuje Tomasz Horaček, Dyrektor Zarządzający grupy IG w Polsce. 

Fundacja Świętego Mikołaja od ponad 20 lat pomaga dzieciom zajmując się przede wszystkim kwestią dostępności do edukacji. Współpracuje z 300 szkołami z całej Polski. Fundacja przyznała już kilka tysięcy stypendiów zdolnym dzieciom z niezamożnych rodzin. W tym roku szkolnym planuje przeznaczyć na wsparcie edukacyjne dzieci w Polsce niemal pół miliona złotych. Od 10 lat Fundacja prowadzi ogólnopolski program stypendialny, w ramach którego każdego roku kilkaset zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin otrzymuje wsparcie. Pomoc trafia do najbardziej potrzebujących rodzin, którym zależy, żeby dzieci mogły uczyć się i miały lepszą przyszłość. Dzięki doświadczeniu i wiedzy zdobytej przy prowadzeniu programu, Fundacja Świętego Mikołaja jest w stanie pomagać mądrze najbardziej potrzebującym dzieciom.

IG Group to działająca od 46 lat międzynarodowa firma z branży fin-tech. Spółka jest notowana na giełdzie w Londynie i wchodzi w skład indexu FTSE 250.  Obecnie IG udostępnia swoim klientom wielokrotnie nagradzane platformy handlowe i aplikacje mobilne. Inwestorzy detaliczni i instytucjonalni maja znakomity dostęp do ponad 17 000 rynków finansowych, miedzy innymi rynku forex, indeksów, krypto walut, surowców i towarów oraz akcji. Główna siedziba IG znajduje się w Londynie, dodatkowo firma posiada swoje biura w 17 krajach rozproszonych na 5 kontynentach. Polski oddział firmy działa w Krakowie od 2015 roku i zatrudnia ponad 400 specjalistów.

  • Izabela Stawicka
  • Fundacja Świętego Mikołaja
  • izabela.stawicka@mikolaj.org.pl
  • +48 607 713 321
  • Program pomocy dzieciom w Aleppo i na wschodzie Ukrainy, współpraca z firmami i darczyńcami