Prezentmarzeń

Wróć do wszystkich klientów

Jak Polacy odpoczywali od pracy latem 2017

Kończy się czas wakacyjnych urlopów, większość z nas wróciła się już do pracy. Czas na podsumowanie – jak Polacy odpoczywali od obowiązków zawodowych latem 2017.

Aż 67% z 2793 respondentów badania „Wakacyjne zwyczaje Polaków” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń zadeklarowało, że tegoroczny urlop spędza tylko w kraju, a 12% wyjedzie zarówno na krajowy, jak i zagraniczny urlop. Ponad połowa zapytanych Polaków zdecydowała się zorganizować wakacyjny odpoczynek samodzielnie, z czego co trzeci wziął pod uwagę rady i wskazówki przyjaciół lub rodziny.

Z badania serwisu wynika, iż Polacy zmieniają swoje zwyczaje urlopowe, poszukują nowych, atrakcyjnych form rozrywek i wydają na nie coraz więcej pieniędzy. Aż 37% Polaków wyjeżdża na urlop nawet 3 razy w roku, ale na krótsze wakacje, 19% korzysta z gotowej oferty biura turystycznego, lecz ponad połowa woli zaplanować urlop samodzielnie.

Dla Polaków coraz bardziej liczy się chęć indywidualnego decydowania o formie spędzania wolnego czasu i możliwość dopasowanie oferty do własnych potrzeb. Dlatego rośnie zainteresowanie niestandardowymi i ciekawymi aktywnościami oraz liczba osób korzystających z takich serwisów jak nasz, które oferują różnorodną i oryginalną rozrywkę w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju. Rosnącym zainteresowaniem, szczególnie w  okresie letnim cieszą się atrakcje wodne, sporty powietrzne, czyli aktywne formy spędzania czasu. Flyboard, lot widokowy samolotem czy paralotnią, skok na bungee, parki linowe, parki rozrywki – to popularne wakacyjne atrakcje.  – komentuje Grzegorz Rożalski, dyrektor zarządzający serwisu Prezentmarzeń.

Odpoczynek od pracy coraz częściej oznacza aktywne spędzanie czasu. Jak pokazują wyniki badania „Wakacyjne zwyczaje Polaków”, czas na urlopie najchętniej spędzamy zwiedzając zabytki i inne popularne turystycznie miejsca (39% wskazań). Spośród 2793 respondentów, co trzeci deklaruje, iż podczas wakacyjnego odpoczynku od pracy  uprawia sport i próbuje różnych aktywności (36% wskazań). Dla 25% Polaków urlop oznacza wciąż pasywny wypoczynek, czyli leżenie i leniuchowanie na plaży czy nad jeziorem, czytanie książek lub gazet.

Najczęściej wakacyjny urlop spędzamy z rodziną (34%) i z partnerem lub partnerką (31%) oraz z przyjaciółmi lub znajomymi (27%). Tylko 8% z nas deklaruje, że spędza wakacje samotnie.

Podczas urlopu, jesteśmy skłonni wydać więcej na niestandardowe rozrywki. Średnio wydajemy na nie 300 – 400 zł. Ponad 20% zapytanych Polaków przeznacza na ten cel już 400- 500 zł, a 19% nawet powyżej 500 zł. Budżet wakacyjny to przede wszystkim wydatki na atrakcyjne spędzanie czasu (39%), na zwiedzanie (33%), na jedzenie (16%) oraz na pamiątki (12%).

Odrywając się od obowiązków zawodowych, zwracamy coraz większą uwagę na jakość i komfort wypoczynku. Planując wyczekiwany w pracy urlop,  największą wagę przywiązujemy do atrakcyjności turystycznej miejsca pobytu (39% deklaracji) oraz dostępności różnych, lokalnych rozrywek (34% deklaracji). Liczy się również komfort zakwaterowania (19% wskazań) i poziom usług gastronomicznych (8% wskazań).

Ponad 60% zapytanych respondentów deklaruje, iż podczas urlopu chce lub rozważa spróbowanie nowej aktywności, a nawet wypróbowania swoich sił w sportach ekstremalnych. Aktywny wypoczynek stał się modny. Nawet jeśli nie udajemy się na dłuższy, letni urlop i zostajemy dodatkowo w kraju, to chętnie korzystamy z wypadów typu „city break” .

City break, czyli krótki wypad do innego miasta, to modny sposób na urlop i zauważalny trend rynkowy. Zauważyliśmy, iż już od kilku lat Polacy bardzo interesują się aktywnym spędzaniem czasu i próbowaniem niestandardowych form rozrywek odwiedzając duże, polskie miasta Największym zainteresowaniem cieszą się propozycje z Krakowa, Warszawy, Gdańska, Gdyni, Wrocławia, Poznania – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Wciąż wielu Polaków ma problem z zapomnieniem o obowiązkach zawodowych podczas urlopu, a 37% zapytanych przez serwis respondentów deklaruje, iż wyjeżdża na urlop nawet 3 razy w roku, ale na krótsze wakacje. Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych społeczeństw i zdaniem psychologów muszą nauczyć się wypoczywać, aby zregenerować umysł i wracać do pracy po urlopie w dobrej formie psychicznej.

*Badanie „Wakacyjne zwyczaje Polaków” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 2793 respondentów latem br. Badanie zostało zrealizowane w formie ankiety online.