Klinika Młodości Blanka Pawłowska

Wróć do wszystkich klientów
Blizny – czy można się ich skutecznie pozbyć?

Blizny – czy można się ich skutecznie pozbyć?

Blizny to pamiątki po wydarzeniach z życia, zarówno tych zabawnych, pełnych beztroski jak również niebezpiecznych i bolesnych. Po niewielkich i płytkich zranieniach dosyć szybko znikają jednak te po głębokich ranach często szpecą na całe życie. Jakie są rodzaje blizn i jak możemy się ich pozbyć?

Blizna to ślad po zranieniu skóry, pozbawiony są tzw. przydatków czyli gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Bywa, że stanowi ona problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny. Na początku każda blizna jest delikatnie różowa. Z czasem blednie i przybiera kolor mleczno-perłowy. W przypadku głębokich ran najmniej uciążliwe są z reguły te po operacjach, czyli takie, które zostały zrobione w kontrolowany sposób. Najwięcej problemów stwarzają jednak blizny rozległe, nieprawidłowe – twarde, zgrubiałe, szarpane. W przypadku pielęgnacji blizn bardzo istotny jest czas. Im szybciej zadziałamy – tym większe prawdopodobieństwo, że przyniesie to wymagane rezultaty. Na szczęście są sposoby na przyspieszenie ich gojenia.

Jak wspomóc proces gojenia się blizn?

Im wcześniej zaczniemy prawidłowo dbać o bliznę, tym mniej będzie ona widoczna. Choć najskuteczniejsze w walce z tym procesem jest stosowanie odpowiednich kosmetyków i zabiegów, musimy pamiętać też o kilku prostych zasadach, które zmniejszają ryzyko powstania długotrwałych blizn. Przede wszystkim nie powinniśmy zrywać strupków, opalać blizny i unikać „rozciągania się” rany. W przypadku gdy jest to rana po cesarskim cięciu powinniśmy szczególnie unikać zmian wagi.

Z jakich zabiegów medycyny estetycznej korzystać? 

RF Mikroigłowy

Wraz z upływem czasu włókna kolagenowe ulegają rozluźnieniu, co powoduje utratę jędrności i elastyczności skóry. Dzięki fali radiowej przepływającej przez skórę, temperatura tkanek zostaje podniesiona, a komórki tam obecne regenerują się. Wysoka temperatura sprawia, że włókna kolagenowe ulegają skurczeniu i napięciu poprzez ich bezpośrednią stymulację. Efekty porównywalne są do zabiegów chirurgicznych. Nie bez przyczyny Radiofrekwencja (RF) nazywana jest „liftingiem bez skalpela”. Zabieg ten pozwala na znaczne spłycenie blizn. Oprócz tego poprawia napięcie skóry, zmniejsza zmarszczki, likwiduje zwiotczenia, poprawia owal twarzy, likwiduje tzw. drugi podbródek.

Karboksyterapia

Terapia „cudownym gazem” czyli zabieg polegający na wprowadzaniu pod skórę dwutlenku węgla, wykorzystywany jest już od kilkudziesięciu lat i nadal niezmiennie cieszy się ogromną popularnością. Karboksyterapia stymuluje wzrost i powstawanie nowych naczyń krwionośnych, mikrokrążenie ulega poprawie, a skóra szybko się regeneruje. Zabieg ten jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą pozbyć się blizn, rozstępów czy widocznych bruzd.

Skin Needling

Skin needling to bezpieczny i niezwykle skuteczny sposób walki z różnymi nieprawidłowościami pojawiającymi się na naszej skórze. Zabieg ten polega na nakłuwaniu skóry sterylną igiełką w leczony obszar, powodując mikrourazy. To potęguje naturalne mechanizmy regeneracyjne skóry.  Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny ponieważ stosuje się przy nim znieczulenie. Podczas leczenia zmarszczek i blizn, mikrourazy powodują naturalną produkcję kolagenu w obszarach, gdzie nastąpił: zmarszczki, kurze łapki, blizny. W rezultacie skóra jest napięta, jędrna, naturalnie odbudowana, a niedoskonałości ulegają wyraźnemu zmniejszeniu. Zabieg ten stosuje się w trzech obszarach w celu redukcji zmarszczek, wygładzenia blizn – pooperacyjnych, potrądzikowych, rozstępów, poparzeń czy przywrócenia naturalnego zabarwienia skóry. Efekty utrzymują się przez kilka miesięcy do roku, terapię w celu wygładzenia zmarszczek i blizn można powtarzać dwa razy w ciągu roku.

Mezoterapia Mikroigłowa DermaPen

Zabieg mikroigłowy DermaPen polega na jednoczesnym pobudzeniu i regeneracji włókien kolagenowych poprzez ich stymulację mikroigiełkami nakłuwającymi skórę twarzy. Igiełki pulsując nakłuwają skórę, dzięki czemu substancje czynne efektywnie przenikają do naskórka, a ból i dyskomfort jest redukowany do minimum i praktycznie nieodczuwalny. Organizm wykorzystuje swoją zdolność do samoregeneracji oraz produkcji kolagenu i elastyny, a skóra sama się regeneruje i odbudowuje. Efekty jakie możemy osiągnąć:  skóra jest wyraźnie napięta, elastyczna i jędrna, zmarszczki (mimiczne i głębokie) oraz przebarwienia są mniej widoczne, zostaje zredukowana ilość blizn potrądzikowych i pourazowych, redukcja cieni i worków pod oczami oraz widoczność porów jest wyraźnie zmniejszona.

Laser

To, jakiego laseru i jakiej metody użyją specjaliści, zależy od umiejscowienia, rodzaju, a także wielkości blizny. Przed takim zabiegiem warto udać się więc na badanie kontrolne. Wybór odpowiedniego zabiegu, bądź aparatu zawsze jest podyktowany stopniem zaawansowania zmiany, jej wyglądem czy strukturą. Zazwyczaj blizny dzieli się na przerosłe, które są wynikiem urazów i zabiegów chirurgicznych oraz zanikowe – efekt np. trądziku czy przebytej ospy. Stąd biorą się różne strategie leczenia. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego. – wyjaśnia Marzena Żak, kosmetolog z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

Zabiegi usuwania blizn wykonuje się najczęściej laserem CO2. Natomiast koloidy czyli blizny rozrastające się poza obszar pierwotnej rany i mocno unaczynione, w pierwszej kolejności wymagają oddziaływania lasera barwnikowego, który zamknie naczynia krwionośne, a następnie lasera frakcyjnego. Zabiegi te są wykonywane najczęściej w znieczuleniu miejscowym.