Fundacja Świętego Mikołaja

Wróć do wszystkich klientów
Polska pomoc dla dzieci w Aleppo

Polska pomoc dla dzieci w Aleppo

Dzieci są najbardziej bezbronnymi ofiarami wojny w Syrii. Wiele z nich straciło członków rodziny, domy i całe dotychczasowe życie. Połowa z 22 tys. dzieci w wieku 5- 18 lat z powodu wojny musiała przerwać edukację, część z nich musi pracować, by pomóc utrzymać rodzinę. Dlatego Fundacja Świętego Mikołaja od 2 lat pomaga dzieciom w Aleppo i apeluje do Polaków o wsparcie realizowanych działań.

Aleppo to jedno z najbardziej zniszczonych podczas działań wojennych miast w Syrii, które powoli odbudowuje się i powstaje z ruin. Sytuacja mieszkańców wciąż jest bardzo trudna, a dzieci mają ograniczoną możliwość nauki. Rodziny stoją przed ogromnym wyzwaniem odzyskania straconych lat edukacji swoich dzieci.

Dzięki hojności Polaków, Fundacja Świętego Mikołaja od początku 2018 roku prowadzi stałe działania na rzecz dzieci w Aleppo we współpracy ze starannie wyselekcjonowanymi, lokalnymi organizacjami. Dotychczas objęliśmy swoją pomocą ponad 10 tysięcy dzieci w Aleppo, ale kolejne bardzo potrzebują naszego wsparcia. Chcemy pomóc dzieciom odzyskać stracone dzieciństwo i sprawić, by mogły znów uczyć się i chodzić do szkoły. – mówi Izabela Stawicka, koordynator programu pomocy dzieciom w Aleppo Fundacji Świętego Mikołaja.

Jak pomagamy w Aleppo?

W ramach realizowanych przez Fundację projektów powstały na terenie Aleppo dwie świetlice edukacyjne i mini – szkoła. Podopiecznymi placówek są dzieci w bardzo trudnej sytuacji. Niemal każde podczas wojny straciło rodziców, rodzeństwo i przyjaciół. Mimo swojego młodego wieku wiele spośród z nich musi pracować. Chcąc wesprzeć rodzinę, często pracują w bardzo niebezpiecznych warunkach, ryzykując swoje zdrowie i życie. Świetlica jest dla nich jedynym miejscem, gdzie mogą się uczyć, bawić, odpocząć, gdzie mogą odzyskać cząstkę dzieciństwa. Świetlice oprócz funkcji edukacyjnej spełniają także bardzo ważną funkcję socjalizującą i są miejscem, w którym dzieci mogą nawiązywać przyjaźnie.

Świetlice działały także w trakcie wakacji. Dodatkowo organizowane były letnie zajęcia dla dzieci w dwóch centrach edukacyjnych we Wschodnim Aleppo, w ramach których dzieci mogły się uczyć pisania, czytania, matematyki, arabskiego, angielskiego, a także uczestniczyły w zajęciach plastycznych. Centra są wyposażone przez Fundację w materiały edukacyjne i tablice.

Działania Fundacji Świętego Mikołaja w Aleppo to także stypendia dla studentów, wsparcie dzieci w postaci wyprawek szkolnych czy odbudowa boiska sportowego i remont placu zabaw. Fundacja obejmuje swoją pomocą dzieci i młodzież niezależnie od wyznania ich rodziców czy dzielnicy, z której pochodzą.

Zniszczenia w Aleppo są ogromne, a jego mieszkańcy potrzebują długofalowej pomocy, aby móc wrócić do normalnego życia. Ze wsparciem darczyńców, chcielibyśmy kontynuować projekty na rzecz dzieci i młodzieży z Syrii, dlatego przez cały rok prowadzimy akcję na stronie naszej fundacji pod hasłem „Pomóż dzieciom z Aleppo wrócić do szkoły”. Wybierając jedną z form pomocy, każdy z nas może wesprzeć potrzeby edukacyjne dzieci opłacając na przykład miesięczne czesne w szkole, podarowując wyjazd na obóz czy fundując tornister, podręczniki lub szkolny mundurek. Każda kwota darowizny to wspaniały gest dla naszych podopiecznych. – komentuje Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja.

W 2019 roku 1150 dzieci z Aleppo otrzymało od Fundacji Świętego Mikołaja wyprawki szkolne. Kiedy podczas wręczania dzieciom wyprawek zapytaliśmy jedną z dziewczynek jaka jest jej ulubiona zabawka, bardzo długo milczała, a potem jej twarz rozjaśniła się w uśmiechu i odpowiedziała: „to coś do ścierania ołówka”. Miała na myśli gumkę do ścierania, którą dostała razem z wyprawką szkolną. Innej zabawki nigdy nie miała. Nie wiedziała, co odpowiedzieć.

“Zmieniliście życie tych dzieci… Dziękujemy.”– te słowa skierował do przedstawicieli Fundacji wychowawca ze szkoły z Aleppo, który towarzyszy dzieciom w codziennej, powojennej rzeczywistości.

Fundacja Świętego Mikołaja od 2 lat ze wsparciem darczyńców z całej Polski pomaga dzieciom z Aleppo wspierając ich edukację i tworząc miejsca, gdzie mogą się bezpiecznie uczyć i bawić.

Więcej informacji o projektach Fundacji Świętego Mikołaja w Aleppo i możliwych formach pomocy dzieciom na stronie: https://mikolaj.org.pl/co-robimy/pomoc-dzieciom-z-aleppo

O Fundacji Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

  • Izabela Stawicka
  • Fundacja Świętego Mikołaja
  • izabela.stawicka@mikolaj.org.pl
  • +48 607 713 321
  • Program pomocy dzieciom w Aleppo i na wschodzie Ukrainy, współpraca z firmami i darczyńcami