PCO S.A

Wróć do wszystkich klientów

Nowoczesna optoelektronika na jubileuszowym MSPO 2017

Zbliża się XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, podczas którego PCO S.A. zaprezentuje swoje produkty. Lider w dziedzinie optoelektroniki w tym roku ponownie powalczy o Defendery, zgłaszając do konkursu system obserwacji dookólnej SOD i dzienny celownik modułowy DCM-1 „SZAFIR”.  

PCO S.A. na XXV MSPO, podobnie jak w poprzednich latach zaprezentuje swoje wyroby w hali Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Firma PCO S.A. przedstawi między innymi: monokular noktowizyjny MU-3M „KOLIBER”, lotnicze gogle noktowizyjne PNL-4, gogle noktowizyjne PNL-2ADM „SZPAK” i gogle noktowizyjne MU-3ADM. Prezentowane będą również lotnicze gogle noktowizyjne PNL-3M. Uzyskały one certyfikację Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), co umożliwia ich zastosowanie w lotnictwie cywilnym.

Podczas targów PCO S.A. będzie również prezentować: dzienny celownik modułowy DCM-1 „SZAFIR”, przeznaczony do prowadzenia ognia na bliskich i średnich dystansach, zaprojektowany z myślą o broni przewidywanej jako uzbrojenie polskiego żołnierza – karabinków MSBS-5,56 oraz do karabinków szturmowych używanych obecnie. Zobaczymy także jeden z najnowszych produktów - strzelecki celownik termowizyjny SCT „RUBIN”, przeznaczony do obserwacji  oraz prowadzenia ognia z broni strzeleckiej w dzień i w nocy, w warunkach normalnych i ograniczonej widoczności oraz w różnych warunkach klimatycznych i atmosferycznych. Wśród wystawianych produktów znajdą się także: termowizyjny system obserwacji TSO-1 „AGAT”. Zastosowane w nim rozwiązania konstrukcyjne i zaawansowane metody przetwarzania obrazu termowizyjnego, pozwoliły na uzyskanie wyjątkowej jakości obrazu termowizyjnego przy jednoczesnej redukcji masy i poboru energii. Prezentowane będą kamery termowizyjne: KLW-1 „ASTERIA” i KMW-3 „TEMIDA”  oraz  peryskopowy celownik termowizyjny PCT-72.       

PCO S.A. pokaże także, zgłoszony do nagrody Defender, System Obserwacji Dookólnej (SOD). Jest to urządzenie mające zapewnić dowódcy pojazdu możliwość prowadzenia panoramicznej obserwacji w dzień i w nocy, także  przy ograniczonej widoczności, bez konieczności sterowania przyrządami optycznymi/optoelektronicznymi. Panoramiczny obraz otoczenia pojazdu, z kamer telewizyjnych lub termowizyjnych, jest wyświetlany na monitorze LCD na stanowisku dowódcy w postaci jednego obrazu którym można dowolnie manipulować – powiększając go i przesuwając obszar zainteresowania na wybrany rejon obserwacji. Ułatwia to wykrywanie i identyfikację celów mogących stanowić potencjalne zagrożenie. SOD składa się z kilku elementów: czterech głowic-modułów z kamerami telewizyjnymi i termowizyjnymi, monitora z ekranem dotykowym, switcha-zasilacza, komputera-koncentratora oraz okablowania. W konstrukcji systemu wykorzystano innowacyjne rozwiązanie polegające na zastosowaniu zaawansowanych modułów telewizyjno-termowizyjnych, rozmieszczonych nieruchomo na wieży pojazdu w sposób  zapewniający dookólną obserwację otoczenia.

Spółka wystawi również system ostrzegania o opromieniowaniu laserowym OBRA-3, posiadającym  zdolność aktualizacji kierunku, z którego następuje opromieniowanie, uwzględniającą ruch pojazdu lub jego wieży, eliminuje promieniowanie odbite oraz umożliwia komunikację z systemem kierowania ogniem lub innymi systemami pojazdu.                                       

Udział w MSPO to dla naszej firmy przede wszystkim możliwość pokazania na dużą skalę wyrobów optoelektronicznych, przyrządów obserwacyjnych i celowniczych. Możemy pochwalić się naszymi osiągnięciami prezentując innowacyjne rozwiązania, które mają realny wpływ na modernizację polskiego wojska i potrafią spełnić wysokie oczekiwania kontrahentów – komentuje Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A.

 

***

PCO S.A. jest czołowym krajowym producentem przyrządów obserwacyjnych i celowniczych z zastosowaniem techniki laserowej, noktowizyjnej i termowizyjnej dla potrzeb wojska oraz innych służb mundurowych. Oferta spółki obejmuje, zarówno wyposażenie indywidualne żołnierza, jak i wozów bojowych. PCO S.A. zajmuje się również prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych. Spółka PCO S.A. należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. PGZ konsoliduje docelowo ponad 30 firm (z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore i nowych technologii) z rocznymi obrotami rzędu 4,5mld zł oraz przeszło 16 tysiącami pracowników. W efekcie konsolidacji, powstanie jeden z największych koncernów obronnych w tej części świata – lider przemysłowy w procesie modernizacji polskiej armii.