Inni Klienci

Wróć do wszystkich klientów

Prezenteizm, czyli zaraźliwa nieobecność pracowników w dobie koronawirusa. Jak mogą sobie z nią radzić pracodawcy?

Zjawisko prezenteizmu niejedno ma oblicze. To również nieefektywne spędzanie czasu przeznaczonego na pracę w miejscu jej wykonywania. W praktyce jesteśmy obecni ciałem, ale robimy wszystko by nie realizować celów. Jednym z powodów takiego zachowania mogą być zaburzenia koncentracji, rozkojarzenie czy nagły spadek energii. Prezenteizm to jeszcze jeden łatwo roznoszący się wirus, z którym firmy w najbliższych miesiącach będą musiały sobie poradzić.

Apatia, brak chęci do działania czy obniżony nastrój to charakterystyczne objawy osłabienia organizmu, które zaczynają pojawiać się w okresie jesiennym. Najczęstszą przyczyną, która wpływa na pogorszenie się samopoczucia jest obniżona temperatura, brak światła słonecznego czy niewystarczająca ilość witamin. Dodatkowo panujący obecnie podwyższony poziom stresu spowodowany koronawirusem odbija się nie tylko na zdrowiu psychicznym, ale również fizycznym pracowników. Wszystkie te czynniki mogą nieść za sobą liczne konsekwencje i przełożyć się na zmniejszoną produktywność w pracy.

Zadbanie o kondycję pracowników wydaje się kluczowym zadaniem, jakie powinni postawić sobie pracodawcy w nadchodzących miesiącach. Na wzmocnienie organizmu nie ma prostej i błyskawicznej metody. Można jednak zoptymalizować pracę układu odpornościowego, stosując odpowiednią dietę. Słaba jakość diety pracowników sprzyja niedostatecznemu uzupełnieniu składników odżywczych i może wpływać na pogorszenie kondycji zdrowotnej w ujęciu psychicznym i fizycznym. Sprzyja także infekcjom i przede wszystkim pogorszeniu pracy umysłowej. – wyjaśnia Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Jak wynika z badania „Żywieniowe nawyki pracujących Polaków” zrealizowanego przez „Dailyfruits” - Polacy nie jedzą zdrowo. Choć 62% pracujących Polaków uważa, że zdrowo się odżywia. W rzeczywistości dieta 76% tych osób jest uboga pod kątem odżywczym i zdrowa w niskim stopniu. Spośród wszystkich osób biorących udział w badaniu, dieta jedynie 23% była zdrowa w stopniu umiarkowanym. Nikt nie osiągnął wysokiego stopnia jakości diety.

Pracownicy nie mają wykształconych prawidłowych nawyków żywieniowych. Jak wynika z badania 40% pracowników nie zjada codziennie warzyw, a 50% pracujących Polaków nie zjada codziennie owoców, które są głównym źródłem witamin. Owoce i warzywa są ważnym elementem zdrowej diety. W pracy, bez względu na miejsce jej wykonywania, spędzamy średnio co najmniej 8 h dziennie. Według zaleceń dietetyków owoce i warzywa powinny być jedzone w ilości minimum 400 g dziennie w proporcji ¼ do ¾, im ich więcej tym lepiej.   Warzywa i owoce dostarczają niemal wszystkich witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowej pracy całego organizmu. Zmniejszają stres oksydacyjny, sycą i nawadniają.

Biorąc pod uwagę czas, jaki spędzamy w pracy, bez względu na miejsce jej wykonywania duże znaczenie dla efektywności mają nawyki żywieniowe. Zła kompozycja posiłków i nieregularne ich spożywanie, nadużywanie słodyczy – to obszary, w których pracodawca może wesprzeć pracownika dając szansę na dokonywanie lepszych wyborów żywieniowych poprzez zastępowanie słodyczy zdrowymi przekąskami typu owoce, warzywa i orzechy. Tworzenie nawyków jest najlepszym sposobem podtrzymywania zdrowych zachowań. Pracodawcy mogą wpłynąć na dostępność zdrowej żywności dla pracowników szczególnie w tak trudnym dla wszystkich okresie. Do niedawna wspieraliśmy firmy, które zamawiały owocowe skrzynki dla pracowników w biurach i zakładach pracy. Wychodząc naprzeciw obecnym potrzebom stworzyliśmy możliwość, dzięki której pracodawcy mogą zamówić owoce i warzywa dla swoich pracowników pracujących w domu. – dodaje Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Zła kompozycja posiłków lub nieregularne ich spożywanie  mogą wpływać na zbyt gwałtowne wahania poziomu glukozy we krwi prowadzące do zaburzeń koncentracji. Ponad 83% zapytanych osób uważało, że jego posiłki są zróżnicowane. Zaznaczały tak nawet osoby (65%), które uważały, że nie odżywiają się zdrowo.

Wskazuje to na konieczność edukacji pracowników w zakresie prawidłowego komponowania diety. Taki sposób odżywiania dostarcza wszystkie składniki odżywcze niezbędne do funkcjonowania organizmu – od podstawowych funkcji życiowych jak: bicie serca, pracę mięśni czy oddychanie, po myślenie, zapamiętywanie oraz koncentrację w pracy.

Wśród osób uważających, że zdrowo się odżywiają, ponad 37% spożywa zazwyczaj słodycze po obiedzie, a 13% zjada je co najmniej raz dziennie. Zbyt częste spożywanie słodyczy może być przyczyną zaburzeń koncentracji, nagłych spadków energii. Okazuje się, że wśród respondentów były osoby, które twierdząc, że odżywiają się zdrowo regularnie spożywały słodycze. Dopóki nie zweryfikują oni swoich przekonań z rzeczywistością może okazać się, że nie będą poszukiwali zdrowej alternatywy. Ważne jest, aby dobierać przekąski, które w dużej objętości mają mało kalorii jak na przykład warzywa lub owoce.

Analizując całą zebraną grupę osób, 40% miało nieprawidłową masę ciała (w tym niedowagę 5%, nadwagę 25%, otyłość 10%). Badania wskazują na fakt, że osoby z wyższym BMI borykają się w większym stopniu ze zjawiskiem prezenteizmu.

Walka z prezenteizmem stanowi jedno z kluczowych wyzwań stojących przed pracodawcami. Oferując swoim pracownikom zdrową i wartościową przekąskę, która pozwoli im utrzymać poziom koncentracji na odpowiednim poziomie mogą zadbać o ich kondycję psychiczną, która przełoży się na efektywność w pracy jak i zdrowie całego organizmu.