Inni Klienci

Wróć do wszystkich klientów
 Dietetyk coraz częściej gości w firmach edukując pracowników. Fanaberia czy realna potrzeba?

Dietetyk coraz częściej gości w firmach edukując pracowników. Fanaberia czy realna potrzeba?

Epidemia nadwagi i otyłości z roku na rok zbiera swoje żniwo. Jej skutki odczuwają również pracodawcy, gdyż rośnie liczba osób na zwolnieniach lekarskich, borykających się z metabolicznymi chorobami cywilizacyjnymi, wywołanymi m.in. przez otyłość. Kompleksowe programy prozdrowotne dla pracowników, także z obszaru dietetyki, stają się jedną z szans na poprawę wydajności i obniżenie absencji w firmach. Co na to pracodawcy i pracownicy?

Budowanie odporności w organizacjach powinno się zacząć od zadbania o potrzeby pracowników w zakresie ich dobrostanu zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Dostęp do opieki medycznej w kontekście problemów z jakimi mierzą się pracownicy funkcjonujący w różnych modelach świadczenia pracy, jest często niewystarczający. Sami pracownicy sygnalizują coraz większe potrzeby związane z ich pogarszającą się kondycją fizyczną i psychiczną oraz chęć otrzymania od pracodawcy wsparcia w tym zakresie.

Zaczynamy jako społeczeństwo mierzyć się także ze skutkami zespołu stresu popandemicznego. Nie jest on obecnie uwzględniony w międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, ale może się okazać że wkrótce się to zmieni, biorąc pod uwagę jak wiele osób zaczyna potrzebować wsparcia w tym zakresie. Pracownicy również potrzebują różnej formy pomocy ze strony specjalistów w obszarze zarówno psychologii, jak i dietetyki, bo pandemia dodała im kilogramów, osłabiła stan zdrowia i samopoczucia, rozregulowała rutynę dnia oraz pogorszyła nawyki żywieniowe.

Jak wynika z badania „Firma w trendzie zdrowia i zero waste” zrealizowanego przez Dailyfruits, co trzeci pracownik chciałby szerzej skorzystać z benefitów, oferowanych przez pracodawcy i wspierających jego zdrowie. Wartościowymi według pracujących rozwiązaniami jest opieka medyczna w szerokim zakresie, spotkania ze specjalistami np. dietetykiem czy fizjoterapeutą, owoce i warzywa oraz inne zdrowe przekąski w biurze, jak również cykliczny program edukacji żywieniowej czy firmowe dni zdrowia.

Jedną z form wsparcia ze strony pracodawców są na przykład regularne wizyty w firmie dietetyka. Wynika to z potrzeb sygnalizowanych przez samych pracowników w wielu firmach, jak również z rosnącej świadomości pracodawców, którzy zaczynają dostrzegać potrzebę wprowadzenia programów żywieniowych dla pracowników. W efekcie pracodawcy sięgają po konkretne rozwiązania, jak webinaria z dietetykami, konsultacje z analizą składu ciała, firmowe eventy z edukacją żywieniową. Badanie Dailyfruits pokazało, że aż co trzeci zapytany Polak chciałaby zostać objęty długotrwałą opieką dietetyczną przez pracodawcę. Nie jest to zaskakująca informacja biorąc pod uwagę fakt, że aż 44% respondentów uczestniczących w badaniu „Wpływ pracy zdalnej na nawyki żywieniowe Polaków” przytyło w okresie pracy zdalnej.

Ostatnie 2 lata funkcjonowania w trudnej, pandemicznej rzeczywistości przyniosły wiele szkód w obszarze zdrowia pracowników. Przedłużający się okres pracy zdalnej z rosnącym poczuciem izolacji społecznej, rozregulowanie rutyny dnia i pogarszające się nawyki żywieniowe w połączeniu z mniejszą aktywnością fizyczną, odbiły się na kondycji fizycznej i psychicznej pracowników. Ich skutkiem jest także mniejsza efektywność i motywacja do pracy. Co raz więcej pracodawców dostrzega konsekwencje tych problemów i zdaje sobie sprawę, że obecnie pracownicy potrzebują kompleksowego wsparcia. Stąd idea m.in. wdrażania programów żywieniowych w firmach i konkretnych rozwiązań, jak na przykład indywidualne konsultacje z dietetykiem połączone z analizą składu ciała. – mówi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny, kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Zwiększa się rola pracodawcy w prewencji chorób cywilizacyjnych. Atakuje nas nie tylko wirus SARS-CoV-2, ale także epidemia nadwagi i otyłości. Przyczyniają się do niej również nieprawidłowe nawyki żywieniowe pogłębiane w czasie pracy zdalnej, dlatego współpraca z dietetykiem jest coraz częstszym sposobem pracodawców na wsparcie zdrowia pracowników. Rośnie skala potrzeb edukacji żywieniowej w firmach, co widać po liczbie projektów realizowanych m.in. przez firmę Dailyfruits. W ciągu ostatnich 3 lat w różnych programach żywieniowych z dietetykiem zorganizowanych na zlecenie pracodawców w Polsce we współpracą z tą firmą wzięło udział ponad 30000 pracowników.

Rok 2022 z dynamicznie zmieniającą się na rynku pracy sytuacją wytyczy zapewne kolejne wyzwania pracodawcom w obszarze inwestowania w zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. Dbałość o profilaktykę zdrowotną pracowników przestała sprowadzać się do modnego wellbeingu, a wymaga kompleksowych programów prozdrowotnych w firmach. Pracodawcy, którzy w zeszłym roku zaczęli już efektywnie działać i wdrażać takie rozwiązania, mają szanse zyskać nie tylko wizerunkowo, ale także ekonomicznie. Otoczeni właściwą opieką pracownicy są bardziej zmotywowani i efektywniejsi w codziennym, zawodowym funkcjonowaniu.