Prezentmarzeń

Wróć do wszystkich klientów
Zdaniem 86% Polaków koronawirus zmienił znacząco podejście do rozrywki

Zdaniem 86% Polaków koronawirus zmienił znacząco podejście do rozrywki

Według co trzeciego Polaka zapytanego przez serwis Prezentmarzeń koronawirus sprawił, że zaczęliśmy doceniać możliwość aktywnego spędzania czasu z bliskimi. Zdaniem 28% respondentów chętniej rozwijamy swoje zainteresowania, głównie za pośrednictwem Internetu. W opinii 27% bardziej obecnie doceniamy korzystanie z życia i chcemy realizować więcej marzeń. 

Jak pokazały wyniki sondy „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa” przebywając w domu zmieniliśmy swoje codzienne zwyczaje, organizację pracy i postrzeganie czasu wolnego. Potrzeba funkcjonowania w domu jest dla co trzeciego Polaka trudna ze względów ekonomicznych, dla 28% ze względów psychologicznych, a dla 22% ze względów rodzinnych. Staramy się jednak poradzić z pandemiczną rzeczywistością, pracując na home office i szukając pomysłów na odpoczynek w domu.

Niestety aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią, dlatego tym bardziej kluczowe staje się dla nich znalezienie sposobów na relaksujące spędzanie czasu w domu. Dla 25% respondentów najlepszą formą odstresowania się jest czytanie książek, oglądanie filmów i seriali. Według 22% dobrym sposobem są ćwiczenia fitness lub jogi, realizowane z wykorzystaniem kursów online. Zdaniem 20% to gry wirtualne pomagają się zrelaksować. W opinii 18% zapytanych Polaków najlepiej jest spędzić czas w domu ucząc się nowych rzeczy, na przykład realizując kursy językowe online.

Okazało się, że w ramach rozrywki online, realizowanej bez wychodzenia z domu, można także korzystać na przykład z nauki gry na różnych instrumentach, kursie fotografii czy warsztatach robienia mydła, czyli realizować zainteresowania, które dotychczas postrzegaliśmy jako aktywności wymagające bezpośredniego kontaktu z nauczycielem czy instruktorem. - komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Nie tylko staramy się znaleźć sposób na domową rozrywkę, ale część z nas już myśli nawet o tym jak będą spędzać czas po pandemii i korzystając z okazji kupuje vouchery na realizację rozrywki w przyszłości. Według 23% takie rozwiązanie jest w pełni bezpieczne. Dla 21% jest to sposób na dodanie sobie otuchy i pomyślenie o czymś przyjemnym, a 20% decyduje się na takie rozwiązanie, gdyż zauważa aktualnie dużo atrakcyjnych promocji. Według 11% zapytanych Polaków teraz mamy czas, aby pomyśleć co chcielibyśmy zrealizować i z jakich rozrywek skorzystać w przyszłości. Tylko 25% respondentów jest nastawiona zdecydowanie sceptycznie twierdząc, że zostawia rozrywkę na lepsze czasy.

Jak pokazały wyniki sondy, według 41% respondentów najbardziej w czasie pandemii brakuje nam spotkań z bliskimi i przyjaciółmi. Na brak możliwości wyjścia do instytucji kultury skarży się 15% respondentów, a na brak aktywnej rozrywki - 14%. Za dodatkowymi zajęciami realizującymi pasje tęskni 13% respondentów.

Aktywność fizyczna i rozrywka pomagają łagodzić przeżywanie stresu. Każdy potrzebuje odpoczynku, aby odreagować codzienne zmęczenie czy stres, którego z powodu pandemii mamy zdecydowanie więcej. Nasz organizm działa w dwóch trybach: mobilizacji i regeneracji. Zdrowy organizm naturalnie przełącza się pomiędzy trybami, gdy jednak nie potrafimy się zrelaksować umysł i ciało po pewnym czasie daje nam poważne ostrzeżenie, zaczyna szwankować zarówno psychika jak i ciało. Dlatego tak ważne jest znalezienie czasu na relaks, najlepiej powiązany z aktywnością ruchową.

Pandemia ograniczyła naszą mobilność i możliwość korzystania z ulubionych form rozrywki oraz uprawiania sportu. Polacy jednak, jak pokazały wyniki sondy, próbują się odnaleźć w pandemicznej rzeczywistości. Rozrywka w pandemii, podobnie jak zakupy, przeniosła się w dużej części do wirtualnego świata, a Polacy chętniej korzystają z różnych kursów i warsztatów online, ale marzą o powrocie do pełnej aktywności.

*W materiale prasowym wykorzystano wyniki badania „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń w 2020 roku.