Fundacja Świętego Mikołaja

Wróć do wszystkich klientów
Podarowanie stypendium zdolnemu dziecku z niezamożnej rodziny  - ilu Polaków jest gotowych na taki krok?

Podarowanie stypendium zdolnemu dziecku z niezamożnej rodziny - ilu Polaków jest gotowych na taki krok?

Fundacja Świętego Mikołaja, która od lat wspiera dzieci z niezamożnych rodzin prowadząc ogólnopolski program stypendialny, postanowiła sprawdzić czy Polacy chętnie pomagają innym, a szczególnie dzieciom.

Jak wynika z sondy „Szansa na rozwój dzieci i młodzieży w Polsce”, co trzeci zapytany przez fundację Polak zadeklarował, że na pewno zdecydowałby się wesprzeć zdolne dziecko z niezamożnej rodziny gdyby nie było to zbyt skomplikowane. Dla 57% respondentów byłby to temat do zastanowienia się, ale odpowiedź byłaby „raczej na tak”.

Dobrą formą pomocy zdolnym dzieciom i młodzieży może być stypendium - co potwierdzają odpowiedzi respondentów - aż 87% Polaków postrzega miesięczne stypendia na cele edukacyjne jako szansę na lepszą przyszłość dla dzieci z niezamożnych rodzin. O tym, że taka forma wsparcia może być efektywna i spełniać marzenia zdolnych dzieci, pokazują przykłady podopiecznych Fundacji Świętego Mikołaja.

Jednym ze stypendystów fundacji jest Boguś. Jakiś czas temu w jego szkole odbywały się testy sprawnościowe w ramach programu upowszechniania tenisa. Okazało się, że chłopiec ma wrodzony talent i choć nigdy wcześniej nie miał w ręku rakiety tenisowej, to podczas zajęć w szkole błyskawicznie się uczy. Rodzice Bogusia mimo tego, że obydwoje pracują, to i tak są w ciężkiej sytuacji finansowej i nie mają wystarczających środków na rozwój talentu syna.  Dzięki stypendium rodzice chłopca mogli opłacić wynajem kortów na treningi syna, kupić mu odpowiednią rakietę i plecak tenisowy. Jego trener zgodził się uczyć go za darmo, bo wierzy w to, że Boguś jest prawdziwym sportowym diamentem. Chłopiec ma taki talent, że po kilku miesiącach treningów zaczął brać udział turniejach umieszczanych w kalendarzu Polskiego Związku Tenisowego i niemal od razu stanął na podium jednego z nich, wprawiając w osłupienie pozostałych uczestników zawodów.

W całej Polsce uzdolnionych dzieci  w różnych dziedzinach jest coraz więcej. Jako fundacja z myślą o nich stworzyliśmy program Stypendia Św. Mikołaja i zachęcamy Polaków, aby popularyzować ideę mądrego pomagania zdolnym dzieciom. Głęboko wierzymy, że stypendia mogą pozytywnie wpłynąć na życie dzieci i dać im szansę na jeszcze lepszy rozwój.  –  mówi Joanna Paciorek, dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.

Polacy, jak potwierdzają wyniki sondy „Szansa na rozwój dzieci i młodzieży w Polsce” uważają, że opłacenie dodatkowych zajęć to dobry prezent dla dziecka. Dla 42% jest to oczywiste, a 51% stwierdza, że raczej tak. Pieniądze ze stypendium, według 72% zapytanych Polaków warto przede wszystkim przeznaczyć na rozwój zainteresowań i potrzeb edukacyjnych dziecka.

Nie zawsze mimo coraz lepszej sytuacji ekonomicznej w Polsce i wdrażania programów wspierających rodziny, w każdym domu jest szansa aby zainwestować środki w rozwój indywidualnych predyspozycji czy talentu dziecka.

Stąd idea, aby wspierać uzdolnione dzieci z niezamożnych rodzin poprzez fundusz stypendialny, który tworzą nasi darczyńcy. Każdy kto ma taką potrzebę i możliwości, może zostać mecenasem zdolnego dziecka z niezamożnego domu. Jak pokazują nasze doświadczenia, Polacy potrafią angażować się społecznie, a my możemy wykorzystać tę szansę, aby wspierać naszych podopiecznych. – mówi Joanna Paciorek dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.

Powinno się wspierać ludzi, którzy są utalentowani. Myślę, że Stypendia św. Mikołaja to bardzo ważny program. Świetna idea, która uświadamia, że nawet niewielkie wsparcie finansowe od pojedynczych osób, gdy solidarnie zbiorą się w grupę, może być nieoceniona pomocą. – komentuje Edyta Jungowska, aktorka i ambasadorka programu Stypendia Św. Mikołaja.

*W informacji prasowej wykorzystano wyniki sondy „Szansa na rozwój dzieci i młodzieży w Polsce”, zrealizowanej przez Fundację Świętego Mikołaja. Sondę zrealizowano w formie ankiety online na próbie 605 respondentów w okresie maj – czerwiec br.

O Fundacji Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

  • Antonina Grządkowska
  • Fundacja Świętego Mikołaja
  • antonina.grzadkowska@mikolaj.org.pl
  • +48 791 793 021
  • Stypendia św. Mikołaja, Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, współpraca ze szkołami