Prezentmarzeń

Wróć do wszystkich klientów
Polacy zaczęli cenić jakość czasu wolnego. Aż 38% z nas zwraca na to uwagę

Polacy zaczęli cenić jakość czasu wolnego. Aż 38% z nas zwraca na to uwagę

Nawyki Polaków spędzania czasu wolnego zmieniają się na przestrzeni ostatnich lat. Stajemy się coraz bardziej aktywni i mobilni, chętniej próbujemy nowych form wypoczynku. W dzisiejszej rozrywce upatrujemy przede wszystkim szansy na oderwanie się od codziennej rutyny i poszukujemy radości. Aż 38% zapytanych Polaków uważa, że po pandemii zwracamy większą uwagę na jakość czasu wolnego i chcemy lepiej go organizować.

Co trzeci respondent badania „Nawyki Polaków spędzania czasu wolnego” twierdzi, że czas wolny w jego życiu pełni głównie funkcję regeneracyjną, co pozwala na odnowienie sił fizycznych i psychicznych. Według 27% ankietowanych odgrywa ważną rolę rozwojową, bo pomaga kształtować zainteresowania i zdobywać nowe umiejętności. W opinii co czwartego ma istotną funkcję integracyjną, gdyż może skutecznie podtrzymywać więzi społeczne.

Czas wolny pozwala naładować akumulatory do codziennego działania, dlatego poszukujemy w nim pozytywnych doznań, aby uzyskać jak najlepszą jego jakość. Pozytywnych emocji  poszukujemy głównie w rozrywce - jak twierdzi 33% Polaków, w sporcie - jak uważa 29% oraz w spotkaniach towarzyskich - jak sądzi 28% zapytanych Polaków.

Z badania serwisu Prezentmarzeń wynika, że czas wolny powinien przede wszystkim dawać nam możliwość przeżycia przygody. Tak twierdzi 32% zapytanych Polaków. Według co czwartego zapytanego powinien zapewniać oderwanie od codziennej rutyny i obowiązków. W opinii 22% respondentów czas wolny powinien dawać nam dobrą zabawę, a zdaniem 21% ankietowanych szansę na skuteczną regenerację organizmu.

Na aktywności w czasie wolnym wydajemy bardzo różne fundusze w zależności od zasobności naszego portfela. 39% zapytanych Polaków deklaruje, że jest w stanie przeznaczyć na aktywności w czasie wolnym do 100 zł miesięcznie. Kwotę od 100 do 300 zł wskazuje również 39% respondentów. Na wydatek od 300 do 500 zł miesięcznie może sobie pozwolić 14% zapytanych. Tylko 8% Polaków dysponuje budżetem powyżej 500 zł miesięcznie na aktywności służące codziennej rozrywce i wypoczynkowi.

Poza budżetem według 29% zapytanych wpływ na nasze aktywności w czasie wolnym mają przede wszystkim zainteresowania, a zdaniem 21% przyzwyczajenia.

Badanie „Nawyki Polaków spędzania czasu wolnego” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1259 respondentów w formie ankiety online.