Prezentmarzeń

Wróć do wszystkich klientów
Czy Polacy potrafią odpoczywać? Z jakich rozrywek najchętniej korzystają?

Czy Polacy potrafią odpoczywać? Z jakich rozrywek najchętniej korzystają?

Szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków oraz wszechobecny stres sprawia, że coraz więcej osób ma trudności ze zrelaksowaniem i regeneracją organizmu. Polacy szukają nowych form wypoczynku i rozrywki. Serwis Prezentmarzeń, specjalizujący się w organizacji aktywnego spędzania czasu, zrealizował sondę pytając o „Ulubione aktywności sportowe i rozrywki Polaków”. Udzielone przez respondentów odpowiedzi, pozwalają wyciągnąć kilka ciekawych wniosków.

Dla co trzeciego Polaka ulubiona rozrywka wiąże się z aktywnością ruchową, a 27% wprost przyznaje się do siedzenia na kanapie i marzenia o uprawianiu sportu. Do multimedialnych i interaktywnych przyjemności jako ulubionego sposobu na relaks przyznaje się 11 % spośród 1376 respondentów badania. 

Jak pokazują wyniki sondy „Ulubione aktywności sportowe i rozrywki Polaków” , kiedy mamy do wyboru rodzaj rozrywki, najczęściej wybieramy ten związany z relaksem – 33%. Interesują nas jednak również niestandardowe formy spędzania czasu związane z kreatywnością – 22%. Najbardziej popularnym sportem jest bieganie – 35%, następnie jazda na rowerze i ćwiczenia fitness lub siłownia – 19%, piłka nożna – 14%, spacery i nordic walking – 9%, jak również pływanie – 4%.

Każdy potrzebuje odpoczynku, aby odreagować codzienne zmęczenie czy stres. Nasz organizm działa w dwóch trybach: mobilizacji i regeneracji. Zdrowy organizm naturalnie przełącza się pomiędzy trybami, gdy jednak nie potrafimy się zrelaksować umysł i ciało po pewnym czasie daje nam poważne ostrzeżenie, zaczyna szwankować zarówno psychika jak i ciało. Dlatego tak ważne jest znalezienie czasu na relaks, najlepiej powiązany z aktywnością ruchową, gdyż wówczas dotleniamy mózg i pobudzamy krążenie. Kiedy ćwiczymy wyciszamy też emocje. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Cały sekret udanego odpoczynku tkwi w naszej głowie. Jeśli masaż pozwala na relaks to powinniśmy korzystać z takiej formy. Forma odpoczynku powinna być dostosowana do naszych zainteresowań i osobowości, tylko wówczas będziemy chętnie się jej poddawali. Jeśli się do czegoś zmuszamy na pewno po jakimś czasie zrezygnujemy, a nasz organizm potrzebuje odreagowania regularnie. Jak zatem odpoczywać żeby odpocząć? Oto kilka niestandardowych propozycji na relaks i aktywność ruchową, które pojawiły się w Polsce i zyskują swoich zwolenników.

Floating

To głęboko relaksujący zabieg, który uwalnia ciało i umysł od stresów i napięć. Inaczej Terapia Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej, która bazuje na maksymalnym ograniczeniu bodźców docierających do nas z zewnątrz. Floating polega na unoszeniu się na powierzchni roztworu wody i soli w specjalnie przygotowanej do tego kabinie. W czasie zabiegu mięśnie się rozluźniają, spada ciśnienie krwi, a rytm serca zwalnia. Poprawia się pamięć i koncentracja oraz skutecznie obniża poziom kortyzolu i adrenaliny, a jednocześnie prowadzi do uwalniania dużej ilości endorfin. W efekcie zabiegu poprawia się samopoczucie, wraca energia do działania. Godzinna sesja w kabinie porównywalna jest to czterech godzin regenerującego snu. Rozluźnieniu całego ciała towarzyszy uwolnienie do krwiobiegu hormonów szczęścia- endorfin.

Bungee fitness

To ćwiczenia wykonywane z wykorzystaniem elastycznej liny do skoków na bungee to dawka zabawy i intensywny trening w jednym. Linę mocuje się do sufitu za pomocą haków. Uczestnik zajęć zakłada specjalną uprząż i przypina się do liny bungee karabinkiem wspinaczkowym. W zależności od rodzaju uprzęży, w niektórych klubach stosuje się również dodatkowe specjalne spodenki ochronne, wykonane z pianki neoprenowej, chroniące skórę przed otarciami. Trening do pracy wszystkie partie ciała, w szczególności zaś gorset mięśniowy stabilizujący kręgosłup. Mięśnie brzucha i pleców muszą być niemal cały czas napięte, aby ciało współpracowało z liną, a wykonanie ćwiczeń było w ogóle możliwe. Trening doskonale wzmacnia mięśnie łydek, ud, pośladków, barków i rąk – wszystko zależy od wykonywanej sekwencji ćwiczeń. Założeniem realizacji zajęć na linach jest poprawa koordynacji i sprawności ruchowej.

Lot w tunelu aerodynamicznym

Swobodne balansowanie w specjalnie przygotowanej przestrzeni to niecodzienna atrakcja, która umożliwia przeżycie podobnych wrażeń, co podczas skoku ze spadochronem. Pod czujnym okiem instruktora, ubrani w kombinezon, ochraniacze na łokcie i kolana, kask oraz rękawiczki, można poczuć stan nieważkości, podobnie jak skok ze spadochronem z wysokości 4 tysięcy metrów. Zabawa rozpoczyna się od 15 minutowego szkolenia teoretycznego, po którym pod czujnym okiem instruktora, ubrani w kombinezon, ochraniacze na łokcie i kolana, kask oraz rękawiczki, można poczuć stan nieważkości. Latanie w tunelu to zupełnie nowe wyzwanie. Dynamiczne środowisko wymaga precyzji ruchu, koordynacji ciała oraz ważne jest aby utrzymać środek ciężkości, dzięki czemu można najlepiej wykorzystać możliwość tunelu i cieszyć się dobrą zabawą.

Według 35% Polaków, biorących udział w sondzie serwisu Prezentmarzeń, zwracamy coraz większą uwagę nie tylko na cenę rozrywek, ale także na ich jakość. Według 27% respondentów jesteśmy coraz bardziej wymagającymi klientami w branży czasu wolnego. W rozrywce głównie poszukujemy oderwania od rzeczywistości – jak wskazuje 39% respondentów. Preferowana forma odpoczynku powinna dostarczać także relaksu – jak twierdzi 27% Polaków oraz zdaniem 20% całkowitego wyciszenia. Dla 14% kluczowe w rozrywce jest chęć poczucia adrenaliny.

Właściwy odpoczynek daje odprężenie, relaks oraz naładowanie akumulatorów do kolejnych zadań. Przy wyborze rodzaju wypoczynku warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby, możliwości i pasje. Należy pamiętać, że odpoczynek ma sprawić nam przyjemność, a nie być dodatkowym obciążeniem dla i tak już nadwyrężonego organizmu. – podsumowuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

* Materiał zilustrowano danymi z badania "Sportowe i rozrywkowe preferencje Polaków" i "Ulubione aktywności sportowe i rozrywki Polaków" zrealizowanymi przez serwis Prezentmarzeń.