Inni Klienci

Wróć do wszystkich klientów
Konsultacje farmaceutyczne – nowe świadczenia w systemie ochrony zdrowia

Konsultacje farmaceutyczne – nowe świadczenia w systemie ochrony zdrowia

Każdy z nas posiada w domu apteczkę, w której gromadzą się różnorodne leki, suplementy diety czy produkty ziołowe. Może okazać się, że stosowane połączenia tych preparatów, nie tylko mogą nie być korzystne dla zdrowia, ale także stanowić jego zagrożenie. Interakcje pomiędzy stosowanymi lekami, ale także suplementami i pożywieniem, stanowią istotny problem bezpieczeństwa i skuteczności leczenia.

Obecnie, dzięki ustawie o zawodzie farmaceuty, magister farmacji może wesprzeć pacjenta podczas indywidualnych konsultacji. Jego wiedza i doświadczenie może pomóc w podjęciu mądrych decyzji dotyczących dalszego leczenia. Aktualnie w systemie ochrony zdrowia farmaceuta to ważny partner dla lekarzy i pacjentów.

Konsultacje z farmaceutą – dlaczego to ważne?

Pacjenci stosują coraz więcej preparatów - zarówno tych przepisanych przez lekarza, jak i kupionych na własną rękę. Często korzystają z porad wielu specjalistów jednocześnie, co dodatkowo wydłuża listę przyjmowanych leków. Bezrefleksyjne stosowanie takiej mieszanki leków, suplementów i ziół może wywoływać niepożądane efekty zdrowotne. Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, które w efekcie mogą skutkować nasileniem działań niepożądanych stosowanych leków czy zniwelowaniem ich działań terapeutycznych. Poza interakcjami między lekami wyróżniamy także interakcje pomiędzy lekami i suplementami oraz samymi suplementami między sobą. Zdarza się, że stosowane preparaty konkurują ze sobą, czego doskonałym przykładem może być jednoczesne zażywanie wapnia i magnezu. Takie postępowanie skutkuje zmniejszeniem wchłaniania magnezu, a to podważa sens suplementacji tego pierwiastka. - tłumaczy Nicole Wójcik, farmaceutka.

Ważnym zagadnieniem są interakcje leków i suplementów z pożywieniem. Należy zwrócić uwagę nie tylko na posiłki spożywane bezpośrednio po zażyciu leków, ale także napoje, którymi popijane są leki. Produkty bogate w błonnik, takie jak kasze czy płatki owsiane, mogą zaburzać wchłanianie wielu leków, co w konsekwencji wiąże się ze zmniejszeniem efektu terapeutycznego.

Leki i suplementy zawsze należy popijać wodą. Niektóre napoje, takie jak kawa, herbata, mleko, alkohol mogą wchodzić z nimi w interakcje. Przykładem jest sok grejpfrutowy, którego spożywanie w trakcie kuracji niektórymi lekami może powodować wzrost stężenia tych leków we krwi, a to z kolei może nasilać ich działania niepożądane. Warto także pamiętać, że część leków musi być stosowana na czczo. – dodaje Nicole Wójcik, magister farmacji.

Odrębnym zagadnieniem jest odpowiednia pora przyjmowania leków. Niektóre leki powinny być przyjmowane rano, inne wieczorem, np. ze względu na efekty, jakie wywołują. Przykładem mogą być leki moczopędne, których stosowanie wieczorem nie tylko wybudza pacjentów ze względu na potrzeby fizjologiczne, ale także może się przyczyniać do zwiększenia ryzyka upadków, co w przypadku osób starszych jest niezwykle niebezpieczne.

Korzyści dla pacjenta i systemu ochrony zdrowia

Regularne konsultacje z farmaceutą przynoszą korzyści zarówno pacjentowi, jak i całemu systemowi ochrony zdrowia. Pacjent, korzystając z takiej porady, zyskuje pewność, że przyjmuje leki w sposób bezpieczny i zgodny z zaleceniami. Dzięki wsparciu farmaceuty unika ryzyka niebezpiecznych interakcji między lekami i suplementami, co może zapobiec poważnym powikłaniom zdrowotnym. Z kolei dla systemu ochrony zdrowia, rola farmaceutów w edukacji pacjentów i monitorowaniu ich terapii ma ogromne znaczenie, przyczynia się do zmniejszenia liczby powikłań wynikających z niewłaściwego stosowania leków, prowadzi do obniżenia kosztów leczenia i odciążenia szpitali.

***

mgr farm. Nicole Wójcik, farmaceuta z wieloletnim doświadczeniem pracy w aptece na stanowiskach: magistra farmacji, kierownika apteki, koordynatora ds. aptek, a także koordynatora punktu szczepień. Ukończyła 3-letnie studia podyplomowe na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym uzyskując tytuł specjalisty farmacji aptecznej. Jest absolwentką studiów podyplomowych „Interdyscyplinarne studia menedżerów farmacji” oraz „Profesjonalna opieka farmaceutyczna” na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Jako jedna z pierwszych farmaceutek w Polsce prowadzi stacjonarne konsultacje farmaceutyczne, podczas których przeprowadza zaawansowany kliniczny przegląd lekowy. Konsultuje pacjentów pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności stosowanej farmakoterapii oraz optymalizacji leczenia.

Edukuje poprzez Instagram na profilu: @mgrfarm.nicolewojcik