Fundacja Świętego Mikołaja

Wróć do wszystkich klientów
Masz pusty słoik? Sprawdź co dobrego możesz z nim zrobić!

Masz pusty słoik? Sprawdź co dobrego możesz z nim zrobić!

Jeszcze trwa listopad, ale sklepy już zapełniają się świątecznymi ozdobami. Adwentowe, czekoladowe kalendarze zwiastują rozpoczęcie słodkiego odliczania do Świąt. Zaczyna się okres, w którym chętniej otwieramy nasze serca na potrzeby innych. Jak się okazuje, aby czynić dobro i pomagać ludziom w potrzebie - wystarczy pusty słoik i trochę chęci.

Idea charytatywnej akcji, którą może zainicjować każdy z nas jako wyzwanie do zrealizowania jeszcze do końca 2019 roku, narodziła się za sprawą bestsellerowej powieści amerykańskiego pisarza Jasona Wrighta „Szczęście do wzięcia”. Książka przedstawia historię ludzi, których życie zmieniło się za sprawą zwyczajnych słoików wypełnionych monetami. 

Główna bohaterka powieści o symbolicznym imieniu Hope, czyli „nadzieja” to ambitna, młoda dziennikarka, która marzy o napisaniu reportażu, pozwalającego zdobyć jej sławę i uznanie. Jej fascynacja i ciekawość dla tajemniczych podarunków, które otrzymują ludzie w potrzebie skłania ją do poprowadzenia śledztwa w tej sprawie. Rozwiązując zagadkę Hope przekonuje się, że uczynione dobro dla innych, powraca do nas w najmniej spodziewanym momencie.

Ta niesamowita powieść wprowadza czytelnika w klimat Bożego Narodzenia, ale również udowadnia, że nigdy nie można tracić nadziei. Książka stała się także inspiracją dla milionów osób w Ameryce, które uległy jej magii i przyłączyły się do akcji charytatywnej polegająca na zbieraniu do słoików drobnych kwot i przekazywaniu ich przed Gwiazdką potrzebującym. Idea tej pięknej akcji dotarła także do Polski, między innymi za pośrednictwem Fundacji Świętego Mikołaja, która od 20 lat pomaga dzieciom w potrzebie i zachęca w okresie przedświątecznym do założenia Bożonarodzeniowego Słoika.

Marzymy o tym, by w tysiącach domów i biur w całej Polsce stanęły Bożonarodzeniowe Słoiki i aby w ten sposób popularyzować ideę pomagania. Drobne kwoty zbierane do tych słoików, a następnie podarowane Świętemu Mikołajowi, czyli naszej fundacji przeznaczamy na pomoc dzieciom. – mówi Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.

Jak pokazuje przesłanie książki „Szczęście do wzięcia” drobny gest wystarczy, aby zmieniać świat na lepsze i nas samych. Ten mały bezinteresowny uczynek może inspirować innych, bo do słoika można zbierać pieniądze nie na własne prezenty, ale na pomoc dla dzieci i dorosłych w potrzebie. Chęć pomagania innym działa jak magnes, a w przypadku idei Bożonarodzeniowego Słoika, który możemy podarować Świętemu Mikołajowi, czyli Fundacji Świętego Mikołaja to także przykład, że czasem niewielki gest ma ogromny wpływ na życie drugiego człowieka.

O idei akcji i możliwych formach przyłączenia się do niej można przeczytać na stronie:

https://mikolaj.org.pl/pomoz/zaloz-bozonarodzeniowy-sloik/

O Fundacji Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

  • Izabela Stawicka
  • Fundacja Świętego Mikołaja
  • izabela.stawicka@mikolaj.org.pl
  • +48 607 713 321
  • Program pomocy dzieciom w Aleppo i na wschodzie Ukrainy, współpraca z firmami i darczyńcami