Fundacja Świętego Mikołaja

Wróć do wszystkich klientów
W małych miastach lepiej czuje się lokalną społeczność – Fundacja Świętego Mikołaja staruje z rekrutacją do 6. edycji Akademii Liderów

W małych miastach lepiej czuje się lokalną społeczność – Fundacja Świętego Mikołaja staruje z rekrutacją do 6. edycji Akademii Liderów

23 marca rusza rekrutacja do 6. edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Fundacja rozpoczyna poszukiwanie młodzieży w wieku 16 - 20 lat, która poprzez realizację autorskich projektów historycznych,  społecznych, czy obywatelskich chce  zmieniać swoje lokalne społeczności.

Akademia Liderów została powołana 5 lat temu aby wyszukiwać i kształcić wyjątkowo zaangażowaną młodzież do pełnienia roli liderów w swoich społecznościach lokalnych, a w przyszłości angażowania się w organizację życia publicznego Polski. Celem Akademii jest bezpłatne kształcenie młodzieży na liderów społeczności lokalnej.

Misja prowadzonej przez nas Akademii Liderów  jest jasno sprecyzowana: chcemy przekazać młodym aktywnym osobom wiedzę i umiejętności potrzebne do samodzielnego prowadzenia projektów. Zaproszeni przez Fundację eksperci uczą akademistów jak postawione cele przekuć w konkretny plan działania, jak budować harmonogram i budżet projektowy, jak przekonywać partnerów do wspólnego działania oraz jak mądrze przewodzić zespołowi. Te kompetencje są kluczowe aby w przyszłości zapewnić dynamiczny rozwój lokalnym miejscowościom, ale i całej Polsce. – wyjaśnia Antonina Grządkowska z  Fundacji Świętego Mikołaja.

Do programu  mogą zgłaszać się uczniowie między 16 a 20 rokiem życia, którzy mają pomysł na autorski lokalny projekt i chcą nauczyć się, jak go zrealizować.

Projekty lokalne można zgłaszać w dwóch obszarach: historycznym i społecznym. Zgłoszenia można wysyłać pojedynczo lub w zespołach dwuosobowych. Spośród wszystkich nadesłanych aplikacji wysłanych poprzez formularz na stronie www.mikolaj.org.pl/akademia wybranych zostanie 30 osób – autorów najlepszych pomysłów.

Akademia to szansa na zmianę życia, odkrycia swojego potencjału, ale przede wszystkim wyzwanie rzucone młodym do brania odpowiedzialności za wspólne sprawy i otaczanie troską potrzebujących. Tak o udziale w Akademii napisał jeden z uczestników poprzedniej edycji. Wszyscy Ci ludzie, warsztaty i wykłady dały mi w ciągu tygodnia więcej motywacji i wiedzy niż miesiące przeżyte w apatii i poczuciu stagnacji. Otrzymałem wiele, więc jestem zobowiązany do oddania jeszcze więcej dla moich bliskich i lokalnej społeczności.

Autorskie projekty młodzieży mogą być realizowane w obszarach:

w obszarze historycznym:

- projekt dotyczący pielęgnowania pamięci i tożsamości lokalnej,

- projekt upamiętniający wybitnych Polaków lub wybitne postaci dla danej społeczności lokalnej,

- projekt dotyczący obchodzonych ważnych rocznic w 2020 r.,

w obszarze społecznym:

- projekt promujący postawy obywatelskie,

- projekt dotyczący więzi międzypokoleniowych,

- projekt samopomocowy,

- projekt promujący wolontariat,

- projekt charytatywny,

- projekt na rzecz środowiska naturalnego.

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja to najbardziej wszechstronny program rozwojowy dla młodzieży w Polsce. Składa się z kilku  istotnych  elementów:

Szkoła letnia młodych liderów – 10-dniowy, bezpłatny wyjazd, podczas którego odbywają się szkolenia i warsztaty z tutorami, o tym jak prowadzić projekty, jak zarządzać zespołem, pozyskiwać partnerów i sponsorów. W szkole letniej prócz warsztatów i szkoleń będzie też czas na spotkania z wyjątkowymi osobami ze świata biznesu, polityki, nauki oraz kultury, którzy od wielu lat współtworzą życie publiczne, a ich inicjatywy służą milionom Polaków. Do tej pory odwiedzili nas między innymi Andrzej Zanussi, Jan Ołdakowski i Piotr Dardziński.  

Realizacja autorskiego projektu + indywidualny tutoring – 3-miesięczny etap, podczas którego każdy z uczestników realizuje autorski projekt społeczny lub historyczny w swojej miejscowości, pod okiem tutora, który wspiera i dzieli się swoim doświadczeniem.

Szkoła Zimowa młodych liderów – 4-dniowy wyjazd podsumowujący zrealizowane projekty. Na zakończenie liderzy otrzymują certyfikaty potwierdzające zdobyte kompetencje.

Stypendium – przez cały rok szkolny 2020/2021 liderzy otrzymują stypendium w wysokości 200 zł miesięcznie na rozwój swoich pasji i talentów.

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja od kilku lat  objęta była  patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Patronatem medialnym program objęty został przez Program Trzeci Polskiego Radia, TVP Info i magazyn Cogito.  

  • Antonina Grządkowska
  • Fundacja Świętego Mikołaja
  • antonina.grzadkowska@mikolaj.org.pl
  • +48 791 793 021
  • Stypendia św. Mikołaja, Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, współpraca ze szkołami
  • Izabela Stawicka
  • Fundacja Świętego Mikołaja
  • izabela.stawicka@mikolaj.org.pl
  • +48 607 713 321
  • Program pomocy dzieciom w Aleppo i na wschodzie Ukrainy, współpraca z firmami i darczyńcami