Prezentmarzeń

Wróć do wszystkich klientów
Tradycyjnie czy komercyjnie? Jak Polacy szykują się do świąt? Wyniki badania

Tradycyjnie czy komercyjnie? Jak Polacy szykują się do świąt? Wyniki badania

Komercjalizacja świąt według 47% Polaków jest główną przyczyną zmian świątecznych zwyczajów i przygotowań. Co trzeci z nas zastępuje tradycyjne prezenty voucherami i kartami podarunkowymi, a 37% pyta najbliższych o preferencje upominkowe, bojąc się porażki. Według 40% skupiamy się głównie na samych przygotowaniach, gubiąc ideę świąt.

Jak pokazują wyniki badania "Zmiany w zwyczajach i preferencjach świątecznych Polaków", zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń, wciąż ulegamy szałowi grudniowych zakupów i gorączkowych przygotowań do Bożego Narodzenia.

Strach przed porażką i wygoda wpływa na wybór upominków

Dla co trzeciego Polaka kupno prezentów dla najbliższych to wciąż wyzwanie. Wynika to z faktu, że boimy się porażki w wyborze upominku, zajmuje nam to zbyt dużo czasu i często nie wiemy jakie są preferencje prezentowe osób, które chcemy obdarować. Według 27% Polaków stajemy się bardziej wygodni ofiarując na prezenty vouchery i karty podarunkowe. Jak podkreśla 23% coraz częściej zamiast prezentów materialnych wolimy takie, które pozwalają bliskim rozwijać pasje czy miło spędzić czas.

Technologie zmieniają świąteczne obyczaje

Jak zdradza 45% respondentów prezenty coraz częściej nabywamy w sieci, nie rozstając się ze swoimi smartfonami szukamy świątecznych okazji i pomysłów na upominki. Inspiracje kulinarne i przepisy na potrawy również czerpiemy głównie z Internetu, jak podkreśla 32% zapytanych. Według 15% pasterkę coraz częściej oglądamy w telewizji zamiast w niej osobiście uczestniczyć, a życzenia składamy sobie głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Co trzeci Polak przyznaje się, że w czasie świąt stara się powstrzymać od spędzania Bożego Narodzenia z telefonem w ręku, ale niestety mu to nie wychodzi.

Szaleństwo przygotowań odbija się na celebrowaniu świąt

Co trzeci Polak spośród 1015 respondentów badania serwisu Prezentmarzeń postrzega święta jako szaleństwo przygotowań i coraz mniej czasu na ich celebrowanie. Tempo życia i stres przekłada się na odbiór świąt, ale mimo to dla 30% z nas to wciąż najpiękniejsze chwile w ciągu roku z niepowtarzalną atmosferą. Według 28% to czas, kiedy trwa głównie zakupowa gorączka. Tylko 9% zapytanych Polaków badania przyznaje, że w czasie świąt staramy się na chwilę zatrzymać w codziennej gonitwie.

Najpiękniejsze momenty, które chcemy celebrować podczas Bożego Narodzenia to biesiadowanie przy wigilijnym stole - 29% odpowiedzi, ubieranie choinki – 22% odpowiedzi oraz obdarowywanie się prezentami – 21% odpowiedzi. Mimo że technologie i komercjalne podejście do świąt wpływają na ich odbiór, to najbardziej jak deklaruje aż 72% Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń, Boże Narodzenie chcemy wciąż obchodzić tradycyjnie, czyli w domu z rodziną.

Zwiększamy co roku świąteczny budżet

Prawie połowa respondentów badania deklaruje, że co roku zwiększa budżet na przygotowania do świąt, z czego 43% przyznaje wprost, że lubi w grudniu finansowo zaszaleć, a 5% nie liczy wydawanych kwot, aby się nie denerwować. Dla 43% ważne jest, aby pilnować wydatków i nie wydawać więcej. Tylko 7% zapytanych mówi wprost, że skromnie obchodzi święta. Grudniowe szaleństwo 46% respondentów finansuje z bieżących dochodów, a co trzeci Polak z oszczędności. Dla 10% świąteczna gorączka zakupowa wymaga zadłużenia na kartach kredytowych, 6% korzysta z kredytu lub bierze chwilówki, 4% pożycza w rodzinie lub u przyjaciół.

Ciągłe życie w pośpiechu, towarzyszący nam stres oraz zbyt mało czasu dla bliskich powoduje, że w nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia Polacy chcą odnaleźć chwilę spokoju i poczuć wyjątkową atmosferę. Mimo wszechobecnych technologii, popularności mediów społecznościowych i niezastąpionej roli Internetu, gdzie szukamy inspiracji na prezenty, potrawy i wystrój domu – w kwestii celebrowania świąt wciąż aż 72% Polaków pozostaje tradycjonalistami.

* Badanie "Zmiany w zwyczajach i preferencjach świątecznych Polaków" zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1015 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2019 roku.