Fundacja Świętego Mikołaja

Wróć do wszystkich klientów
Sprawdzony sposób na Blue Monday

Sprawdzony sposób na Blue Monday

20 stycznia przypada w tym roku Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Dla niektórych to wymysł, dla innych powód, aby poszukać pocieszenia w dobrej kawie czy na zakupach. Można jednak wykorzystać Blue Monday do bardziej szczytnego celu. Jak pokazują wyniki sondy Fundacji Świętego Mikołaja dobroczynność i angażowanie się w działania społeczne może skutecznie poprawić nasze samopoczucie.

Blue Monday, czyli najbardziej przygnębiający dzień w roku, przypada zawsze w trzeci poniedziałek stycznia. W tym roku jest to 20 stycznia. Blue Monday został wymyślony i wyliczony przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla za pomocą wzoru matematycznego na podstawie kilku czynników. Brytyjczyk wziął pod uwagę uwarunkowania meteorologiczne – krótki dzień, niskie nasłonecznienie, psychologiczne związane z niedotrzymywaniem postanowień noworocznych oraz ekonomiczne, wynikające z faktu potrzeby spłaty zobowiązań kredytowych, zaciągniętych w czasie świątecznych zakupów. Tak powstał Blue Monday – pseudonaukowy termin, który wzbudza wiele kontrowersji.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki uwzględnione przez psychologa i twórcę terminu Blue Monday, nie dziwi fakt, że dużo ludzi czuje się w styczniu przygnębionych i zestresowanych. W efekcie wiele osób szuka skutecznych sposobów, aby poprawić sobie samopoczucie. Istnieje sprawdzone rozwiązanie, które błyskawicznie poprawia nastrój - wsparcie kogoś, kto potrzebuje naszej pomocy, na przykład poprzez wybraną organizację pozarządową.

Jak pokazują wyniki sondy zrealizowanej przez Fundację Świętego Mikołaja, ponad 58% zapytanych respondentów uważa, że Polacy chętnie angażują się w działania społeczne na rzecz innych. Dla 28% głównym powodem wspierania potrzebujących jest empatia, dla 27% po prostu założenie, że trzeba pomagać. Według 18% stwierdzenie, że w przyszłości ja sam mogę potrzebować pomocy. Warto pomagać i promować idę pomagania, bo jak potwierdzają wyniki sondy aż 90% zapytanych przez fundację Polaków jest przekonanych, że zaangażowana społecznie młodzież może być zachętą do działania dla dorosłych.

Jako fundacja wspierająca dzieci i młodzież staramy się cały czas podkreślać, że nawet najdrobniejsze działanie na rzecz innych jest bardzo ważne, bo powoduje, że pomagamy potrzebującym, a także uruchamiamy łańcuch dobra. Z tą myślą rozpoczęliśmy rok 2020 kampanią społeczną, promującą hasło „Dobro działa jak magnes”. Liczymy, że stanie się ono dla wielu osób hasłem przewodnim na bieżący rok. Chcemy zachęcić wszystkich do małych gestów dobroci, bo dzisiejszy świat bardzo potrzebuje dobrych ludzi. Prosimy o przekazanie nam 1% podatku i zachęcamy do odwiedzenia naszej strony, żeby zobaczyć jak dzięki tym pieniądzom pomagamy dzieciom z niezamożnych rodzin w Polsce, dzieciom z Aleppo w Syrii czy z Mariupola we wschodniej Ukrainie. – mówi Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.

Wspierając innych w potrzebie możemy uczynić z Blue Monday, najbardziej depresyjnego dnia w roku, pozytywny poniedziałek. Nawet małe gesty dobroci mogą poprawić nasze samopoczucie, a dzieciom z ubogich rodzin dać szanse, jak pokazuje działalność Fundacji Świętego Mikołaja na rozwój talentów, lepszą edukacje i przyszłość.

*W informacji prasowej wykorzystano wyniki sondy „Szansa na rozwój dzieci i młodzieży w Polsce”, zrealizowanej przez Fundację Świętego Mikołaja. Sondę zrealizowano w formie ankiety online na próbie 605 respondentów w połowie 2019 roku.

O Fundacji Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

  • Izabela Stawicka
  • Fundacja Świętego Mikołaja
  • izabela.stawicka@mikolaj.org.pl
  • +48 607 713 321
  • Program pomocy dzieciom w Aleppo i na wschodzie Ukrainy, współpraca z firmami i darczyńcami