Fundacja Świętego Mikołaja

Wróć do wszystkich klientów
Mama w domu i w pracy. Życie uczy nas wielozadaniowości

Mama w domu i w pracy. Życie uczy nas wielozadaniowości

Z powodu pandemii życie społeczne i zawodowe zmieniło się diametralnie w ciągu ostatnich miesięcy. Dla wielu mam, które i tak na co dzień zmagają się z łączeniem macierzyńskich i zawodowych obowiązków, obecna sytuacja jest jeszcze większym wyzwaniem. Jak pogodzić rolę mamy i pracownika? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Joanna Paciorek, autorka książki „Mama w pracy”, współzałożycielka Fundacji Świętego Mikołaja, a prywatnie mama czwórki dzieci.

Kilka lat temu fundacja przeprowadziła badanie „Mama w pracy”, które już wówczas pokazało, że macierzyństwo jest ważnym czynnikiem, który może utrudniać kobietom zarówno zdobycie pracy, jak jej utrzymanie. Niezależnie od oczekiwań samej kobiety, ciąża, urodzenie i wychowywanie dziecka wpływają znacząco na życie zawodowe kobiety i postrzeganie jej jako pracownika. Obecnie sytuacja na rynku pracy zmienia się dynamicznie na naszych oczach, a przewidywania ekspertów nie napawają optymizmem. Tym bardziej kluczowa staje się potrzeba godzenia życia zawodowego i rodzinnego mam oraz szansa powrotu z sukcesem na rynek pracy po urodzeniu dziecka.

Jak pokazały wyniki badania fundacji, które wykonano przed nastaniem doby koronawirusa, już wówczas większość przyszłych mam planowała powrót do pracy po urodzeniu dziecka, przede wszystkim kierując się kwestiami finansowymi. Kolejnymi argumentami była potrzeba kontaktu z ludźmi i chęć dalszego rozwoju zawodowego. Większość zapytanych mam, jako optymalny czas powrotu do pracy po urodzeniu potomstwa, wskazała na moment skończenia przez dziecko trzech lat. Zdecydowana większość kobiet wraca jednak do pracy od razu po rocznym urlopie macierzyńskim, dlatego tak ważne są dla nich takie kwestie, jak elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej czy punktualne wychodzenie z miejsca pracy. Jak będzie wyglądać sytuacja młodych mam na rynku pracy i nastawienie do nich pracodawców po zakończeniu pandemii? Czas pokaże.

Pojawienie się dziecka w życiu pracującej kobiety powoduje, że zaczyna ona jednocześnie działać w dwóch sferach: zawodowej i macierzyńskiej. Jak kobiety mierzą się z takimi sytuacjami w codziennym życiu pokazuje w swojej książce „Mama w pracy” Joanna Paciorek, wieloletnia pracownica korporacji, współzałożycielka Fundacji Świętego Mikołaja i mama czwórki dzieci.

Inspiracją do powstania książki była zrealizowana przez Fundację Świętego Mikołaja kampania społeczna prezentująca problemy mam w pracy. Z pomocą instytutu badawczego fundacja przyjrzała się sytuacji matek w Polsce, dostrzegając ich rozterki, trudne wybory dotyczące odkładanego w czasie macierzyństwa w obawie przed utratą pracy, czy zbyt szybkiego powrotu do obowiązków zawodowych po urodzeniu dziecka.

Macierzyństwo dla pracującej kobiety jest dużym wyzwaniem, wiążącym się często z obawą o utrzymanie pracy czy wypracowanej pozycji zawodowej. Pogodzenie obowiązków i wymagań w pracy z obowiązkami mamy powoduje u kobiet wiele wewnętrznych konfliktów i sytuacji stresowych.

Joanna Paciorek w swojej książce „Mama w pracy” opisuje różne sytuacje, w których próbuje godzić rolę mamy i aktywnej zawodowo kobiety. Autorka z humorem pisze o łączeniu macierzyństwa z pracą w międzynarodowej korporacji i początkach Fundacji Świętego Mikołaja. Pisze o wyborach, tych dużych i tych codziennych, z których składa się życie mamy czwórki dzieci.

Książka jest nie tyle o tym, jak to wychodzi, ale o tym, jak to czasami nie wychodzi, a mimo wszystko świat się nie zawala i można być przy tym szczęśliwą osobą. Staramy się być idealne, choć się nie da i warto podejść do tego z humorem. – komentuje Joanna Paciorek, autorka książki „Mama w pracy”, dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.

Pogodzenie życia zawodowego z macierzyństwem jest codziennym wyzwaniem dla wielu kobiet w Polsce. W kontekście ostatnich miesięcy, gdy koronawirus zburzył wypracowane dotychczas sposoby na funkcjonowania w rodzinie i w pracy, książka ta może pomóc mamom spojrzeć na siebie bardziej życzliwym i wyrozumiałem okiem.

Cały dochód ze sprzedaży książki „Mama w pracy” zasili konto Fundacji Świętego Mikołaja, która od ponad 20 lat nieprzerwanie pomaga dzieciom w potrzebie.

O Fundacji Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

  • Antonina Grządkowska
  • Fundacja Świętego Mikołaja
  • antonina.grzadkowska@mikolaj.org.pl
  • +48 791 793 021
  • Stypendia św. Mikołaja, Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, współpraca ze szkołami
  • Izabela Stawicka
  • Fundacja Świętego Mikołaja
  • izabela.stawicka@mikolaj.org.pl
  • +48 607 713 321
  • Program pomocy dzieciom w Aleppo i na wschodzie Ukrainy, współpraca z firmami i darczyńcami