Wakacyjne urlopy Polaków w liczbach – podsumowanie
Czas wakacyjnych urlopów wraz z początkiem września dobiegł końca. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń, podczas letnich wakacji 47% Polaków spędziło urlop tylko w kraju, 38% wybrało morze, 27% wypoczynek nad jeziorami i rzekami. Dla 45% najważniejsze było oderwanie się od pracy i codziennych obowiązków. Najwięcej pieniędzy Polacy wydali na zakwaterowanie i rozrywki.
O udanym urlopie według 52% respondentów badania „Zwyczaje urlopowe Polaków” zdecydowało przede wszystkim towarzystwo, według 27% jakość wypoczynku, a dla 15% wybór miejsca. Ważnym aspektem dobrze spędzonych wakacji stała się możliwość odcięcia się od zawodowych obowiązków. Dla 45% była to największa wartość wypoczynku. Aż 76% Polaków zadeklarowało, że potrafi podczas urlopu zapomnieć o pracy. Dla 30% bezcenna była możliwość regeneracji fizycznej i psychicznej.
Atrakcyjność turystyczna miejsca i ciekawe rozrywki
Największą wagę według 46% respondentów miała atrakcyjność turystyczna miejsca wybranego na letni wypoczynek. Istotnym elementem udanego urlopu były także rozrywki, dostarczające zarówno adrenaliny, jak i relaksu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się atrakcje plenerowe np. parki linowe, parki rozrywki, które deklarowało, że odwiedzi podczas lata aż 43% Polaków. Dla 38% preferowaną formą rozrywki były sporty wodne np. kajaki, skutery, windsurfing, przejażdżki łodziami motorowodnymi czy rejsy żaglówkami. Według 14% wakacje były idealnym momentem na spróbowanie sił za kierownicą np. gokartów, quadów i jazdy off road. Jak pokazały wyniki, 5% śmiałków podczas letniego urlopu postawiło na sporty powietrzne, skacząc na bungee, oddając skoki ze spadochronem czy podziwiając świat z paralotni.
Aż 65% respondentów badania zdradziło, że urlop to dobry czas, aby spróbować nowego sportu lub rozrywki, a 26% stwierdziło, że warto podjąć taką próbę. Lato sprzyja aktywności, podczas wypoczynku - jesteśmy bardziej otwarci na nowe doświadczenia i chętniej korzystamy także ze sportów ekstremalnych.
Atrakcyjne rozrywki to ważny element udanego urlopu. Większa mobilność Polaków, rosnące wynagrodzenia i chęć aktywnego spędzania czasu wolnego, wyzwala coraz większe zainteresowanie ciekawymi i niestandardowymi rozrywkami jak np. Flyboard, lot motoparalotnią czy jazda off road. Nawet jeśli decydujemy się spędzić letni wypoczynek w kraju, to chętnie szukamy w miejscu pobytu oryginalnych rozrywek. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.
Największą część urlopowego budżetu wydana na zakwaterowanie i rozrywki
Ponad połowa zapytanych Polaków, biorących udział w badaniu serwisu zadeklarowała, że sfinansuje tegoroczny, letni urlop z oszczędności, a 43% z bieżących zarobków. Do 1000 zł na osobę podczas wakacyjnego wypoczynku zdecydowało się przeznaczyć 27% respondentów. Na wydatek do 2000 zł mogło sobie pozwolić 38% respondentów. Dla co trzeciego Polaka urlopowy budżet nie był kłopotem pod warunkiem, że przed wyjazdem został ustalony limit wydatków. Jednak 28% respondentów przyznało, że budżet był problemem, gdyż urlop sprzyja finansowym, często nieplanowym szaleństwom.
Jak pokazały wyniki badania zrealizowanego przez Prezentmarzeń, największa część budżetu została przeznaczona na zakwaterowanie – 47% deklaracji oraz na rozrywki – 24% deklaracji. Na kolejnej pozycji znalazło się jedzenie – 19% wskazań oraz dojazd na urlop - 10% odpowiedzi.
Rosnący w Polsce poziom wynagrodzeń oraz moda na aktywny tryb życia i chęć atrakcyjnego spędzania czasu poza domem sprawia, że coraz więcej i chętniej wydajemy na przyjemności. Oprócz standardowych aktywności, wśród zainteresowań Polaków realizowanych w czasie wolnym, pojawiają się coraz częściej kreatywne i oryginale pomysły na wypoczynek. W efekcie przeznaczamy coraz większe kwoty na rozrywki, szczególnie te w okresie letnim.
*Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków” zostało zrealizowane na próbie 1053 respondentów w formie ankiety online przez serwis Prezentmarzeń w czerwcu 2019.
- Małgorzata Dębska
- m.debska@innovationpr.pl
- +48 662 150 880
- Innovation PR