Prezentmarzeń

Wróć do wszystkich klientów
Polacy w rozrywce szukają głównie radości. Wyniki badania

Polacy w rozrywce szukają głównie radości. Wyniki badania

Co trzeci Polak obecnie w rozrywce poszukuje głównie radości i oderwania się od codziennej rutyny. W spędzaniu czasu wolnego dla ponad połowy Polaków dominuje aktywność, która skłania nas do próbowania bardzo różnych form rozrywki.

Jak wynika z badania „Nawyki Polaków spędzania czasu wolnego” przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń czas wolny dla Polaków pełni głównie funkcję regeneracyjną - odnowienia sił fizycznych i psychicznych (31%), rozwojową poprzez kształtowanie zainteresowań i zdobywanie nowych umiejętności (27%), integracyjną - podtrzymanie więzi społecznych (25%) oraz kulturalną - obcowanie z kulturą w różnej postaci (17%).

Pozytywnych emocji poszukujemy głównie w rozrywce (33%), w sporcie (29%) oraz spotkaniach towarzyskich (28%). Uważamy, że czas wolny powinien nam dawać przede wszystkim możliwość przeżycia przygody (32%), oderwanie od codziennej rutyny i obowiązków (25%), dobrą zabawę (22%), skuteczną regenerację organizmu (21%).

Najmocniej na kształtowanie się nawyków spędzania czasu wolnego wpływają wzorce kulturowe (29%), wzorce wyniesione z rodziny (28%) oraz moda i trendy (11%). W budowaniu nawyków spędzania czasu wolnego pomaga chęć zdobywania nowych doświadczeń (29%), sport (28%), inspiracje pochodzące od innych osób (22%), kreatywne zainteresowania pozwalające na rozwój (21%). Aż 39% respondentów uważa, że Polacy budować nawyki spędzania czasu wolnego gdyż po pandemii zwracamy większą uwagę na jakość czasu wolnego i chcemy lepiej go organizować

W czasie wolnym doceniamy przede wszystkim aktywności (31%) i zdobywanie wiedzy (27%). Aż 76% Polaków uważa, że powinniśmy edukować dzieci i młodzież w obszarze organizacji czasu wolnego.

Z niestandardowych form spędzania czasu najchętniej wybieramy takie aktywności jak wizytę w Escape Roomie (21%), przejażdżkę luksusowym samochodem (14%), lot balonem (14%), jazdę off road (12%), skok ze spadochronem (11%), kurs tańca (9%), lot awionetką (8%).

Najchętniej czas wolny spędzamy z przyjaciółmi (29%) i dziećmi (22%) oraz partnerem i partnerką (21%). Organizując sobie lub bliskim czas wolny najczęściej kierujemy się przyzwyczajeniami (215) i zainteresowaniami (29%).

Pomysłów na spędzanie w ciekawy sposób czasu wolnego szukamy głównie w social mediach jak twierdzi co trzeci Polak. Chętnie słuchamy również rad przyjaciół i rodziny, deklaruje 29% respondentów.

Jeśli nie decydujemy się na wybór jakieś rozrywki jest to spowodowane głównie zbyt małym budżetem, jak deklaruje 37% ankietowanych. Na czas wolny jesteśmy najczęściej w stanie przeznaczyć do 100 zł – 39% oraz od 100 – 300 zł – 39%.

Badanie „Nawyki Polaków spędzania czasu wolnego” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1259 respondentów w formie ankiety online we wrześniu 2022.