Fundacja Świętego Mikołaja

Wróć do wszystkich klientów
 Pamiętaj, że darowiznę można odliczyć od podatku

Pamiętaj, że darowiznę można odliczyć od podatku

Każda osoba, która w 2019 roku przekazała darowiznę na działalność fundacji lub stowarzyszenia, może skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej przy składaniu PIT. Podpowiadamy, w jaki sposób zwiększyć zwrot podatku, a przy okazji zrobić coś dobrego.

Darowizny przekazywane na rzecz organizacji takich jak Fundacja Świętego Mikołaja, mogą odliczyć od podstawy podatku osoby fizyczne i przedsiębiorstwa rozliczające się według zasad ogólnych – skali podatkowej oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Osoby, które rozliczają się ryczałtem, muszą złożyć zeznanie PIT za rok 2019 już wkrótce – bo tylko do końca stycznia tego roku. Pracodawcy muszą wysłać PIT wszystkim zatrudnianym osobom końca lutego.

Aby zwiększyć swój zwrot podatku, każda osoba, która w 2019 przekazała darowiznę, może odliczyć ją od podstawy podatku. Darowizny można odliczyć do określonego limitu: suma darowizn przeznaczonych na rzecz organizacji prowadzących działalność w obszarze pożytku publicznego, cele kultu religijnego i krwiodawstwo nie może przekroczyć 6% uzyskanego w danym roku dochodu. W zeznaniu rocznym (PIT-36 lub PIT-37) należy wykazać kwotę przekazanej na rzecz fundacji darowizny.

Coroczne wypełnianie zeznań PIT jest dla wielu osób sporym wyzwaniem. Dlatego każdego roku w podziękowaniu za wspieranie naszych działań udostępniamy na naszej stronie internetowej bezpłatny program do rozliczeń PIT. Pomagamy także wszystkim chętnym w wypełnianiu bardziej skomplikowanych zeznań prosząc o przekazanie w zamian za tę pomoc 1% podatku na naszą rzecz. Osoby, które chcą skorzystać z darmowej pomocy w wypełnianiu PIT mogą napisać do nas wiadomość na adres: mikolaj@mikolaj.org.pl. Odpowiemy na wszystkie wiadomości. - mówi Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.

Najłatwiej uzyskać ulgę korzystając ze specjalnie przygotowywanego darmowego programu do rozliczeń PIT, który można znaleźć na stronie internetowej pit2019.mikolaj.org.pl Fundacja Świętego Mikołaja wybrała program, w którym można rozliczyć podatek szybko i bezpiecznie. Co ważne – program w trakcie uzupełniania zeznania „podpowiada” użytkownikom, jak mogą obniżyć podatek i z jakich ulg skorzystać.

Dzięki środkom z 1% podatku możemy przez cały rok pomagać dzieciom i młodzieży w Polsce, w syryjskim Aleppo i w Mariupolu na wschodzie Ukrainy. Prowadzimy także działalność kulturalną i wydawniczą. - dodaje Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.

Dzięki wsparciu osób, które przekazują swój 1% podatku Fundacja może pomagać tysiącom podopiecznym z Polski, z Aleppo i ze wschodniej Ukrainy. Aby pomóc dzieciom, które są podopiecznymi Fundacji Świętego Mikołaja można przekazać 1% podatku za rok 2019. Wystarczy wpisać w odpowiednią rubrykę w PIT numer KRS: 0000 126 602 i kwotę. Nie trzeba wpisywać celu szczegółowego. Każda osoba, która przekaże swój 1% podatku Fundacji Świętego Mikołaja, może otrzymać pamiątkowy magnes na lodówkę. Wystarczy  przesłać wiadomość wraz z adresem korespondencyjnym na adres mikolaj@mikolaj.org.pl. Fundacja poprzez takie działanie chce podkreślić, że każde, nawet najdrobniejsze działanie na rzecz innych jest bardzo ważne, bo powoduje, że pomagamy potrzebującym, a także uruchamia łańcuch dobra. A to w dzisiejszym świecie jest ogromnie ważne.

O Fundacji Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

  • Izabela Stawicka
  • Fundacja Świętego Mikołaja
  • izabela.stawicka@mikolaj.org.pl
  • +48 607 713 321
  • Program pomocy dzieciom w Aleppo i na wschodzie Ukrainy, współpraca z firmami i darczyńcami