Prezentmarzeń

Wróć do wszystkich klientów
Pandemia pogorszyła samopoczucie Polaków. Jak sobie radzimy? Wyniki badania

Pandemia pogorszyła samopoczucie Polaków. Jak sobie radzimy? Wyniki badania

Co trzeci Polak odczuwa pogorszenie samopoczucia bojąc się o swoją przyszłość. Największy wpływ na to ma głównie sytuacja ekonomiczna i społeczna w kraju. Niektóre osoby obawiają się również zwiększenia fali koronawirusa i utraty pracy. Zwiększa się poczucie samotności i niepewność o stan zdrowia, a przedłużająca się praca zdalna nie wszystkim przypadła do gustu.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń, oprócz czwartej fali koronawirusa i sytuacji ekonomicznej w kraju również jesień nie wpływa korzystnie na nasz nastrój ze względu na brak słońca i bardziej ponurą porę roku (40%). Aby poprawić sobie samopoczucie Polacy zaczynają spędzać czas ze znajomymi (35%), ale też popadają w złe nawyki jedząc więcej słodyczy i pijąc alkohol (20%). Jako wybierane formy spędzania czasu respondenci wskazali spędzanie czasu na świeżym powietrzu (19%), weekendowe wypady (15%) oraz dostarczanie sobie niestandardowych aktywności (11%). Pomysłów na ciekawe formy spędzania czasu i poprawę humoru szukamy głównie wśród przyjaciół (36%) i w social mediach (34%), a także w serwisach realizujących usługi rozrywkowe (21%).

Czas wolny pełni obecnie kluczową funkcję wypoczynkową (49%) i towarzyską (27%). Mniej osób w tym czasie poświęca się edukacji (7%) i dbaniu o zdrowie (6%). Jeśli już wybieramy aktywne formy spędzania czasu to jest to jazda na rowerze (26%), siłownia (20%) czy bieganie (17%) lub aerobik (11%).

Jak pokazuje badanie brak kontaktów z bliskimi i przyjaciółmi, swobodnego spędzania czasu poza domem oraz możliwości udziału w zajęciach stacjonarnych ze względu na pandemię, spowodowały, że obecnie zaczęliśmy bardziej poszukiwać sposobów na spędzanie czasu z innymi. Rozleniwiliśmy się jednak na tyle, że wybierając formy rozrywki kierujemy się przede wszystkim potrzebą relaksu, a w obecnej sytuacji ekonomicznej również budżet ma ogromne znaczenie. – mówi Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.

Najczęściej swój czas wolny spędzamy z partnerem (43%) lub przyjaciółmi (22%) ponieważ sprawia to, że jesteśmy szczęśliwi (43%). Najchętniej spędzamy czas z partnerem w domu, jak zaznaczyło 30% ankietowanych, lub korzystamy z miejskich rozrywek (21%), wychodzimy do restauracji (19%), SPA (7%) oraz uprawiamy sporty (9%). Ważny jest dla nas przede wszystkim relaks (39%). Lubimy małe przyjemności od czasu do czasu (25%) oraz doświadczanie nowych doznań (21%).

Jeśli mamy obiekcje odnośnie spędzenia czasu aktywnie związane są one najczęściej ze zbyt małym budżetem na preferowaną formę rozrywki (44%). To główne kryterium, którym kierujemy się wybierając formy spędzania czasu (43%). Budżet jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na aktywności mieści się pomiędzy 100 – 300 zł jak wskazało 43% ankietowanych.

* Badanie „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” serwisu Prezentmarzeń zrealizowane zostało w formie ankiety online na próbie 1324 respondentów w październiku 2021.