Prezentmarzeń

Wróć do wszystkich klientów
Co może być trafionym prezentem walentynkowym według Polaków? Wyniki badania

Co może być trafionym prezentem walentynkowym według Polaków? Wyniki badania

Już za kilka dni wiele osób będzie obchodzić dzień zakochanych. Walentynki to święto sprzyjające okazywaniu uczuć bliskim. Akcentujemy to zarówno słowami, jak i czynami podarowując upominek czy organizując jakąś niespodziankę dla naszej partnerki czy partnera. Co może być trafionym walentynkowym prezentem według Polaków? Jakie emocje powinien wywołać upominek z okazji dnia zakochanych? - sprawdził serwis Prezentmarzeń realizując badanie "Walentynkowe wpadki Polaków".

Jak wynika z badania w tym roku aż 74% ankietowanych zamierza obchodzić dzień zakochanych. U większości Walentynki wzbudzają pozytywne uczucia, 40% wskazują na  radość, bo chętnie celebrujemy ten dzień z bliską osobą. Z kolei 25% podkreśla entuzjazm, bo można się wykazać przed ukochaną osobą. U 19% respondentów święto zakochanych wywołuje stres związany z presją, że trzeba coś zorganizować. U 16% ankietowanych pojawia się nawet złość i niesmak z powodu nadmiernej komercjalizacji tego święta.

Spośród 1631 respondentów badania "Walentynkowe wpadki Polaków” 59% przyznaje, że lubi celebrować dzień zakochanych. Z kolei 24% nie przepada za jego świętowaniem i zdradza, że czuje presję partnera lub partnerki.

Nieodłącznym elementem dnia zakochanych są upominki, dlatego serwis Prezentmarzeń zapytał Polaków i Polki co może być trafionym prezentem walentynkowym i jakie emocje powinien on wzbudzać. Dla 42% zapytanych może być to upominek w formie przeżycia dla dwojga. Dla co trzeciego zapytanego liczy się, aby była to niespodzianka, którą można zaskoczyć partnera lub partnerkę, a 15% stawia na tradycyjne podarunki np. słodycze czy perfumy. Dla 13% jest to upominek własnoręcznie zrobiony.

Według 37% respondentów badania idealny prezent walentynkowy powinien wywołać radość z możliwości wspólnej jego realizacji. W opinii 23% zapytanych jest to uczucie szczęścia towarzyszące nam przez dłuższy czas. Zdaniem 22% miłe zaskoczenie. Dla 18% kluczowe jest poczucie satysfakcji, że nasz partner lub partnerka postarali się.

Na przestrzeni ostatnich lat, jak potwierdzają wypowiedzi respondentów walentynkowego badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń, popularność zyskują upominki w formie wspólnych przeżyć. Są to na przykład: romantyczna sesja fotograficzna, lekcja tańca dla dwojga czy nawet lot awionetką, jak wskazuje 41% zapytanych. Zdaniem 34% są to upominki związane z relaksem na przykład masaż dla dwojga. Z kolei 15% uważa, że są to prezenty z nutą adrenaliny, jak choćby wspólny skok na bungee.

Z propozycji pomysłów na wspólne celebrowanie dnia zakochanych przygotowanej przez serwis Prezentmarzeń, Polacy najchętniej wybraliby lot balonem – jak wskazało 24% respondentów. Na drugim miejscu znalazła się sesja zdjęciowa dla dwojga – 18% odpowiedzi. Na trzeciej pozycji, co może być dużym zaskoczeniem, wspólny skok na bungee – 17% wskazań. Na kolejnych miejscach pojawił się romantyczny masaż dla dwojga i lot awionetką oraz lekcja tańca dla dwojga.

Polacy mają wyobrażenia zarówno o idealnych czy zyskujących coraz większe zainteresowanie upominkach walentynkowych, jak również o tych najbardziej kiczowatych. Wśród szmirowatych upominków prym wiodą kiczowate kartki z życzeniami, sztuczna biżuteria z serduszkami oraz podróbki perfum. Mistrzami walentynkowych wpadek są mężczyźni, jak twierdzi aż 91% respondentów badania. Według 37% ankietowanych walentynkowa wpadka może być powodem rozpadu związku.

 Badanie sondażowe „Walentynkowe wpadki Polaków" zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń w  formie ankiety online na próbie 1631 respondentów w styczniu 2023.