Ślub – potwierdzenie miłości i ważny krok w życiu Polaków. Wyniki badania
Prawie połowa respondentów wskazała, że najczęściej wybieranym typem ślubu jest konkordatowy w stylu klasycznym. Planowanie ślubu to proces, który Polacy rozpoczynają z dużym wyprzedzeniem. Co trzecia osoba organizuje ślub na dwa lata lub rok wcześniej. Śluby w Polsce nadal są organizowane na imponującą skalę
Jak wynika z badania “Jakie są współczesne śluby” przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń, ślub wciąż odgrywa istotną rolę w życiu Polaków. Aż 61% respondentów uznaje go za ważny krok w swoim życiu. Dla ponad połowy respondentów (47%) jest on potwierdzeniem miłości i ważnym krokiem w kolejnych etapach związku, a także potwierdzeniem trwałości związku (29%).
Typy ślubów i ich popularność
Prawie połowa ankietowanych (48%) wskazała, że najczęściej wybieranym typem ślubu jest konkordatowy. Ślub kościelny, choć mniej popularny, nadal jest wybierany przez 23% respondentów, a ślub cywilny przez 19%. Najczęściej śluby odbywają się w stylu klasycznym (37%), ale popularne są również style boho (24%), rustykalne (21%) oraz glamour (18%). Co ciekawe, śluby najczęściej odbywają się w kościele i urzędzie (53%), ale coraz częściej organizowane są również w plenerze (25%) oraz za granicą (15%).
Organizacja ślubu
Planowanie ślubu to proces, który Polacy rozpoczynają z dużym wyprzedzeniem. Co trzecia osoba organizuje ślub na dwa lata lub rok wcześniej. Jednakże 24% decyduje się na przygotowania na kilka miesięcy przed uroczystością. Śluby w Polsce nadal są organizowane na imponującą skalę – aż 36% respondentów zaprasza około 100 gości, a 33% organizuje uroczystości na 100-200 osób. Na kameralną ceremonię decyduje się jedynie 15% ankietowanych.
Prezenty ślubne
Tradycyjne pamiątkowe upominki odchodzą do lamusa, ustępując miejsca prezentom praktycznym i związanym z przeżyciami. Obecnie najczęściej wręczane są pieniądze (53%) oraz vouchery i karty podarunkowe (23%). Prezenty w formie przeżyć, takie jak lot balonem lub awionetką (41%), sesje zdjęciowe (25%) oraz pobyty w SPA (23%), zyskują na popularności. Tradycyjne upominki wybiera tylko 5% respondentów.
Ślub wymaga wyjątkowej oprawy, a co za tym idzie również nietuzinkowego upominku. To ważne wydarzenie dla całej rodziny, dlatego coraz częściej jej członkowie poszukują pomysłów na podarowanie prezentu, pozwalającego doświadczyć wspaniałych przeżyć. Prezenty w formie przeżyć to alternatywa dla sztampowych upominków ślubnych i kopertówek. Lot widokowy samolotem czy balonem, skok na bungee dla dwojga to niestandardowe pomysły na ślubne prezenty, które mogą dostarczyć nowożeńcom sporo emocji i niesamowitych wspomnień. Chęć wywołania wzruszenia i zachwytu na twarzy bliskich nam osób jest dużą motywacją do wybierania tych najbardziej zaskakujących inspiracji na ślubne niespodzianki. – mówi Aleksandra Skimina z serwisu Prezentmarzeń.
Koszty i finansowanie ślubu
Ślub to nie tylko ważne wydarzenie emocjonalne, ale również duże przedsięwzięcie finansowe. Obecnie na organizację ślubu przeznacza się najczęściej do 50 tysięcy złotych (43%) lub od 50 do 100 tysięcy złotych (39%). Prezenty ślubne zazwyczaj kosztują od 500 do 1000 złotych (36%) lub od 1000 do 2000 złotych (28%).
Ślub pozostaje ważnym wydarzeniem w życiu Polaków, potwierdzającym miłość i trwałość związku. Pomimo nowoczesnych trendów i zmieniających się preferencji, tradycja organizacji dużych uroczystości oraz wybór ślubów konkordatowych pozostaje silna. Polacy coraz częściej finansują swoje śluby z oszczędności, starając się jednocześnie zadbać o wyjątkową oprawę tego ważnego dnia.
Badanie sondażowe „Jakie są współczesne śluby?” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1254 respondentów w formie ankiety online i stacjonarnie w czerwcu 2024.
- Małgorzata Dębska
- m.debska@innovationpr.pl
- +48 662 150 880
- Innovation PR