Prezentmarzeń

Wróć do wszystkich klientów
Jakie są nawyki Polaków spędzania czasu wolnego? Wyniki badania

Jakie są nawyki Polaków spędzania czasu wolnego? Wyniki badania

Co trzeci respondent badania „Nawyki Polaków spędzania czasu wolnego” twierdzi, że czas wolny w jego życiu pełni głównie funkcję regeneracyjną, co pozwala na odnowienie sił fizycznych i psychicznych. Według 27% ankietowanych odgrywa ważną rolę rozwojową, bo pomaga kształtować zainteresowania i zdobywać nowe umiejętności. W opinii co czwartego ma istotną funkcję integracyjną, gdyż może skutecznie podtrzymywać więzi społeczne.

Nawyki Polaków spędzania czasu wolnego zmieniają się na przestrzeni ostatnich lat. Stajemy się coraz bardziej aktywni i mobilni, chętniej próbujemy nowych form wypoczynku. W dzisiejszej rozrywce upatrujemy przede wszystkim szansy na oderwanie się od codziennej rutyny i poszukujemy radości. Aż 38% zapytanych Polaków uważa, że po pandemii zwracamy większą uwagę na jakość czasu wolnego i chcemy lepiej go organizować.

Czas wolny pozwala naładować akumulatory do codziennego działania, dlatego poszukujemy w nim pozytywnych doznań, aby uzyskać jak najlepszą jego jakość. Pozytywnych emocji  poszukujemy głównie w rozrywce - jak twierdzi 33% Polaków, w sporcie - jak uważa 29% oraz w spotkaniach towarzyskich - jak sądzi 28% zapytanych Polaków.

Z badania serwisu Prezentmarzeń wynika, że czas wolny powinien przede wszystkim dawać nam możliwość przeżycia przygody. Tak twierdzi 32% zapytanych Polaków. Według co czwartego zapytanego powinien zapewniać oderwanie od codziennej rutyny i obowiązków. W opinii 22% respondentów czas wolny powinien dawać nam dobrą zabawę, a zdaniem 21% ankietowanych szansę na skuteczną regenerację organizmu.

Na aktywności w czasie wolnym wydajemy bardzo różne fundusze w zależności od zasobności naszego portfela. 39% zapytanych Polaków deklaruje, że jest w stanie przeznaczyć na aktywności w czasie wolnym do 100 zł miesięcznie. Kwotę od 100 do 300 zł wskazuje również 39% respondentów. Na wydatek od 300 do 500 zł miesięcznie może sobie pozwolić 14% zapytanych. Tylko 8% Polaków dysponuje budżetem powyżej 500 zł miesięcznie na aktywności służące codziennej rozrywce i wypoczynkowi.

Poza budżetem według 29% zapytanych wpływ na nasze aktywności w czasie wolnym mają przede wszystkim zainteresowania, a zdaniem 21% przyzwyczajenia.

Badanie „Nawyki Polaków spędzania czasu wolnego” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1259 respondentów w formie ankiety online.