Prezentmarzeń

Wróć do wszystkich klientów
Ile wydamy na grudniowe upominki? Wyniki badania

Ile wydamy na grudniowe upominki? Wyniki badania

Ile Polacy planują w tym roku wydać na grudniowe upominki? Czy zapożyczą się na organizację świąt czy sfinansują je z oszczędności? Co stanowi największy wydatek w świątecznym budżecie? – sprawdził serwis Prezentmarzeń pytając o opinie 1683 respondentów.

Co trzeci z nas, jak wynika z badania „Święta Bożego Narodzenia 2018 z perspektywy Polaków” sfinansuje tegoroczne święta z oszczędności, 45% z bieżących dochodów. Niestety 22% z nas musi się zadłużyć na świąteczne wydatki, korzystając z karty kredytowej – 10%, pożyczki lub kredytu gotówkowego – 7% oraz prosząc o pomoc finansową rodzinę i przyjaciół – 5%. Największy budżet, co nie jest dużym zaskoczeniem pochłoną, jak deklaruje 67% Polaków prezenty dla rodziny i przyjaciół, 21% jedzenie, 12% świąteczny wystrój domu.

Ile średnio wydajemy na świąteczne upominki?

Na zakup prezentu dla bliskiej osoby, 27% respondentów przeznacza do 100 zł, 35% od 100 do 200 zł, a 19% do 300 zł. Dla 12% z nas akceptowalnym wydatkiem jest kwota powyżej 300 zł. Tylko 7% respondentów może przeznaczyć na zakup prezentu dla bliskiej osoby powyżej 500 zł.

Jednym z kluczowych elementów świąt, co odzwierciedla przedświąteczna „gorączka zakupowa” jest obdarowywanie się upominkami. Tradycja zakupu prezentów praktycznie przejęła świąteczne finanse, na dobre wpisując się w społeczne obyczaje. Aż 67% spośród 1683 respondentów badania serwisu najwięcej pieniędzy wyda właśnie na upominki.

Jak pokazują wyniki - ponad 70% z nas planuje w tym roku podarować bliskim prezenty. Dla 47% jest to miły gest okazania uczuć, a dla 37% część świątecznej tradycji. Zmieniają się jednak preferencje dotyczące prezentów, zarówno wśród obdarowujących, jak i obdarowanych. Większość zapytanych Polaków uważa, że z roku na rok kupujemy coraz mniej tradycyjnych upominków. Dlaczego się tak dzieje? Według 26% - zastępujemy standardowe prezenty bonami i voucherami, nie skazując się na gust ofiarodawcy. Dla 19% tradycyjne upominki są nudne i przewidywalne, 17% chce podarować bliskim prezent w formie przeżycia – na przykład lekcje tańca, masaż czy nawet skok ze spadochronem.

Już od kilku lat, coraz więcej osób decyduje się na upominki niematerialne, które pozwolą bliskiej osobie spełnić marzenia, miło spędzić czas wolny lub realizować pasje. Karty podarunkowe i vouchery stały się bardzo popularną i atrakcyjną formą prezentów. Dodatkową zaletą jest możliwość ich kupna na ostatni moment, jak i realizacji w dowolnym czasie.– komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Podarowanie bliskiej osobie nietrafionego prezentu – to według 39% respondentów badania największa świąteczna wpadka. Nic więc dziwnego, że dla 65% Polaków święta Bożego Narodzenia to stres. Według co trzeciego Polaka atmosferę świąt psuje ich komercjalizacja i skupienie się na materialnym wymiarze, według 27% ciągły pośpiech, a według 25% niezadowolenie bliskich z podarowanych im upominków.

 * Badanie „Boże Narodzenie 2018 z perspektywy Polaków" w formie ankiety online przeprowadził serwis Prezentmarzeń w dniach 15-29 listopada br. na reprezentatywnej grupie 1683 respondentów.