Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej Roman Borczyk

Wróć do wszystkich klientów
Tylko sam stomatolog może pomóc kobietom pokonać strach przed dentystą! Wyniki badania

Tylko sam stomatolog może pomóc kobietom pokonać strach przed dentystą! Wyniki badania

Pokonać strach przed dentystą, jak uważa ponad połowa respondentek, pomaga znalezienie dobrego stomatologa, który potraktuje obawy pacjentki poważnie i zaplanuje odpowiednie etapy leczenia.

Jak pokazują wyniki badanie zrealizowanego przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl, kluczowe w pokonaniu strachu przed wizyta u dentysty jest dla pacjentek zbudowanie przez lekarza dobrej z nimi relacji – tak uważa, aż 69% kobiet. Według respondentek lekarz powinien przygotować pacjentkę do leczenia stomatologicznego i wytłumaczyć jej jak ono będzie wyglądało, pozwala to znacznie obniżyć strach przed leczeniem – jak deklaruje 69% ankietowanych. Prawie połowa osób biorących udział w badaniu (49%), jest nawet skłonna skorzystać z nowoczesnych metod leczenia, aby odczuć wyższy komfort i ograniczyć stres do minimum.

Kobiety uważają, że warto również poinformować lekarza szczerze o swoim problemie dentofobii i porozmawiać o możliwych sposobach znieczuleń – tak rekomenduje 18% pań. Zdaniem ankietowanych kobiet warto również odbyć wizytę w przyjaznym nowoczesnym, relaksującym gabinecie (10%) lub poprosić o towarzyszenie w udaniu się do specjalisty kogoś z rodziny lub przyjaciela (6%).  

Jak się okazuje samo przekroczenie progu gabinetu dentystycznego jest dla 17% Pań stresujące. Podczas leczenia Polki najczęściej boją się samego bólu (21%), momentu podawania znieczulenia lub jego braku (8%), odgłosów stomatologicznej aparatury np. wierteł (8%), ekstrakcji zęba (6%) czy leczenia kanałowego zęba (5%).

Widzimy, że Polki nadal mają skojarzenia, że gabinet dentystyczny odstrasza. To wszystko jednak nie jest już prawdą. Obecnie nowoczesne metody i zaawansowany technologicznie sprzęt, umożliwiają przeprowadzenie bezbolesnego, w pełni komfortowego leczenia, a gabinety i szereg udogodnień sprawiają, że wizyta u dentysty nie jest już traumatycznym przeżyciem. – mówi lek. Roman Borczyk, dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl

Najczęstszymi objawami somatycznymi związanymi ze strachem przed pójściem do dentysty jest ból brzucha i głowy (26%), brak apetytu (9%), bezsenność (7%) i nudności (7%). Jak określa większość respondentów poziom strachu jest raczej wysoki, 14% odczuwa bardzo wysoki poziom lęku, a 11% nawet paniczny.

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl, dentofobia jest powszechnym problemem występującym u kobiet. Jest kilka powodów dla których Polki boją się dentysty. Do głównych jej przyczyn respondentki zaliczają złe doświadczenia z przeszłości związane z odczuwanym bólem podczas leczenia (45%), lęk wywołany odgłosami wiertła lub innej aparatury wykorzystywanej podczas leczenia (8%), leczeniem przez pozbawionego empatii, niemiłego i niewzbudzającego zaufania lekarza (9%), brak wpływu na sam przebieg leczenia dający poczucie bezsilności (4%) oraz wstyd powodowany stanem swoich zębów (5%).

*Materiał prasowy przygotowany w oparciu o analizę krzyżową badania „Dentofobia. Polak w gabinecie stomatologicznym”. Badanie zostało przeprowadzone na próbie 500 respondentów w formie ankiety przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl