Fundacja Świętego Mikołaja

Wróć do wszystkich klientów
Młodzi inspirują! Fundacja Świętego Mikołaja wyłoniła tegorocznych uczestników Akademii Liderów

Młodzi inspirują! Fundacja Świętego Mikołaja wyłoniła tegorocznych uczestników Akademii Liderów

W ramach 5. edycji Akademii Liderów realizowane zostaną 24 projekty, w tym 15 o charakterze społecznym i 9 historycznych. Wyłoniono 31 młodych aktywistów z całej Polski zaangażowanych społecznie, którzy wezmą udział w projekcie.

Akademia Liderów została powołana 5 lat temu aby wyszukiwać i kształcić wyjątkowo zaangażowaną młodzież do pełnienia roli liderów w swoich społecznościach lokalnych, a w przyszłości angażowania się w organizację życia publicznego Polski. Zanim uczestnicy rozpoczną prowadzenie autorskich projektów, zaproszeni są do wzięcia udziału w nieodpłatnej dziesięciodniowej szkole letniej, a następnie oferuje się im kilkumiesięczny tutoring. Cel jest jasny: przekazać wiedzę i umiejętności potrzebne do samodzielnego prowadzenia projektów. Zaproszeni przez Fundację eksperci uczą akademistów jak postawione cele przekuć w konkretny plan działania, jak budować harmonogram i budżet projektowy, jak przekonywać partnerów do wspólnego działania oraz jak mądrze przewodzić zespołowi wolontariuszy. Program szkoły letniej składa się z dwóch istotnych elementów: szkolenia nastawionego na rozwój kompetencji i spotkań z gośćmi specjalnymi, które mają na celu rozwój charakteru uczestników.

Młodzi planują między innymi stworzyć lokalne centrum samopomocy naukowej, prowadzić integracyjne warsztaty z uczniami ze szkoły specjalnej, budować sąsiedzkie ogródki warzywne, czy prowadzić międzypokoleniowy festiwal gier podwórkowych. Jeden z projektów będzie realizowany w Londynie wśród młodej Polonii. Natomiast w ramach projektów historycznych akademiści postanowili pochylić się nad twórczością Gustawa Herlinga Grudzińskiego, Zdzisława Beksińskiego, a także zorganizować lokalne obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Nie zabraknie też działań upamiętniających lokalnych bohaterów i pielęgnujących lokalne tradycje. Uczestnicy wezmą też udział w warsztatach z przedsiębiorczości, które poprowadzą eksperci z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz programu E(x)plory wspierającego młodych innowatorów.

Wrażliwość z jaką Akademiści chcą odpowiedzieć na problemy rozpoznane w swoim otoczeniu jest inspirująca i ujmująca. Wierzymy, że w przyszłości to właśnie nasi absolwenci będą gospodarzami życia publicznego w Polsce i kołami zamachowymi ważnych i potrzebnych zmian w swoich społecznościach. Dlatego tak cieszy nas, że już teraz odważnie podnoszą istotne kwestie społeczne i szukają na nie odpowiedzi, jak choćby poruszając problem depresji wśród młodzieży, przemocy rówieśniczej i braku integracji między pokoleniami czy osobami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi. - wyjaśnia Joanna Paciorek, dyrektor Fundacji Świętego Mikołaja.

Uczestnicy Akademii Liderów pod koniec lipca wezmą udział w szkole letniej w Karczówce pod Kielcami, podczas której przejdą zaawansowane szkolenie z prowadzenia projektów, zarządzania zespołem, fundrisingu, budowania relacji z partnerami i komunikacji. Pod opieką tutorów dopracują swoje projekty, które jesienią będą realizować w swoich społecznościach lokalnych. Będą mieli także okazję poznać inspirujących gości, którzy będą dzielić się swoim doświadczeniem i poruszać ważkie tematy społeczne. Wśród zaproszonych gości: Eliza Dzwonkiewicz, Wojciech Tomczyk, Piotr Dardziński, ks. Prof.  Jacek Grzybowski.

 „Na naszych oczach, rozwija się ogólnopolskie środowisko młodych wrażliwych i przygotowanych do działania młodych osób. Osób, które wiedzą, że mogą na siebie liczyć i chcą wspólnie działać. To znak, że pomysł powołania Akademii Liderów był trafiony.” – dodaje Joanna Paciorek.

Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja prowadzona jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Działania prowadzone są dzięki hojności darczyńców indywidualnych oraz wsparciu Fundacji „ORLEN - Dar Serca” i Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Wśród partnerów Akademii znajdują się: Muzeum Powstania Warszawskiego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Centrum Myśli Jana Pawła II, Stowarzyszenie Przymierze Rodzin. Patronatem medialnym program objęty został przez Program Trzeci Polskiego Radia, TVP Info oraz tygodnik „Idziemy”.

O Fundacji Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

  • Antonina Grządkowska
  • Fundacja Świętego Mikołaja
  • antonina.grzadkowska@mikolaj.org.pl
  • +48 791 793 021
  • Stypendia św. Mikołaja, Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, współpraca ze szkołami
  • Izabela Stawicka
  • Fundacja Świętego Mikołaja
  • izabela.stawicka@mikolaj.org.pl
  • +48 607 713 321
  • Program pomocy dzieciom w Aleppo i na wschodzie Ukrainy, współpraca z firmami i darczyńcami