Prezentmarzeń

Wróć do wszystkich klientów
Jakie były wakacyjne rozrywki Polaków? Wyniki badania

Jakie były wakacyjne rozrywki Polaków? Wyniki badania

Relaks i odpoczynek, na taki urlop w tym roku stawiali Polacy. Chętnie również testowali nowe formy rozrywki. Leżenie na plaży, pobyty w SPA, korzystanie z lokalnych rozrywek z bliskimi to główne atrakcje tegorocznych urlopów.

Jak wynika z badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023” w tym roku Polacy najczęściej spędzali urlop relaksując się i odpoczywając (33%). Z różnych kategorii rozrywek najchętniej wybierali właśnie wypoczynek i rekreację (32%). Drugą kategorią były rozrywki kreatywne (28%), sportowe (21%) lub ekstremalne (19%). Ciekawą formą spędzania czasu było również zwiedzanie nieznanych miejsc (25%) lub doświadczanie nowych wrażeń (21%). Dla wielu osób ważne był również czas z bliskimi (21%). Największą wartością podczas urlopu było rozwijanie pasji i próbowanie nowych rozrywek (26%), możliwość odcięcia się od codziennych obowiązków i pracy (23%), aktywne spędzanie czasu (18%) oraz czas spędzony wspólnie z bliskimi (18%).

Kiedy wybierany był aktywny wypoczynek respondenci najczęściej wskazali intensywne zwiedzanie (35%), uprawianie sportu (32%), próbowanie nowych rozrywek (19%) oraz uprawianie sportów ekstremalnych (14%). Aby doświadczyć nowych wrażeń podczas urlopu Polacy decydowali się na niekontrolowane przygody (36%), organizowanie niestandardowych atrakcji dzieciom (25%) czy właśnie uprawianie sportów ekstremalnych (20%). Z kategorii rozrywek sportowych najchętniej wybierana była motoryzacja jak na przykład offroad czy gokarty (42%), wodne atrakcje takie jak kitesurfing, flyboard, kajaki czy jachty (29%), sporty ekstremalne (18%) oraz sporty w powietrzu jak skok ze spadochronem czy na bungee (11%). Wśród sportów ekstremalnych dominowało strzelanie (44%), przejażdżki samochodami wyścigowymi (29%), flyboard (15%) czy skok na bungee (12%).

Kiedy urlop należał bardziej do tych pasywnych najczęściej wybierane było leżenie i nic nie robienie (36%), często też ankietowani wskazywali relaksowanie się i czytanie książek lub słuchanie muzyki (29%). Kiedy wybór padał na urlop z kategorii rekreacji najczęściej wybierane były pobyty w hotelu (28%) lub zabiegi SPA i masaże (21%). Polacy również chętnie testowali nowe formy odpoczynku jak na przykład floating (21%). Kiedy spędzali czas z bliskimi podczas wakacji najczęściej korzystali się z lokalnych atrakcji (36%) i starali się zobaczyć jak najwięcej w okolicy (29%). Często również urlop podporządkowany był pod dzieci i ich rozrywki (21%).

Kiedy nie było możliwości wyjazdu poza miasto, aby ciekawie spędzić czas chętnie wykorzystywane były różnego rodzaju kursy w mieście na przykład „zrób to sam” – jak deklarowało 27% ankietowanych lub gry miejskie, wycieczki rowerowe czy wypady do Zoo (26%). Ciekawą formą spędzenia czasu były również sporty miejskie takie jak ścianka wspinaczkowa, rolki (24%) oraz rozrywki kulturalne na przykład kino czy teatr (23%). Z kategorii rozrywek kreatywnych najczęściej wskazywano na indywidualne lekcje na przykład pole dance czy fotografowanie (38%), niestandardowe wyjazdy jak parki rozrywki (29%), różnego rodzaju warsztaty na przykład ceramiki (19%) czy kursy kulinarne (14%).

Nad morzem najczęściej wybierane było leżenie na plaży (31%), uprawianie ciekawych sportów wodnych takich jak flyboard czy kitesurfing oraz różnego rodzaju rejsy czy motorówki (16%). W górach dominowały piesze wędrówki (29%) oraz lokalne rozrywki jak na przykład spływy kajakiem (26%). Często też korzystano z dobrodziejstw uzdrowisk (27%) lub niestandardowych lotów paralotnią lub szybowcem (18%).

Jak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń wyjazdy na wakacje były finansowane głównie z oszczędności (45%) lub bieżących zarobków (29%). Niektóre osoby pożyczały również pieniądze od rodziny (14%) lub brały kredyt (12%). Najczęściej na urlop wydawano do 2 000 złotych na osobę (43%) lub do 1 000 złotych na osobę (31%). 16% respondentów wskazało, że przeznaczało do 3 000 złotych. Na rozrywkę podczas wakacji najczęściej wydawane było od 200 do 300 złotych (42%).

Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków - lato 2023” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1203 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2023