PCO S.A

Wróć do wszystkich klientów

Pokaz sprzętu dla Wojsk Obrony Terytorialnej

W dniu 9 lutego br. w siedzibie PCO S.A. odbył się pokaz sprzętu dla Wojsk Obrony Terytorialnej z udziałem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza.

Celem spotkania było zapoznanie się z ofertą dla WOT zaproszonych spółek zaangażowanych w realizację projektu oraz omówienia ich możliwości produkcyjnych na lata 2017-2019. Przedstawiciele PCO, FB ŁUCZNIK, ZM Tarnów, Dezamet, Belma, MESKO, MASKPOL, OBR CTM, WZŁ nr 1, WZI wygłosili prezentacje przedstawiając potencjał poszczególnych spółek w wyposażeniu żołnierzy OT w nowoczesny sprzęt.

W spotkaniu odbywającym się w siedzibie PCO S.A. brał udział Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, generał brygady Wiesław Kukuła pełniący stanowisko dowódcy formowanych Wojsk Obrony Terytorialnej, a także szef gabinetu politycznego MON Krzysztof Łączyński. Po prezentacji oferty poszczególnych spółek odbyła się wewnętrzna, dwugodzinna narada, podczas której szef MON oraz generał Kukuła przedstawiali swoje oczekiwania względem wyposażenia i uzbrojenia WOT, a przedstawiciele przemysłu odpowiadali na nie, prezentując swoje wyroby oraz możliwości dostarczania ich dla WOT.

Minister Antoni Macierewicz wygłosił oświadczenie dla mediów, w którym powiedział: „Bardzo się cieszę, że mogę zaprezentować nowoczesny, a nawet supernowoczesny sprzęt, który podkomendni pana gen. Wiesława Kukuły, czyli żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej będą mieli dostępny, będą mogli mieć na swoim wyposażeniu w najbliższej przyszłości. Minister Macierewicz podkreślił również, iż MON chce kupować sprzęt dla polskiego wojska w polskich zakładach mówiąc: „My nie chcemy kupować wszędzie na świecie, chcemy kupować w Radomiu, Tarnowie, w polskich zakładach, ale polskie zakłady muszą te produkty dostarczać w odpowiedniej ilości i o odpowiedniej jakości i jeszcze w odpowiednim czasie, za odpowiednią cenę.”

Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A., w którego siedzibie miała miejsce prezentacja sprzętu dla WOT zapewnił, iż kierowana przez niego spółka jest gotowa, aby wyposażyć bataliony obrony terytorialnej w oczekiwany sprzęt. Dodał również, iż wie od prezesów innych spółek z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, że są także gotowi do realizacji dostaw.

Dowódca WOT generał brygady Wiesław Kukuła zaznaczył, iż w pierwszej kolejności żołnierzom tworzącym nową formację będzie potrzebne wyposażenie indywidualne, czyli broń osobista i noktowizory. Zgodnie z założeniami w pierwszym roku żołnierze obrony terytorialnej odbędą szkolenia indywidualne z podstaw i przetrwania na polu walki.

Na spotkanie przygotowano wystawę z prezentacją wyrobów poszczególnych spółek, które będą realizować dla MON zamówienia związane z wyposażeniem i uzbrojeniem WOT. Gospodarz wczorajszego wydarzenia z udziałem ministra Macierewicza firma PCO S.A., jeden z dostawców sprzętu dla nowej formacji wojskowej, pokazała między innymi monokular noktowizyjny MU-3M "KOLIBER" oraz celownik termowizyjny SCT "RUBIN".

***

PCO S.A. jest czołowym krajowym producentem przyrządów obserwacyjnych i celowniczych z zastosowaniem techniki laserowej, noktowizyjnej i termowizyjnej dla potrzeb wojska oraz innych służb mundurowych. Oferta spółki obejmuje, zarówno wyposażenie indywidualne żołnierza, jak i wozów bojowych. PCO S.A. zajmuje się również prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych. Spółka PCO S.A. należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. PGZ konsoliduje docelowo ponad 30 firm (z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore i nowych technologii) z rocznymi obrotami rzędu 4,5mld zł oraz przeszło 16 tysiącami pracowników. W efekcie konsolidacji, powstanie jeden z największych koncernów obronnych w tej części świata – lider przemysłowy w procesie modernizacji polskiej armii.