3 prezenty, które mogą nas zabić
Obdarowywanie prezentami świątecznymi to tradycja, bez której większość z nas nie wyobraża sobie Świąt. Coraz częściej szukamy oryginalnych pomysłów i wybieramy świąteczne prezenty w formie przeżyć, aby dostarczyć bliskiej osobie niezapomnianych emocji. Na co jednak należy zwrócić uwagę aby taki upominek nie był niebezpieczny?
Z roku na rok rośnie popularność sportów ekstremalnych i coraz więcej osób chcąc spróbować silniejszych wrażeń, próbuje ryzykownych dyscyplin. Między innymi dlatego prezenty w formie przeżyć coraz częściej pojawiają się wśród podarunków. Jak wynika z sondy serwisu PrezentMarzeń.com, w pierwszej kategorii klasyfikują się upominki dostarczające niezapomnianych, ekstremalnych emocji, które wybrało 35% ankietowanych, zarówno za kierownicą, w powietrzu jak i w wodzie, drugie miejsce (21%) tworzą prezenty sportowe, a trzecie miejsce (18%) zajmują prezenty kreatywne. Niesłabnącą popularnością cieszy się jazda rajdowa, skok ze spadochronem czy nurkowanie. Na co jednak obdarowany takim prezentem powinien zwrócić uwagę próbując po raz pierwszy takich niezapomnianych doznań?
Na lądzie - jazda rajdowa
Ogromne emocje budzi jazda potężnej mocy rajdówką czy samochodem wyścigowym. Szczególnie dla panów jest to nie lada gratka. Miłośnikom motoryzacji dostarcza ona olbrzymiej dawki adrenaliny i przede wszystkim pozwala poczuć się jak prawdziwy kierowca rajdowy. Aby jednak taka zabawa nie skończyła się wypadkiem lub rozbiciem auta, trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim na początku każdy odbywa szkolenie teoretyczne, na którym dowiaduje się jak pokonywać zakręty, jak kierować autem w slalomie, na czym polega jazda z napędem na cztery koła i jakie jest znaczenie oznaczeń na torze np. flag i świateł. Warto sprawdzić również czy tor posiada zabezpieczenie medyczne oraz dobrą nawierzchnię. Wskazane jest również stosowanie podstawowych zasad ograniczonego zaufania na torze i zwrócenie uwagi aby ktoś przypadkiem w nas nie wjechał. Co prawda, takie kolizje praktycznie się nie zdarzają, ale często chcąc ominąć innego kierowcę możemy wypaść z toru. Zakaz wyprzedzania na zakrętach jest podstawową zasadą jazdy na torze. Nad bezpieczeństwem jazdy zawsze czuwa doświadczony instruktor, więc jeśli przestrzegamy jego wskazówek możemy w pełni wykorzystać potencjał samochodu i toru.
W powietrzu - skoki ze spadochronem
Niesłabnącą popularnością cieszą się również skoki ze spadochronem. To jedne z najbardziej ekscytujących doznań w powietrzu. Miłośnicy wysokości mogą poczuć się jak ptak. Ziemia z takiej wysokości to niecodzienny widok. Spadochroniarstwo jest bezpieczne pod warunkiem, że przestrzegamy jasno określonych zasad. Pierwsze skoki powinno odbyć się z instruktorem wykonując tzw. skok tandemowy i do takiego nie jest konieczna wyjątkowa sprawność fizyczna. Przyczepiony z tyłu instruktor zapewnia nam bezpieczeństwo. Przed każdym skokiem ze spadochronu odbywa się specjalne szkolenie teoretyczne, które ma za zadanie zaznajomić śmiałka z zadaniami praktycznymi w powietrzu. Na początku, w zależności od typu samolotu i rodzaju skoków przydzielane są miejsca na pokładzie i instruktor wyznacza kolejność skoków, skoczek pod żadnym pozorem nie może zmienić swojego miejsca. Czynności po wyskoku uzależnione są od sposobu otwarcia spadochronu, wysokości, wiatru, odległości od innych ewentualnych skoczków i lądowania w wyznaczonym miejscu. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie lądować na palce, pięty i wyprostowane lub rozstawione nogi, a następnie jak najszybciej nie pozwolić ciągnąć się „czaszy” po ziemi. Przestrzegając rekomendacji instruktora można cieszyć się skokiem i doświadczać niezapomnianych wrażeń.
Pod wodą – nurkowanie
Nurkowanie zdobyło już wierną rzeszę fanów w kraju, jest to bardzo przyjemny sport, jednak aby był bezpieczny wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Konieczne jest najpierw przejście odpowiednich szkoleń. Na kursie nurkowania w części teoretycznej, powinniśmy dowiedzieć się, jakie jest zastosowanie oraz nazewnictwo poszczególnych elementów sprzętu do nurkowania. Zaznajomić się z podstawowymi zasadami zmian ciśnienia i głębokości oraz budową układu oddechowego i krążenia. Dodatkowo, w trakcie pierwszej części nauki nurkowania powinniśmy zostać poinformowani, jakie są zasady bezpieczeństwa obowiązujące pod powierzchnią wody, jak również nauczyć się języka znaków nurkowych, czyli typowych znaków zastępujących komunikaty głosowe, który używany jest do porozumiewania się pod wodą. Druga część kursu nurkowania to wykorzystanie wiedzy zdobytej w praktyce. O bezpieczeństwo zawsze dba instruktor, czyli Divemaster. Na własnej skórze można przekonać się, co czuje nurek eksplorujący podwodne środowisko w całym niezbędnym do tego ekwipunku.
Polacy coraz odważniej podchodzą do realizacji własnych niestandardowych zainteresowań. Serwis PrezentMarzen.com badając potencjał rozwoju branży sportów ekstremalnych i aktywności fizycznej Polaków, zrealizował w 2014 roku sondę na próbie ponad 1000 respondentów. Wyniki pokazały, że 84% Polaków uprawia jakikolwiek sport, z czego 36% regularnie. Wśród respondentów, którzy chcieliby spróbować sportów ekstremalnych, wymieniano najchętniej te „za kierownicą” – 36% wskazań (jazda off road, rajdy samochodowe), 26% „w powietrzu” (skoki spadochronowe, loty balonem, motolotnią czy paralotnią) i 19% „w wodzie” (nurkowanie, flyboard, parasailing). Swoje marzenia w formie niestandardowych przeżyć realizują zazwyczaj osoby młode, 39% stanowią osoby w wieku 25 – 34 lat, a 26 % w wieku 35 - 44. Na trzeciej pozycji – 20 % klasyfikują się osoby pomiędzy 18 a 24 rokiem życia.
Obecne możliwości realizacji marzeń przekładają się również na formy prezentów, bardziej doceniamy takie, które pozwalają nam doświadczyć czegoś nowego. Dlatego też coraz częściej obdarowujemy niestandardowymi prezentami w postaci przeżyć również w Święta.– mówi Kornel Piesio z serwisu PrezentMarzen.com.
Sporty ekstremalne to wielka przygoda, wyzwanie oraz możliwość lepszego poznania samego siebie. Taki zastrzyk energii i doznania nowych, mocnych wrażeń skłania do spróbowanie sportów ekstremalnych w Polsce coraz więcej osób. Musimy jednak pamiętać o ważnych zasadach bezpieczeństwa, aby miły prezent nie okazał się śmiertelną niespodzianką.
- Małgorzata Dębska
- m.debska@innovationpr.pl
- +48 662 150 880
- Innovation PR