Fundacja Świętego Mikołaja

Wróć do wszystkich klientów
Alternatywne wakacje dla młodzieży z ideą CSR

Alternatywne wakacje dla młodzieży z ideą CSR

Odpowiedzialności społecznej można uczyć się od najmłodszych lat, co potwierdza projekt Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Jej celem jest poszukiwanie i bezpłatne kształcenie młodzieży na liderów społeczności lokalnej, a w przyszłości osób angażujących się w życie publiczne Polski. Zanim młodzi aktywiści rozpoczną realizację swoich autorskich projektów zgłoszonych do Akademii, wezmą udział w nieodpłatnej szkole letniej, podczas której odbędą się warsztaty i szkolenia z tutorami.

Młodzież w ramach 5-tej już edycji Akademii Liderów, organizowanej przez Fundację Świętego Mikołaja będzie miała szansę zrealizować 24 projekty: 15 o charakterze społecznym i 9 projektów historycznych. W tegorocznej edycji wyłoniono 31 młodych aktywistów z całej Polski, którzy wezmą udział  w Akademii Liderów, rozpoczynającej się w lipcu br. wyjazdem na szkołę letnią.

Cel letniej szkoły, zorganizowanej dla uczestników Akademii Liderów jest jasny: przekazać wiedzę i umiejętności potrzebne do samodzielnego prowadzenia projektów. Zaproszeni przez Fundację eksperci uczą akademistów jak postawione cele przekuć w konkretny plan działania, jak budować harmonogram i budżet projektowy, jak przekonywać partnerów do wspólnego działania oraz jak mądrze przewodzić zespołowi wolontariuszy. Program szkoły letniej składa się z dwóch istotnych elementów: szkolenia nastawionego na rozwój kompetencji i spotkań z gośćmi specjalnymi, które mają na celu rozwój charakteru uczestników. – wyjaśnia Joanna Paciorek, dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.

Również w tym roku uczestnicy Akademii Liderów zgłosili do konkursu bardzo ciekawe projekty. Młodzi planują między innymi stworzyć lokalne centrum samopomocy naukowej, prowadzić integracyjne warsztaty z uczniami ze szkoły specjalnej, budować sąsiedzkie ogródki warzywne, czy prowadzić międzypokoleniowy festiwal gier podwórkowych. Jeden z projektów będzie realizowany w Londynie wśród młodej Polonii. W ramach projektów historycznych akademiści postanowili pochylić się nad twórczością Gustawa Herlinga Grudzińskiego, Zdzisława Beksińskiego, a także zorganizować lokalne obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Nie zabraknie też działań upamiętniających lokalnych bohaterów i pielęgnujących lokalne tradycje. Uczestnicy wezmą też udział w warsztatach z przedsiębiorczości, które poprowadzą eksperci z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz programu E(x)plory wspierającego młodych innowatorów.

Wrażliwość z jaką Akademiści chcą odpowiedzieć na problemy rozpoznane w swoim otoczeniu jest inspirująca i ujmująca. Wierzymy, że w przyszłości to właśnie nasi absolwenci będą gospodarzami życia publicznego w Polsce i kołami zamachowymi ważnych i potrzebnych zmian w swoich społecznościach. Dlatego tak cieszy nas, że już teraz odważnie podnoszą istotne kwestie społeczne i szukają na nie odpowiedzi, jak choćby poruszając problem depresji wśród młodzieży, przemocy rówieśniczej i braku integracji między pokoleniami czy osobami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi. - wyjaśnia Joanna Paciorek, dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.

Wakacje, jak pokazuje przykład szkoły letniej realizowanej w ramach Akademii Liderów, mogą oprócz przyjemnego spędzania czasu być okazją do rozwoju i zachęcenia młodzieży do angażowania się w sprawy społeczne. W programie szkoły letniej znalazł się też czas na spotkania z wyjątkowymi osobami ze świata biznesu, polityki, nauki oraz kultury, którzy od wielu lat współtworzą życie publiczne. Poprzednie edycje szkoły letniej odwiedzili między innymi: Andrzej Zanussi, Jan Ołdakowski czy Piotr Dardziński.

Akademia Liderów została powołana 5 lat temu, aby nieodpłatnie kształcić i inspirować młodzież do aktywnego działania na rzecz lokalnych społeczności i życia publicznego kraju. Projekt jest prowadzony pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej i realizowany dzięki hojności darczyńców indywidualnych, fundacji oraz jej partnerów.  

Przez ten czas w Akademii wzięło udział już udział 146 młodych osób z całej Polski, które przeprowadziły 100 projektów społecznych angażując do ich realizacji ponad 700 dodatkowych młodych wolontariuszy.

O Fundacji Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

  • Antonina Grządkowska
  • Fundacja Świętego Mikołaja
  • antonina.grzadkowska@mikolaj.org.pl
  • +48 791 793 021
  • Stypendia św. Mikołaja, Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, współpraca ze szkołami
  • Izabela Stawicka
  • Fundacja Świętego Mikołaja
  • izabela.stawicka@mikolaj.org.pl
  • +48 607 713 321
  • Program pomocy dzieciom w Aleppo i na wschodzie Ukrainy, współpraca z firmami i darczyńcami