Prezentmarzeń

Wróć do wszystkich klientów
Jak spędzaliśmy tegoroczne wakacje? Podsumowanie zwyczajów urlopowych Polaków. Wyniki badania

Jak spędzaliśmy tegoroczne wakacje? Podsumowanie zwyczajów urlopowych Polaków. Wyniki badania

Kończy się czas wakacyjnych urlopów. Czas na podsumowanie – jak Polacy spędzali tegoroczne wakacje w dobie koronawirusa.

Ponad połowa respondentów badania „Zwyczaje urlopowe Polaków 2020” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń wypoczywała w tym roku w kraju. Główne kierunki to morze (25%), Mazury (17%) oraz góry (17%). Co trzeci ankietowany wybrał mniejszą miejscowość, ale z atrakcjami, a 18% osób zdecydowało się wybrać miejsce bardziej kameralne niż zwykle.

Na tegoroczny urlop Polacy przeznaczyli od 8 do 14 dni, tak deklaruje 30% ankietowanych. Niewiele mniej przeznaczy do 7 dni – 26%, a 24% będzie wypoczywać tylko w weekendy. Na ponad 14 dniowym urlopie spędzi czas jedynie 9% osób.

Większość, bo aż 69% osób, wypoczynek organizowała sobie samodzielnie, niektórzy dodatkowo korzystając z  rad znajomych (36%) lub biorą udział w wypoczynku zorganizowanym przez biuro turystyczne – 12%.

Najchętniej wyjeżdżaliśmy z partnerem – 40%, rodziną – 29% lub przyjaciółmi – 27%.

Największą wartością podczas tegorocznego urlopu według 55% respondentów miało  przede wszystkim dobre towarzystwo. Według 15% liczyła się dobra pogoda, a zdaniem 12% ciekawe atrakcje w pobliżu miejsca pobytu. Przyjemność sprawiało nam również korzystanie z lokalnych rozrywek (21%) oraz zwiedzanie atrakcji turystycznych (18%).

Najczęściej wybieraną formą rozrywki były sporty wodne (38%) jak kajaki, skutery wodne, windsurfing oraz inne plenerowe rozrywki (42%) na przykład parki rozrywki, parki linowe. Popularnością cieszyły się również sporty za kierownicą takie jak gokarty, quady, jazda off road – 16%.

Polacy starali się spędzać czas wolny aktywnie, a sport szczególnie ten z zastrzykiem adrenaliny był dobrą odskocznią od codziennej rutyny i pozwala na szybką dawkę pozytywnej energii. Był to również dobry sposób na odreagowanie stresu związanego z pandemią oraz czasu który musieliśmy spędzić w domu. Nawet jeśli spędzaliśmy letni wypoczynek w kraju, to szukaliśmy w miejscu pobytu ciekawych i oryginalnych rozrywek. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Największą część „wypoczynkowego budżetu” przeznaczaliśmy na zakwaterowanie – 49%, jedzenie – 23% oraz na atrakcje i rozrywki – 19% odpowiedzi. Na kolejnej pozycji znajduje się jedzenie – 19% wskazań oraz dojazd na urlop - 10% odpowiedzi.

Zdaniem ponad połowy respondentów, biorących udział w badaniu, czas wypoczynku jest dobrym momentem na spróbowanie nowego sportu lub rozrywki. Mimo wakacyjnych nastrojów i chęci aktywnego spędzania czasu podczas wypoczynku, co trzeci respondent miał jednak obawy – czy tegoroczny urlop będzie bezpieczny ze względu na pandemię.

Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków” zostało zrealizowane w formie ankiety online przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1065 respondentów.