Prezentmarzeń

Wróć do wszystkich klientów
Co decydowało o udanym urlopie w dobie koronawirusa. Wyniki badania

Co decydowało o udanym urlopie w dobie koronawirusa. Wyniki badania

Największą wartość podczas tegorocznego urlopu według 55% respondentów miało  przede wszystkim dobre towarzystwo. Według 15% liczyła się dobra pogoda, a zdaniem 12% ciekawe atrakcje w pobliżu miejsca pobytu. Co trzeci ankietowany wybrał mniejszą miejscowość, ale z atrakcjami, a 18% osób zdecydowało się wybrać miejsce bardziej kameralne niż zwykle.

Ponad połowa respondentów badania „Zwyczaje urlopowe Polaków 2020” wypoczywała w tym roku w kraju. Główne kierunki to morze (25%), Mazury (17%) oraz góry (17%). Większość osób, bo aż 69%, wypoczynek organizowała samodzielnie, niektórzy dodatkowo korzystali z  rad znajomych (36%). Najchętniej wyjeżdżaliśmy z partnerem – 40%, z rodziną – 29% lub przyjaciółmi – 27%.

Największą wartością podczas urlopu była możliwość odcięcia się od codziennych obowiązków i pracy (31%), regeneracja fizyczna i psychiczna (29%) oraz aktywne spędzenie czasu (18%). Najchętniej na urlopie spotykaliśmy się z bliskimi i przyjaciółmi (30%) oraz wypoczywaliśmy i leniuchowaliśmy (28%). Przyjemność sprawiało nam również korzystanie z lokalnych rozrywek (21%) oraz zwiedzanie atrakcji turystycznych (18%). Najczęściej wybieraną formą rozrywki były sporty wodne (38%) jak kajaki, skutery wodne, windsurfing oraz inne plenerowe rozrywki (42%) na przykład parki rozrywki, parki linowe. Popularnością cieszyły się również sporty za kierownicą takie jak gokarty, quady, jazda off road – 16%.

Letnie miesiące sprzyjają aktywności i sprawiają, że jesteśmy bardziej otwarci na nowe atrakcje i chętniej korzystamy także ze sportów ekstremalnych. Jak wynika z deklaracji respondentów badania, aż 62% uważa, że urlop to dobry moment na spróbowanie nowego sportu lub rozrywki.

Polacy starają się spędzać czas wolny coraz aktywniej, a sport szczególnie ten z zastrzykiem adrenaliny jest dobrą odskocznią od codziennej rutyny i pozwala na szybką dawkę pozytywnej energii. To również dobry sposób na odreagowanie stresu związanego z pandemią oraz czasu który musieliśmy spędzić w domu. Nawet jeśli spędzamy letni wypoczynek w kraju, to szukamy w miejscu pobytu ciekawych i oryginalnych rozrywek. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Na tegoroczny urlop Polacy przeznaczyli od 8 do 14 dni, tak deklaruje 30% ankietowanych. Niewiele mniej przeznaczyło do 7 dni – 26%, a 24% wypoczywało tylko w weekendy. Na ponad 14 dniowym urlopie było jedynie 9% osób.

Zdaniem ponad połowy respondentów, biorących udział w badaniu, czas wypoczynku jest dobrym momentem na spróbowanie nowego sportu lub rozrywki. Mimo wakacyjnych nastrojów i chęci aktywnego spędzania czasu podczas wypoczynku, co trzeci respondent miał jednak obawy – czy tegoroczny urlop będzie bezpieczny ze względu na pandemię.

Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków” zostało zrealizowane w formie ankiety online przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1065 respondentów