Prezentmarzeń

Wróć do wszystkich klientów
Święta też  mają ciemną stronę –  stresują 65% Polaków

Święta też mają ciemną stronę – stresują 65% Polaków

Życie w biegu pod telefonem, gonitwa za prezentami i wyczerpujące przygotowania do świąt, a w dodatku niezadowolenie bliskich z otrzymanych upominków – to wszystko sprawia, że 65% Polaków otwarcie przyznaje -  święta to dla nich stres.

Serwis Prezentmarzeń realizując badania „Święta Bożego Narodzenia 2018 z perspektywy Polaków” zapytał 1683 respondentów – czy święta powodują stres i co wpływa negatywnie na świąteczną atmosferę. Aż 65% zapytanych Polaków potwierdziło, że święta to dla nich stres, z czego 27% podkreśliło, że skala zjawiska jest bardzo duża. Według 20% respondentów stres wynika z faktu, że zamiast wypoczywać, całą energię tracimy na przygotowania do świąt, a według 18% respondentów przyczyną jest głównie gonitwa za prezentami.

Świąteczną atmosferę najbardziej psuje zdaniem 31% zapytanych komercjalizacja Bożego Narodzenia i skupienie się na materialnym wymiarze oraz zdaniem 27% ankietowanych ciągły pośpiech i brak czasu na spokojne przygotowanie się do Wigilii. Dla 25% Polaków złe samopoczucie powoduje niezadowolenie bliskich z podarowanych im prezentów, a dla 17% złe relacje w rodzinie.

Największe świąteczne wpadki

Największą świąteczną wpadką według 39% respondentów badania jest podarowanie bliskiej osobie nietrafionego prezentu. Na drugim miejscu 31% Polaków wymienia kłótnie przy wigilijnym stole, następnie nadmiar alkoholu – 21% i niestosowny strój na święta – 9%.

Święta to czas dawania i przyjmowania prezentów, jednak dla wielu z nas obie te czynności są trudne i obarczone ryzykiem niepowodzenia. Upominki mają mnóstwo znaczeń i ujawniają jak postrzegamy innych. Niewłaściwy lub niedoceniony podarunek może przynieść spore straty w relacjach międzyludzkich, jak potwierdzają wyniki badania „Święta Bożego Narodzenia 2018 z perspektywy Polaków”.

Często mamy trudność w wyborze odpowiedniego prezentu, który nie będzie powieleniem poprzednich i sprawi przyjemność obdarowywanej osobie. W takich przypadkach dobrze sprawdzają się upominki w formie przeżyć, które mogą być ciekawą alternatywą dla tych standardowych. Masaż relaksacyjny, wizyta w Escape room, przejażdżka luksusowym samochodem – propozycji jest bardzo wiele. Można dobrać je odpowiednio do zainteresowań i wieku osoby, aby sprawić jej przyjemność i pozytywnie zaskoczyć ją świąteczną niespodzianką. Dobrym rozwiązaniem są karty podarunkowe i vouchery, które stały się już od kilku lat popularną i atrakcyjną formą prezentów.  –  mówi Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Prezenty świąteczne są obciążone ryzykiem

Aż 85% spośród 1683 Polaków przyznało, że zdarzyło się im być ofiarą nietrafionego prezentu, w tym 39% stwierdziło, że przytrafia się im to czasami, gdy ktoś ich dobrze nie zna. Niestety 29% z nas dostaje co roku jakiś nietrafiony upominek, a 17% narzeka, że bardzo często spotyka ich taki zawód. Mimo to 48% Polaków biorących udział w badaniu serwisu deklaruje, że lubi prezenty – niespodzianki, czyli jest gotowych na ryzyko. Prawie połowa z nas lubi odczuwać ten dreszczyk emocji, kiedy pod choinką zaczyna odpakowywanie prezentów, w których nie wie co się znajduje. Z kolei 29% woli prezenty materialne, a 23% zdecydowanie upominki w formie voucherów, które można samodzielnie zrealizować.

Każdy z nas ma na koncie nietrafiony prezent. Każdy doskonale zna to uczucie, ten moment ekscytacji, gdy otwiera starannie zapakowane, pięknie wyglądające pudełeczko, którego zawartość pozostawia wiele do życzenia. Obdarowywanie i otrzymywanie prezentów to miły element świąt, ale również towarzyszy mu stres.

Nadmiar obowiązków związanych z przygotowaniem świąt, konieczność spędzenia czasu z dawno niewdzianymi członkami rodziny lub teściami, korki na ulicach i tłok w centrach handlowych oraz nie zawsze trafione upominki – to sytuacje, które nas stresują w czasie przygotowań i celebrowania Bożego Narodzenia. Dlatego psychologowie radzą, aby w tym okresie nie narzucać sobie zbyt wielu obowiązków i przede wszystkim panować nad emocjami, aby nie wprowadzać nerwowej atmosfery, potęgującej stresowe sytuacje.

* Badanie „Boże Narodzenie 2018 z perspektywy Polaków" w formie ankiety online przeprowadził serwis Prezentmarzeń w dniach 15-29 listopada br. na reprezentatywnej grupie 1683 respondentów.