Prezentmarzeń

Wróć do wszystkich klientów
Ile będziemy wydawać na święta w czasach sztucznej inteligencji? Wyniki badania

Ile będziemy wydawać na święta w czasach sztucznej inteligencji? Wyniki badania

Sztuczna inteligencja pomoże lepiej obliczyć koszt świąt, dobierać prezenty i potrawy oraz kolędy do preferencji domowników. Czy ułatwi bożonarodzeniowe przygotowania, pomoże zaoszczędzić pieniądze i zbliży nas do siebie przy stole? Polacy opowiedzieli, jak widzą przyszłość świąt w czasach AI. 

Jak wynika z badania "Jak sztuczna inteligencja zmieni Święta Bożego Narodzenia” serwisu Prezentmarzeń Polacy najczęściej na prezenty przeznaczają do 100 zł (31%) oraz do 300 zł (35%). Niewiele osób przeznacza powyżej 500 zł (12%) oraz od 300 – 500 złotych (21%). Sztuczna inteligencja może pomóc lepiej wydawać pieniądze podczas świąt (21%), lepiej obliczyć koszt świąt (11%) oraz dobrać odpowiednio prezenty pod względem finansowym (17%).

Co trzeci Polak kupuje prezenty online. Z przeprowadzonego badania wynika, że prezenty powinny głównie zaskoczyć (33%), wyrazić intencje (25%) i sprawić radość (21%). Obecnie dominują prezenty pozwalające ciekawie spędzić czas (29%) oraz vouchery i karty podarunkowe (27%). Zainteresowaniem cieszą się również te, które pozwalają rozwijać pasje i zainteresowania (24%). Według ankietowanych sztuczna inteligencja może pomóc przyspieszyć wybór prezentu (27%), dokonać zakupu (27%) oraz pomoże dobrać prezent do preferencji danej osoby (26%). Kiedy sztuczna inteligencja będzie stałym elementem naszego życia będziemy dobierać prezenty bardzo dobrze dopasowane (37%), trafione i w rozsądnym budżecie (26%) oraz bardziej wyrażające emocje i uczucia (21%).

Co trzeci Polak uważa, że w czasach sztucznej inteligencji święta mogą stać się trudniejszym czasem głębszego odczuwania  samotności i staną się ważnym czasem bliskich relacji, których jest coraz mniej (27%). Mało kto jednak uważa, że przestaną być ważnym elementem życia społecznego (11%). Aż 69% ankietowanych osób uważa, że sztuczna inteligencja nie zmieni istoty świąt (69%). 63% respondentów jest zdania, że będziemy bardziej potrzebować bliskości, która stanie się ważnym elementem. Będziemy szukać czasu, aby spędzić go z bliskimi.

W świetle wyników badania w Polsce rośnie grupa osób, które na Święta Bożego Narodzenia wyjeżdżają na urlop za granicę (23%) lub odpoczywają na zorganizowanych imprezach (21%). Blisko połowa respondentów odpowiedziała, że świąteczny czas spędzi w rodzinnym domu. Ponad 70% osób deklarowało, że przy stole spotka się z najbliższą rodziną, a co piąta również z dalszymi krewnymi. Jedynie 8% osób ten czas spędzi w większym gronie. Zdaniem dużej części respondentów w przyszłości jeszcze bardziej zmniejszy się liczba osób, z którymi będziemy spotykać się w trakcie Świąt Bożego Narodzenia.

Badanie „Jak sztuczna inteligencja zmieni Święta Bożego Narodzenia” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1496 respondentów w formie ankiety online oraz w punktach stacjonarnych w listopadzie 2023