Prezentmarzeń

Wróć do wszystkich klientów
Jakie cechy powinien mieć wymarzony, świąteczny prezent? Wyniki badania

Jakie cechy powinien mieć wymarzony, świąteczny prezent? Wyniki badania

Według 38% Polaków wymarzony prezent powinien być przede wszystkim niespodzianką. Zdaniem 26% respondentów kluczowe jest dopasowanie go do charakteru osoby, której chcemy ofiarować prezent. Według 23% ankietowanych upominek powinien pozwolić na rozwój zainteresowań i pasji. 

Obdarowywanie się upominkami to dla wielu osób wciąż ważny element świątecznej tradycji. Według co trzeciego Polaka nadal chętnie w dzisiejszych czasach kontynuujemy ją, gdyż kieruje nami głównie chęć sprawienia bliskiej osobie radości. Zmieniają się jednak nasze podejście to samej formy upominków.

Jak pokazują badania, tradycyjne prezenty w postaci przedmiotów materialnych dają tylko chwilową radość. Szybko przyzwyczajamy się do posiadania nowego nawet długo oczekiwanego przedmiotu. Jego obecność w krótkim czasie staje się dla nas czymś zupełnie normalnym. Prezenty oparte na emocjach i doświadczeniach potrafią zapewnić dłuższe uczucie szczęścia. Potwierdzają to także odpowiedzi respondentów tegorocznego badania „Święta marzeń według Polaków” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń. Aż 65% zapytanych uważa, że świąteczny upominek w formie przeżycia mógłby spełnić jedno z ich marzeń.

Wśród pomysłów na prezenty marzeń dla bliskiej osoby, 32% respondentów stawia na upominek w postaci vouchera, aby bliska osoba sama wybrała sobie prezent. Z kolei 24% deklaruje, że chętnie zdecyduje się na prezent w formie przeżycia pozwalający np. na rozwój hobby czy doświadczenie wspaniałej przygody. Również 24% zapytanych otwarcie przyznaje, że nie ma pomysłu na prezent marzeń dla bliskiej osoby, a 20% zapytanych optuje za własnoręcznie zrobionym upominkiem.

Wymarzony, świąteczny prezent najbardziej chcemy podarować swoim dzieciom, jak uważa 26% respondentów. Na drugim miejscu wymieniamy najczęściej partnera lub partnerkę, jak twierdzi 26% respondentów. Zdaniem 19% ankietowanych są to rodzice. Dla 14% jest to przyjaciel lub przyjaciółka, a następnie dziadkowie.

Jak pokazały wyniki naszego badania bliskim osobom chętnie zamiast upominku materialnego podarujemy z okazji świąt jakąś atrakcję, która ich zaskoczy, dostarczy radości, ale również pozwoli na chwilę oderwać się od codziennej rzeczywistości. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na prezenty w formie przeżyć, a pomysłów na ich realizacje przybywa. Takie niestandardowe upominki mogą spełniać marzenia naszych bliskich: dzieci, rodziców, dziadków czy przyjaciół. Mogą pomóc realizować ich pasje z różnych dziedzinudział w zajęciach sportowych, relaks związany z odnową biologiczną, a nawet ekstremalne przeżycia jako choćby skok ze spadochronem. – komentuje Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń.

Obdarowanie bliskich pięknymi upominkami to jedno z trzech największych marzeń Polaków związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Na szczęście aż 64% respondentów deklaruje, że wie o jakich upominkach marzą ich bliscy. U 35% respondentów wiedza ta wynika z faktu, że zawsze dopytują o pragnienia i potrzeby związane z upominkami. Z kolei 21% twierdzi, że się domyśla jakie marzenia w tym obszarze mają ich bliscy. Natomiast 15% przyznaje otwarcie, że nie ma takiej wiedzy, więc się stresuje czy trafi z upominkiem w gust obdarowanej osoby. Prezenty to wciąż jedna z głównych pozycji obciążających najbardziej nasz świąteczny budżet. Upominek pod choinkę to jednak przede wszystkim szansa na sprawienie bliskiej osobie radości, jak uważa 31% Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń. To również część świątecznej tradycji, którą chcemy pielęgnować, jak uważa 28% respondentów. Według 21% ankietowanych to miły gest podkreślający uczucia.

Badanie „Święta marzeń według Polaków” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1317 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2022.